Czy pies może jeść marchew?

Czy pies może jeść marchew

Mimo, iż psy są mięsożercami warto wzbogacać ich dietę o zdrowe przekąski w postaci dostępnych na naszym stole warzyw i owoców. Podane w odpowiedni sposób i w odpowiedniej ilości mogą być wartościowym uzupełnieniem psiej miski i stanowić źródło cennych witamin i minerałów.

Marchew w diecie psa

Marchew to jedno z tych warzyw, które jak najbardziej może się znaleźć w diecie psa. Marchewka jest o tyle wdzięcznym warzywem, że może być podawana psu na surowo, jako przekąska, a gotowana będzie stanowiła doskonałą bazą do zrobienia psich ciastek.
Rozgotowana marchewka może być bardzo przydatna jeśli pies ma problemy z gruczołami okołoodbytowymi.

Czy pies może jeść marchew?

Jeśli podczas przygotowywania domowego posiłku pies patrzy błagalnym wzrokiem proszą Cię o kawałek marchewki, to bez problemu możesz się z nim tym przysmakiem podzielić. Pies jak najbardziej może jeść marchew, jest to nie tylko niskokaloryczna, ale również bardzo zdrowa przekąska.

Marchew dla psa – korzyści z jej jedzenia

Marchew jest doskonałym źródłem związków o właściwościach antyoksydacyjnych. Do najcenniejszych składników marchwi należy zaliczyć α- i β-karoten oraz witaminę A.
Marchew jest bogata w witaminę A, która jest niezwykle ważna dla psiego wzorku, wzrostu, procesów rozrodczych, immunologicznych. Witamina A wspiera ogólny rozwój psiego organizmu. Ponadto stanowi niezwykle ważny element prawidłowego metabolizmu tkanki kostnej. U psów, którym dostarczane są odpowiednie ilości witaminy A można zauważyć lepszy stan skóry i sierści. W przypadku witaminy A należy pamiętać, że w procesach transportowania i wchłaniania przez psi organizm niezbędne są tłuszcze. Dlatego też marchew powinna być podawana razem z tłuszczami.
Poza tym w marchwi znajduje się także luteina i likopen, które również zaliczane są do antyoksydantów. Dzięki temu organizm psa jest lepiej chroniony przed różnymi chorobami.
Marchew jest również źródłem witamin B, C, D, E oraz K. Podając psu marchew uzupełnia się jego zapotrzebowanie na witaminę C, która wpływa na system immunologiczny i zwiększa odporność psa na choroby. Witamina C w diecie psa ułatwia absorpcję żelaza i zapobiega rozwojowi nowotworów. Ponadto stanowi silny przeciwutleniacz. Witamina K jest niezbędnym składnikiem krzepnięcia krwi, a witamina B6 przekształca węglowodany, tłuszcze i białka w energię.
Marchew stanowi doskonałe źródło włókna pokarmowego, dzięki któremu pies się regularnie wypróżnia i nie dochodzi u niego do zaparć oraz biegunek.

Jak podawać psu marchew?

Psy dużych ras doskonale sobie poradzą z większym kawałkiem surowej marchewki. Nie tylko zajmie to psa na dłuższą chwilę, ale również pozytywnie wpłynie na stan zębów czworonoga. Podczas obgryzania marchewki pies dodatkowo wypoleruje sobie zęby i pozbędzie się w naturalny sposób nadmiaru płytki nazębnej. W przypadku psów mniejszych raz można podzielić marchewkę na drobniejsze kawałki i podawać je jako nagrodę np. podczas codziennego treningu. Marchewkę można też podać w wersji mrożonej, będzie to doskonałe rozwiązanie dla szczeniaków w okresie wymiany zębów, a także dla psów w trakcie upalnych dni. Marchewkę można też podawać ugotowaną, nie traci ona swoich walorów smakowych i cennych wartości. Taka forma podania przypadnie psom, które nie przepadają za twardymi przekąskami. Marchew jest tak wdzięcznym warzywem, że równie dobrze sprawdzi się jako główny składnik, albo dodatek do upieczenia domowych psich ciasteczek.

Czy marchew może psu zaszkodzić?

Jak we wszystkim, również w podawaniu psu marchwi należy zachować umiar. Co prawda marchew zawiera znikome ilości tłuszczu, ale jest dość bogata w cukier. Warto traktować marchew jako dodatkową przekąskę i podawać ją co jakiś czas dla urozmaicenia diety psa i zabicia nudy.

Zostaw komentarz