• Strona główna
 • Dieta dla psa – jak i czym karmić psa? Jakie jest najlepsze jedzenie dla psa?

Dieta dla psa – jak i czym karmić psa? Jakie jest najlepsze jedzenie dla psa?

Dieta psa - Czym karmić psa

Psy które mają zbilansowaną i zdrową dietę są znacznie mniej narażone na różnego rodzaju choroby. Zdrowego i dobrze odżywionego psa można poznać po tym, że ma mnóstwo energii i piękną, lśniącą sierść. Warto zatem przeczytać poniższy artykuł, aby dowiedzieć jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana dieta dla psa. Przygotowując jedzenie dla psa należy uwzględnić wiek psiaka, jak również jego potrzeby. Żywienie psa dorosłego będzie wyglądało inaczej niż szczeniaka, czy psa z nadwagą. Inaczej będzie wyglądać karmienie psa wylegującego się cały dzień na kanapie w domu, a inaczej psa pracującego, spędzającego większość czasu na powietrzu.

Ilu właścicieli tyle opinii na temat żywienia psa. Jedne osoby decydują się wyłącznie na gotowane jedzenie, inne na dietę BARF, jeszcze inne karmią swoje psy karmami suchymi. Istnieje też grupa osoby, które łączą wszystkie powyższe metody. Trudno jednoznacznie powiedzieć kto ma rację i kto stosuje najlepszą metodę. Przy wyborze odpowiedniej diety dla psa należy pamiętać o tym, że każdy psiak jest inny, jednemu coś może służyć a innemu niekoniecznie. A więc jak karmić psa? Pytanie to zadają sobie chyba wszyscy właściciele czworonogów. A produkty dostępne na rynku wcale nie ułatwiają podjęcia decyzji.

Żywienie psa jest całkowicie uzależnione od jego właściciela. To opiekun zwierzęcia podejmuje decyzję jak i czym będzie karmić psa. A więc to człowiek jest w pełni odpowiedzialny za prawidłowy rozwój i zdrowie czworonożnego przyjaciela. Jeśli chcesz mieć czyste sumienie dowiedz się jak karmić psa, aby był on zdrowy i radosny przez całe swoje życie.

Dieta psa – niezbędne składniki

Prawidłowy rozwój psa jest możliwy tylko wtedy, gdy dostarczy się mu odpowiednich składników. Dieta psa powinna zadbać o jego serce, stawy i mięśnie. Niezwykle ważne są witaminy, więc one również powinny trafiać do miski psiaka każdego dnia. Nie ma znaczenia jakie karmienie psa wybrałeś, czy będziesz sam gotował, kupował suchą karmę, czy stosował dietę BARF, musisz pamiętać, że jedzenie dla psa musi być bogate w:

 • białko, które jest podstawowym budulcem organizmu (tkanki, organy wewnętrzne, hormony). Konieczne jest dostarczanie psu białka, aby organizm psa mógł prawidłowo funkcjonować. Białko można znaleźć w surowym, albo obgotowanym mięsie (wołowina, drób, baranina), jajkach, czy twarogu. Najlepiej, gdyby składniki te stanowiły 1/3 dziennej porcji pokarmowej psiaka;
 • węglowodany są źródłem energii i pełnią ważną rolę w procesach trawiennych. Węglowodany dostarczają psu glukozę, potrzebną do prawidłowego funkcjonowania mózgu i błonnik, który wspomaga procesy trawienne. Można je dostarczyć podając psu ugotowany makaron, niełuskany ryż, płatki kukurydziane, płatki jęczmienne, kaszę gryczaną oraz warzywa. Podobnie jak białka powinny one stanowić 1/3 dziennej porcji pokarmowej psa;
 • tłuszcze są ważnym źródłem energii. Tłuszcze dostarczają więcej energii niż białko i węglowodany, są budulcem organów wewnętrznych i ułatwiają wchłanianie się witamin. Dzięki tłuszczom dieta psa jest uzupełniana o takie witaminy jak: A, D, E, K i kwasy tłuszczowe. Jednak nie powinny one przekraczać 20% dziennej porcji pokarmowej czworonoga. Zaleca się podawanie psu łoju wołowego, oleju lnianego, oleju z łososia;
 • warzywa, powinno się je podawać każdemu psu niezależnie od wieku. Warto podawać marchew, pietruszkę, buraki oraz seler. Psu można podawać warzywa starte, albo zmiksowane, surowe lub ugotowane. W warzywach zawartych jest wiele cennych witamin, a ponadto są one bogate w błonnik pokarmowy. W diecie psa lepiej unikać warzyw strączkowych i cebuli.
 • woda, pies zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody, bez względu na wybrane żywienie psa.

