Czy pies może jeść pora?

Czy pies może jeść pora?

Por to warzywo należące do rodziny cebulowatych. Jest spokrewniony z czosnkiem i szalotką. Por ma długą, białą łodygę z bulwiastym końcem. Liście są ciemnozielone i mogą mieć kształt płaski lub rurkowaty. Por jest bardzo popularnym warzywem w wielu częściach świata i jest używany do wielu potraw. Gotując niedzielny rosół, nie sposób nie dodać pora do garnka. Por znajduje się on w kompozycji włoszczyzny i o ile marchew dla psa jest wskazana i zdrowa, to warto zastanowić się, czy por dla psa jest bezpieczny? Czy pies może jeść pora?

Czy por to dobra przekąska dla psa?

Por należy do rodziny cebulowatych i podobnie jak cebula zawiera tiosiarczan. Substancja ta dla psów jest szkodliwa, a nawet można by rzec, że toksyczna. Dlatego, jeśli nadal zastanawiasz się, czy pies może jeść pora?, odpowiedź brzmi NIE! Por dla psa podobnie jak i cebula, czosnek, czy szczypiorek nie powinny się znaleźć w psiej misce. Należy kategorycznie unikać podawania psu tego typu produktów, bo może się to dla czworonoga bardzo źle skończyć.

Por – bogactwo witamin

Por to warzywo korzeniowe należące do rodziny cebulowej. Cała roślina jest jadalna, ale najczęściej używanymi częściami są liście i główka. Ma łagodniejszy smak niż cebula i jest często używany w zupach i sałatkach. Por jest dobrym źródłem:

  • witamin A, C, K
  • witamin z grupy B
  • manganu
  • żelaza
  • folianów

Witaminy te są ważne dla człowieka, gdyż mają one pozytywny wpływ na system odpornościowy, wzrok i kości. Miedź, żelazo i mangan to minerały, które są ważne dla zdrowia krwi, produkcji energii i metabolizmu.

Podawanie psu pora nie jest wskazane, bo zawiera on niewielką ilość siarki, która nadaje temu warzywu silny zapach. W dużych ilościach siarka może być toksyczna dla psów. Ponadto por zawiera związek o nazwie allicyna, która może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe u niektórych psów. Związek ten w dużych ilościach może być toksyczny dla psów. Allicyna znajduje się w czosnku, cebuli i szczypiorku, dlatego ważne jest, żebyś nie podawał psu również tych pokarmów.

Czy por dla psa jest szkodliwy?

Por należy do rodziny cebulowatych i podobnie jak cebula zawiera tiosiarczan. Substancja ta jest toksyczna dla psów i może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego i doprowadzić do rozstroju żołądka. Objawy toksyczności tiosiarczanu u psów to:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • ślinienie się,
  • ból brzucha,
  • senność.

W ciężkich przypadkach toksyczność tiosiarczanu może prowadzić do rozpadu czerwonych krwinek, anemii, uszkodzenia wątroby, a nawet śmierci. Chociaż pory są ogólnie uważane za bezpieczne dla ludzi, należy ich unikać w żywieniu psów.

Co zrobić, jak pies zje pora?

Jeśli Twój pies zjadł pora, ważne jest, aby uważnie obserwować pod kątem powyższych objawów toksyczności i w razie ich wystąpienia zwrócić się do lekarza weterynarii. Mały kawałek pora nie powinien wywołać u psa większych rewolucji i problemów, jednak każdy pies jest inny i może inaczej zareagować. Najlepiej trzymać pora poza zasięgiem psiego nosa.

 

Nie wszystkie warzywa, które są zdrowe i dobre dla nas, mogą być bezpiecznie spożywane przez naszych czworonożnych przyjaciół. Jeśli nie wiesz, czy pies może jeść jakieś warzywa, owoce, czy inne produkty, zanim mu cokolwiek podasz, sprawdź to! Informacji możesz szukać na naszej stronie, a także możesz zasięgnąć opinii u swojego lekarza weterynarii. Jeśli masz jakieś wątpliwości, to lepiej nie podawaj psu pora, ani żadnych innych produktów.

Zostaw komentarz