Czy pies może jeść arbuza?

Czy pies może jeść arbuza?

Pewnie wielu osobom arbuz kojarzy się z soczystym, słodkim owocem, który potrafi ugasić pragnienie w letnie, upalne dni. Nic więc dziwnego, że jak arbuzy pojawiają się w sklepach, a ich ceny spadają, bardzo często goszczą na naszych stołach. Arbuz wyciągnięty prosto z lodówki jest pyszną i zdrową przekąską. Warto się jednak zastanowić, czy to co jest zdrowe dla nas, jest również dobre dla naszych czworonogów. Wiele osób zastanawia się, czy pies może jeść arbuza, a więc spieszymy z odpowiedzią na to pytanie.

Czy arbuz to dobra przekąska dla psa?

Staramy się urozmaicać dietę naszych psów i wydaje się, że owoce i warzywa to dobry pomysł. Jednak nie wszystkie będą im służyły i nie wszystkie owoce i warzywa powinny trafić do miski psa. Czy pies może jeść arbuza? – odpowiedź brzmi TAK! Pamiętać tylko trzeba o umiarze. Arbuz jest zdrowy i smaczny, ale jego nadmiar może psu zaszkodzić.

Arbuz w diecie psa – bogactwo witamin

Chcąc się dzielić arbuzem z naszym psem, warto dowiedzieć się, czego za pośrednictwem arbuza dostarczamy organizmowi psa. Angielska nazwa arbuza brzmi watermelon i doskonale oddaje to, że arbuz w 90% składa się z wody, dzięki czemu jest to dobra przekąska na upalne dni, bo dostarcza zarówno nam, jak i naszym psom odpowiedniego nawodnienia. Pomimo iż arbuz zawiera w sobie duże ilości wody i jest niskokaloryczny, to jest owocem słodkim i posiada wysoki indeksy glikemiczny, o czym należy pamiętać. Arbuz jest bogaty w:

  • likopen, który ma działanie antynowotworowe i odpowiada za regulację ciśnienia krwi
  • luteinę i zeaksantynę, które są ważne w prawidłowej pracy węchu i wzroku psa
  • beta-karoten
  • krypotoksantynę
  • witaminy A, B6, C
  • potas
  • magnez

Czy arbuz to dobra przekąska dla psa?

Pies może jeść arbuza, jednak owoc ten podobnie jak inne owoce i warzywa powinien być traktowany wyłącznie jako przekąska. Oznacza to, że można psu podawać arbuza w niedużych ilościach i tylko od czasu do czasu. Pamiętając jednocześnie o tym, aby pies miał cały czas dostęp do świeżej wody.

Arbuz dla psa

Wprowadzając do diety psa arbuza po raz pierwszy, należy zacząć od jednego, albo dwóch niedużych kawałków. Po podaniu pierwszych kawałku arbuza należy obserwować psa i z wszelkimi niepokojącymi objawami należy udać się do lekarza weterynarii. Zaniepokoić powinno nas: nadmierne drapanie, zaczerwienienie lub zmiany skórne, biegunka, wymioty. Najbardziej niebezpieczne dla psa może być zjedzenie zbyt wielu pestek albo zielonej skóry arbuza. Arbuza nie powinno się podawać psom cierpiącym na cukrzycę, ponieważ owoc ten ma wysoki indeks glikemiczny.

Jak podawać psu arbuza?

Chcąc sprawić przyjemność naszemu czworonogowi, częstując psa arbuzem, należy pamiętać o kilku kwestiach. Pie może jeść arbuza, ale trzeba go pozbawić zielonej skórki, która może być bardzo szkodliwa i należy usunąć wszystkie pestki, gdyż mogą one doprowadzić do niedrożności jelit u psa. O ile jedna czy dwie pestki nie będą stanowiły problemu dla dużego psa, to u psa niewielkich rozmiarów nawet kilka pestek może wywołać problemy. Arbuza najlepiej jest podzielić na mniejsze kawałki, ale nie za małe, aby pies ich nie połykał w całości. W upalne dni dodatkowo arbuza można włożyć do lodówki lub zamrażarki, aby był on jeszcze bardziej orzeźwiającą przekąską dla psa. Arbuza można rozgnieść, wyłożyć na matę do lizania i zamrozić. Taki sposób podania jest bezpieczny i zajmie psa na dłużej.

 

Pies może jeść arbuza wspólnie z nami. Owoc ten jest bardzo zdrowy i potrafi ukoić pragnienie, jednocześnie przynosząc przyjemne orzeźwienie. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim przygotowaniu porcji arbuza dla psa i nieprzesadzaniu z jego ilością.

Zostaw komentarz