Jak i czym karmić psa?

Już od 6. tygodnia życia szczeniakom można zacząć podawać pokarmy stałe. W tym okresie najlepiej jest podawać mniejsze porcje kilka razy dziennie. W wielu źródłach można znaleźć wzmianki na temat tego, że od 5. miesiąca życia wystarczy podawać psu 3 posiłki dziennie. Jak pies ukończy 9 miesięcy liczbę posiłków można ograniczyć do dwóch. Należy pamiętać, że pies po jedzeniu potrzebuje chwili czasu, aby odpocząć, dlatego też lepiej jest podawać psu posiłek po spacerze. Duża aktywność psa zaraz po posiłku może doprowadzić nawet do skrętu żołądka. Warto ustalić stałe godziny podawania psu jedzenia. Pies karmiony nieregularnie może jeść bardzo łapczywie z obawy o to kiedy dostanie kolejny posiłek. Szybkie jedzenie pokarmu może prowadzić do wymiotów.

Ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca na miski psa, powinny one mieć stałe miejsce. Warto przemyśleć tę decyzję, aby człowiek nie przeszkadzał psu podczas jedzenia, przechodząc i trącając go co jakiś czas. Podczas jedzenia należy psu zapewnić pełen spokój. Karmienie psa powinno się odbywać zawsze o tej samej porze, a jedzenie należy nasypywać do czystej miski. Jeśli w miejscu, w którym umieszczone są miski jest śliska podłoga, warto coś pod nie podłożyć, aby miski nie przesuwały się podczas jedzenia. W przypadku psów ras dużych warto zaopatrzyć się w miski na podwyższeniu, ułatwi to psu połykanie pokarmu.

Czym nie karmić psa!

W diecie dla psa nie powinny się znaleźć żadne kości z drobiu, kości wieprzowe, jagnięce, czy z królika. Spytacie pewnie dlaczego? Odpowiedź jest prosta, kości te potrafią się rozszczepić na bardzo ostre kawałki, które z kolei mogą wyrządzić wiele szkody w organizmie psa. Najbardziej niebezpieczne są kości, które wcześniej zostały poddane obróbce termicznej. Dieta psa nie powinna zawierać również czekolady, gdyż może ona doprowadzić do zatrucia organizmu czworonoga. Poza tym warto omijać szerokim łukiem pikantne wędliny, ościste ryby, cebulę, czosnek, a także groch, fasolę itp. Produktów, które nie powinny znaleźć się w diecie psa jest więcej, ale o tym szerzej napiszemy w kolejnym artykule.

Dieta psa a tryb życia

Niezwykle ważne jest, aby dieta psa było odpowiednio dostosowana do stylu życia psiaka i jego aktywności. Psy, które uprawiają sporty i są bardzo aktywne potrzebują innego żywienia niż psy, które wychodzą jedynie na krótkie spacery w ciągu dnia. Dla psów aktywnych dedykowane są specjalne karmy dostosowane do typu aktywności. Przykładowo jeśli psy uprawiają agility, czyli intensywny, ale raczej krótkotrwały wysiłek to powinny otrzymywać karmę, która posiada dużą ilość węglowodanów, gdyż zapewniają one organizmowi psa wydajność na odpowiednim poziomie. Jeśli wysiłek psa jest długotrwały i nieprzerwany to powinien on dostawać karmę bogatą w tłuszcze. Zaś dla psów niezbyt aktywnych dedykowane są karmy niskokaloryczne, które zapobiegną nadwadze, warto aby w ich składzie znalazł się dodatek przyspieszający spalanie tłuszczu – karnityna.

