Tran dla psa – czym się kierować przy wyborze?

Posiłek dla psa z olejem

Materiał zewnętrzny

Tran dla psa to jeden z suplementów diety, w który warto zaopatrzyć swoją spiżarnię. Podawany czworonogowi regularnie i w odpowiednich dawkach wyróżnia się wielokierunkowym działaniem na jego organizm. Duża w tym zasługa obecności w jego składzie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, jak również witamin. Wybór tranu dla psów nie może być jednak kwestią przypadku – na szali jest ich bezpieczeństwo. Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź!

Tran dla psa – źródło kwasów omega-3 i nie tylko

Dobrej jakości tran dla psa i kota to istna bomba zdrowotna, dzięki której organizm Twojego pupila zyska ogromne wsparcie na wielu płaszczyznach. Wynika to z faktu, że zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów omega-3 – głównie mówimy o kwasie DHA i EPA. Musisz wiedzieć, że zwierzęce organizmy nie są przystosowane do ich samodzielnej syntezy, dlatego też musisz każdego dnia dbać o to, aby znalazły się w psiej misce.

Na pewno wiesz, że kwasy omega-3 stanowią absolutny must have zdrowej diety człowieka. Podobnie jest w przypadku psów – są one niezbędne dla prawidłowej pracy wielu układów i narządów. Zacznijmy od ich roli w stymulacji układu nerwowego. Stanowią podstawowy budulec błon komórkowych, czyli bariery chroniącej komórki, z których zbudowane jest ciało czworonoga. Ponadto są także nieocenione w regulowaniu odbierania i przesyłania informacji między komórkami.

Kwasy DHA i EPA są szczególnie ważnym składnikiem diety szczeniąt z uwagi na początkowe stadium rozwoju mózgu, jak również całego układu nerwowego. Ponadto podawaj go również psom w wieku seniorskim – z czasem osłabieniu ulegają ich funkcje poznawcze, zdolności zapamiętywania i koncentracji, etc. Po tran dla psa sięgnij również wówczas, gdy zauważysz u niego niepokojące zachowania mogące świadczyć o zaburzeniach behawioralnych.

Naturalny tran dla psa, podobnie jak olej z łososia dla kota i psa, to także ogromne wsparcie dla jego odporności. Kwasy omega-3 przyczyniają się do modyfikacji odpowiedzi zapalnej organizmu. Jest to możliwe dzięki temu, że stymulują działanie białych krwinek – neutrofili – jak również mają wpływ na ich budowę. Efekt? Są one w stanie rozpoznać niebezpieczeństwo w postaci patogenów chorobotwórczych i skutecznie je zwalczać. Ponadto podając tran psu redukujesz u niego reakcje alergiczne czy też astmatyczne.

Nienasycone kwasy tłuszczowe to także wsparcie dla pracy układu sercowo-naczyniowego – poprzez m.in. poprawę profilu lipidowego.

W tranie znajdziesz również witaminę A, która nie bez powodu zalecana jest w przypadku problemów z narządem wzroku u czworonogów. Ponadto zwalcza wolne rodniki, a tym samym zmniejsza stany zapalne czy hamuje procesy starzenia się komórek.

Co z witaminą D? Na nią także możesz liczyć sięgając po olej z wątroby dorsza atlantyckiego. Nie tylko jest cennym wsparciem dla układu immunologicznego, ale także procesu mineralizacji kości.

Tran dla psa

Jak wybrać najlepszy tran dla psa?

Wybór tranu dla psa nie powinien być dziełem przypadku. Z pewnością dużą wagę przywiązujesz do zakupu karmy i innych produktów, które pojawiają się w jego misce. Równie wiele uwagi poświęć olejowi z wątroby dorsza atlantyckiego – wszystko z troską o zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela.

W pierwszej kolejności sprawdź skład produktu. Dobry tran dla psa to taki, który jest bogaty w kwasy DHA i EPA, jak również duet witaminy A i D. Ponadto powinien być pozyskiwany z ryb pochodzących ze zrównoważonych połowów – jeśli tak jest, znajdziesz potwierdzający to certyfikat.

Nie bez znaczenia pozostaje jakość oleju – weź pod lupę wskaźnik TOTOX, który jest jego wyznacznikiem. Za dobrą wartość uznaje się produkty o wskaźniku 25, jednak na rynku znajdziesz tran z TOTOX 13. Unikaj tych zawierających zanieczyszczenia, w tym m.in. metale ciężkie czy dioksyny.

Bardzo istotne jest także opakowanie naturalnego tranu dla psa – ciemna buteleczka chroniąca go przed działaniem słońca i utlenianiem to znak, że możesz na niego postawić.

Musisz mieć również na uwadze smak oleju ze świeżych wątróbek dorsza atlantyckiego. Powinien cechować się delikatnością, jednak wciąż powinien być wyczuwalny rybi zapach, który może skusić nawet największego psiego niejadka. Tran dla psa w płynie to znakomita alternatywa dla suplementów m.in. w kapsułkach czy proszku.

Tran dla psa – jak go podawać?

Dobrej klasy tran dla psów i kotów możesz podawać swojemu zwierzakowi na kilka sposobów. Najbardziej popularnym jest dodawanie go do karmy lub domowego pożywienia – wystarczy dokładnie wymieszać go z jedzeniem. Rybi aromat z pewnością sprawi, że Twój pupil jeszcze chętniej wyczyści całą miskę.

Tran psu możesz podawać również bezpośrednio na łyżeczce – zliże go z niej w mgnieniu oka. Niektórzy stosują również trik ze wzbogaceniem nim smoothies warzywnych.

Pamiętaj, że przed pierwszym podaniem oleju z wątróbek dorsza atlantyckiego najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Podpowie on, jaka dawka będzie dla niego odpowiednia, jak również poinformuje o ewentualnych przeciwwskazaniach.

Zostaw komentarz