Truskawki nie są dostępne przez cały rok, więc tym bardziej jak tylko pojawia się sezon na truskawki, są one tak chętnie kupowane. Najlepsze truskawki można kupić od maja do czerwca, wtedy owoce są najsmaczniejsze i najsłodsze. Nic dziwnego, że poza ludźmi uwielbiają je również psy. Truskawki nie mają pestek, wystarczy je dobrze umyć i można zajadać się całymi owocami. Truskawki są zdrowe dla nas ludzi, ale czy nasz pies może jeść truskawki?
Pójdź na skróty
Czy truskawki to dobra przekąska dla psa?
Wiele osób czeka na nie cały rok, bo truskawki najlepsze są w maju i czerwcu. Piękne, czerwone, słodkie i soczyste truskawki, aż na samą myśl ślinka cieknie. Nic więc dziwnego, że psy patrzą jak jemy truskawki błagalnym wzrokiem licząc na to, że i im coś się skapnie. Czy pies może jeść truskawki? – odpowiedź brzmi TAK! Truskawki można traktować jako przekąskę i podawać je psu sporadycznie w niedużych ilościach.
Truskawki w diecie psa – bogactwo witamin
Truskawki są niewielkimi owocami, ale mają w sobie mnóstwo witamin. Na początek warto wspomnieć o tym, że truskawki w 90% składają się z wody i cechują się niskim indeksem glikemicznym, obniżają poziom cholesterolu i wchłaniania tłuszczu. Truskawki dostarczają ludzkiemu i psiemu organizmowi:
• sporej dawki witaminy C, w truskawkach jest więcej witaminy C niż w cytrusach
• witaminy z grupy B, A i E
• potas, który ma wpływ na prawidłowe działanie serca, nerek i układu krwionośnego. Potas utrzymany na odpowiednim poziomie sprawia, że nie dochodzi do mimowolnych skurczy mięśni
• magnez jest niezbędny do prawidłowego działania psiego organizmu, odpowiada za pracę serca i układu nerwowego
• fosfor odgrywa ważną rolę, gdyż to dzięki niemu utrzymana jest odpowiednia praca mózgu i układu nerwowego; fosfor jest również niezbędny do prawidłowego wzrostu kości i zębów
• wapń
• pektyny, które znajdują się w truskawkach regulują pracę jelit i mają korzystny wpływ na metabolizm
• kwasy organiczne mają korzystny wpływ na prawidłową pracę wątroby
Dieta psa powinna być odpowiednio zbilansowana. Zazwyczaj wszystkie niezbędne składniki dostarczane są z karmą, o ile jest ona dobrej jakości i została odpowiednio dobrano. Nie znaczy to jednak, że nie można psu dostarczyć w innej postaci małej dawki witamin. Truskawki w diecie psa nie zaburzą żadnych proporcji. Trzeba tylko pamiętać o umiarze w ich podawaniu.
Czy truskawki powinny się znaleźć w diecie psa?
Udzieliliśmy już odpowiedzi na pytanie: Czy pies może jeść truskawki? – TAK! Jednak trzeba pamiętać, że tak jak ludzie mają różne alergie, tak i psy mogą mieć alergię na truskawki. Zanim wprowadzisz truskawki na stałe do diety psa, zacznij od małej ilości i bacznie obserwuj czworonoga. Reakcje alergiczne jakie można zauważyć po zjedzeniu przez psa truskawek to: drapanie, trzepanie uszami, biegunka, wymioty, wzdęcie. Jeśli u Twojego psa wystąpią jakiekolwiek objawy zaprzestań podawania psu truskawek. Na rynku dostępnych jest wiele owoców i z całą pewnością znajdziesz coś, co przypadnie do gustu Twojemu psu i co będzie dobrze trawił.
Jeśli pies je truskawki i czuje się dobrze, to można mu je podawać jako urozmaicenie diety. Jednak nigdy owoce nie powinny stanowić podstawy diety psa. Nadmiar zawsze może prowadzić do problemów żołądkowych i biegunek.
Jak podawać psu truskawki?
Przed podaniem psu truskawek, owoce należy dokładnie umyć i usunąć szypułki, najlepiej pokroić na kawałki. Psy mogą jeść surowe truskawki. Rozgniecione i zamrożone truskawki mogą stanowić doskonałe wypełnienie konga albo maty do lizania, co dodatkowo ochłodzi psa w upalne letnie dni. Bez względu na to, jakie podajesz psu owoce, pies zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody.
Pies może jeść truskawki w niedużych ilościach. Truskawki mogą stanowić urozmaicenie diety psa i być smaczną przekąską. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi pełnowartościowego posiłku, bogatego w mięso i składniki odżywcze.