Psy żyjące w mieście narażone są na hałas, duży ruch uliczny oraz zanieczyszczenie powietrza, przez co u niektórych psów pojawia się stres oksydacyjny. Dla takich psów dedykowane są karmy zawierające przeciwutleniacze, które wzmocnią odporność psów, ale również zawierają rybie białko, gdyż ono normalizuje reakcje psa na stres.

Czym karmić psa? – karma sucha czy karma mokra?

Wybór karmy suchej, mokrej, czy posiadającej konsystencję musu zależy przede wszystkim od preferencji smakowych naszego psa. Żeby jednak wyszło to psu na zdrowie trzeba skupić się głównie na tym, aby karma była dobrej jakości. Dobre jakościowo karmy posiadają wiele linii, aby właścicielowi było łatwiej dopasować karmę do swojego czworonoga. Karmy dla psów młodych, starych, po sterylizacji, z nadwagą, żyjących na zewnątrz, uprawiających sporty itp. Gotowe suche karmy są w odpowiedni sposób zbilansowane, czyli w swoim składzie mają odpowiednią ilość mikroelementów, witamin i innych składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Jeśli do takiej karmy będą dokładane inne składniki np. mięso to zostanie zaburzony bilans, w efekcie czego u psa mogą wystąpić rożne choroby.

Czym karmić psa

Jedną z zalet suchej karmy jest to, że w pewnym stopniu zapobiega ona osadzaniu się kamienia nazębnego. Jednak decydując się na podawanie psu suchej karmy, trzeba być świadomym, że u psa wystąpi zwiększone zapotrzebowanie na płyny, dlatego też konieczne jest zapewnienie psu stałego dostępu do wody. Karma mokra jest doskonałym rozwiązaniem jeśli mamy psa w podeszłym wieku. Seniorom będzie zdecydowanie łatwiej jeść mokrą karmę niż gryźć twarde, suche chrupki. Posiłki mające formę musu są przeznaczone i odpowiednio dostosowane do szczeniąt, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ich życia. Dzięki lekkiej konsystencji psiaki łatwiej i chętniej przestawiają się z mleka matki na gotową karmę. Psy niejadki również mogą chętniej zajadać się mokrą karmą, gdyż będzie miała ona intensywniejszy zapach.

Żywienie psa nie jest łatwą sprawą i wybranie odpowiedniego sposobu może być nie lada zagwozdką, gdyż trzeba uwzględnić przy tym wiele, różnych czynników. Niektórzy nie mogąc się zdecydować na karmę suchą, albo mokrą, postanawiają połączyć te dwa sposoby. Najważniejsze, aby w podejmowaniu decyzji jak karmić psa właściciel czworonoga kierował się zdrowiem i dobrym samopoczuciem zwierzaka.

Domowe żywienie psa – co gotować psu?

Pomimo tego, że z każdej strony słyszy się, że gotowe karmy dla psów są odpowiednio zbilansowane i dostarczają mu wszystkich niezbędnych składników, to nie jest powiedziane, że przygotowywanie domowych posiłków samemu dla czworonoga jest złe. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób to robić, aby pies cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją. Dieta psa bazująca na domowych posiłkach powinna się opierać na mięsie, wypełniaczu i warzywach – wszystko w równych proporcjach (1:1:1). W przygotowywaniu domowych posiłków największym problemem nie jest to co psu gotować, ale to jak duże porcje psu podawać i jak często. W przypadku psów dorosłych wystarczy karmić psa dwa razy dziennie, porcje poranna i wieczorna muszą być takiej samej wielkości. Szczeniaki wskazane jest karmić częściej, ale mniejszymi porcjami. Znaleźliśmy kilka informacji na temat wielkości porcji domowego jedzenia dla psa. Wszystkie mówią, że pies powinien dostawać na dzień porcję, która będzie równa 5% masy ciała psa. Oznacza to, że pies ważący 40 kg zje 2 kg gotowanego pożywienia na dzień, czyli rozdzielając to na dwa posiłki jedna porcja będzie ważyła 1 kg.

