Czy pies może jeść maliny?

Wielu właścicielom czworonogów, a także postronnym osobom może się wydawać, że dieta psa jest monotonna. Dlatego też za wszelką cenę chcemy urozmaicić jedzenie, podając psu różnego rodzaju przekąski. Warto jednak wiedzieć, co można podać, aby nie zaszkodzić naszemu czworonogowi. Mogłoby się wydawać, że warzywa i owoce to dobry wybór – owszem. Jednak nie wszystkie warzywa i owoce mogą znaleźć się w diecie psa. Weźmy po lupę maliny — czy psy mogą jeść maliny? W okresie letnim maliny często goszczą w naszej kuchni, czy możemy tymi owocami podzielić się z naszymi pupilami?

Czy maliny to dobra przekąska dla psa?

Maliny są zdrowe dla ludzi i w pełni bezpieczne dla psów. Co oznacza, że odpowiedź na pytanie: czy pies może jeść maliny?, brzmi – TAK! Jak najbardziej maliny to dobra przekąska dla naszych czworonogów. Owoce te są słodkie i smakują wielu psom, choć pewnie znajdą się przypadki, które pogardzą pyszną, czerwoną, soczystą maliną. Jeśli Wasz pies nie jest zainteresowany malinami, to nie ma co go zmuszać do ich jedzenia. Lepiej sprawdzić inne owoce, bo jest cała lista owoców i warzyw, które może jeść pies.

Maliny w diecie psa – bogactwo witamin

Co kryją w sobie maliny? Trzeba zacząć od tego, że jest to owoc niskokaloryczny, dzięki czemu może być podawany również psom z nadwagą. W ponad 80% malina składa się z wody. Ponadto maliny kryją w sobie:

  • witaminy C, K oraz witaminy z grupy B, które wpływają na kondycję całego organizmu psa, jego odporność, kondycję sierści, skóry, czy oczu
  • magnez
  • potas
  • kwas foliowy
  • błonnik, pozytywnie oddziałujący na pracę układu pokarmowego psa
  • przeciwutleniacze, które odpowiadają za zwalczanie wolnych rodników, chroniąc psa przed chorobami serca i nowotworami
  • pektyny i związki śluzowe, o działaniu antyoksydacyjnym i antybakteryjnym

Niewielkim, jednak zawsze minusem malin jest fakt, że nie ma w nich białka, a za to są duże ilości węglowodanów. Dlatego też, mimo iż psy mogą jeść maliny, to powinniśmy podawać ja w niewielkich ilościach.

Czy maliny powinny się znaleźć w diecie psa?

Jak już wspomnieliśmy, psy mogą jeść maliny. Należy jednak dodać, że w malinach znajduje się spora dawka ksylitolu, który dla psów może być szkodliwy. Dawka ksylitolu zawarta w malinach nie jest toksyczna dla psa. Jednak trzeba to mieć na uwadze i pamiętać, aby nie przesadzać z ilością malin podawaną psu. Jeśli macie na swojej działce krzaki malin to powinniście ograniczyć do nich dostęp swojemu psu albo go bacznie pilnować. Zwierzaki wiedzą co dobre i potrafią same podjadać maliny prosto z krzaka. A jak wiadomo, psy nie mają umiaru w jedzeniu 🙂

Czy pies może jeść maliny

Zobacz także: Czy pies może jeść truskawki?

Jak podawać psu maliny?

Najlepiej podawać psu umyte, surowe owoce w całości lub rozdrobnione. Maliny są bardzo miękkie, więc z ich zjedzeniem poradzi sobie nawet pies senior. Maliny można też blendować z innymi owocami i zamrozić, taki rodzaj przekąski będzie prawdziwą ochłodą dla psa w upalne dni. Szczeniak też może jeść maliny, ale z uwagi na jego delikatny brzuszek należy jeszcze bardziej uważać. Zjedzenie przez psa nadmiernej ilości malin może skończyć się problemami żołądkowymi. Pies będzie cierpiał z powodu bólu brzucha i biegunki. W przypadku psów alergików także należy zachować szczególną ostrożność, bo maliny mogą uczulać. Podawanie nowych owoców rozpoczynamy od małej ilości i bacznej obserwacji reakcji psa. Jeśli pies ma się dobrze, w kolejnym podejściu możemy nieco zwiększyć porcję podawanych owoców. Dokładne określenie, ile malin może zjeść pies?, jest dość trudne, bo zależy to głównie od wielkości psa. Można jednak przyjąć, że średniej wielkości pies nie powinien dostać na raz więcej niż małą garść malin. Ilość ta powinna być adekwatnie mniejsza w przypadku bardzo małych ras psów. Wielkość ta jest umowna i można ograniczyć się do podania psu dosłownie kilku sztuk malin raz na jakiś czas.

Nigdy nie należy podawać psu sklepowych przetworów z malinami, gdyż zawierają one bardzo duże ilości cukrów. Jeśli chcesz podać psu maliny, to pamiętaj, że wyłącznie świeże owoce będą dla niego odpowiednie!

 

Już wiecie, że jak przyniesiecie do domu maliny i będziecie się nimi zajadać, to możecie się podzielić kilkoma sztukami z waszym psem. Maliny to dobra i zdrowa przekąska dla psa.

Zostaw komentarz