Domowy posiłek dla psa powinien być odpowiednio zbilansowany, aby dostarczył on psiakowi wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Koniecznym składnikiem jest mięso, dostarcza ona białko, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu. Wypełniacz (ryż, makaron, kasza), jak sama nazwa mówi ma wypełnić żołądek psa, aby czuł się on najedzony. Poza tym dostarcza on węglowodanów, które pozytywnie wpływają na pracę tkanek. Warzywa zawierają witaminy, minerały i błonnik, dlatego one również muszą znaleźć się w misce psa. Bez obaw psiakom można podawać: marchew, pietruszkę, buraki, dynię itp. Poza wymienionymi elementami warto, aby jedzenie dla psa zawierało także zdrowe dodatki, mowa o olejach (olej lniany, z łososia), twarogu, jogurcie, kefirze (nabiał jest źródłem wapnia), owocach: jabłko, banan, malina, truskawka, arbuz (źródło witamin, minerałów i błonnika).

Żywienie psa a zdrowie psa!

Jeśli podjąłeś już decyzję dotyczącą tego jak i czym karmić psa, nie jest powiedziane, że po jakimś czasie żywienie psa nie może ulec zmianie. Należy pamiętać o tym, że to co jednym psom służy, nie musi się sprawdzić u drugich. Dlatego też tak ważne jest, aby dieta psa była dobierana indywidualnie do każdego zwierzaka. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy to zgłoś się do weterynarza, może jednak okazać się, że problem tkwi w sposobie żywienia psa i tym, że jest on uczulony, albo nie toleruje niektórych składników.

Jeśli dieta dla psa została dobrana w odpowiedni sposób to z całą pewnością przełoży się to na:

 • prawidłowe wyniki krwi, warto chociaż raz do roku robić takie badania u psów;
 • zdrowe zęby, oczy i uszy;
 • piękną, błyszczącą sierść;
 • regularne wypróżnianie się psa;
 • wysoką odporność psa na choroby;
 • brak problemów z wagą, pies nie będzie miał nadwagi, ale też nie będzie zbyt chudy;
 • pies będzie miał dużo energii, chętnie będzie podejmował aktywność fizyczną.

Podejmując decyzję związaną z żywieniem psów warto pamiętać o kilku zasadach:

 • psu należy zapewnić stały dostęp do świeżej wody;
 • wielkość porcji powinna być zgodna z dawkowaniem zalecanym prze producenta karmy, należy czytać etykiety karm;
 • odchudzanie psa należy skonsultować z weterynarzem;
 • przekarmianie psa może prowadzić do nadwagi, co w przyszłości przełoży się na problemy ze stawami;
 • pies nie powinien mieć pełnej miski przez cały dzień, jeśli nie zje posiłku po 15 minutach powinno zabrać się miskę i wystawić ją dopiero w porze kolejnego posiłku;
 • dorosłe psy najlepiej karmić dwa razy dziennie, a szczeniaki nawet 4-5 razy dziennie;
 • należy unikać produktów, które w składzie mają zboża, konserwanty, ulepszacze zapachowe i smakowe;
 • jedzenie dla psa powinno zawierać białko pochodzenia zwierzęcego;
 • resztki ze stołu nie są dla psa;
 • nadmierna ilość kości może prowadzić u psa do zaparć;
 • dieta dla psa powinna być zmieniana stopniowo, nagłe przestawienie na nowy pokarm może spowodować u psa wystąpienie biegunek.

 

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wyjaśniło się kilka nurtujących Was kwestii. Wiemy, że temat ten jest bardzo rozległy i nie sposób wyczerpać go jednym wpisem. Dlatego też będziemy do niego wracać i poruszać inne kwestie związane z żywieniem psów.

Zostaw komentarz