Czy pies może jeść cebulę?

Czy pies może jeść cebulę

Istnieje wiele produktów, które są bardzo zdrowe dla człowieka i często przez niego spożywane, a jednocześnie szkodliwe dla psa. Tak też jest w przypadku cebuli. Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść cebulę? To odpowiedź jest jedna – kategorycznie NIE!. Psu może zaszkodzić nawet niewielka ilość cebuli, dlatego też należy unikać cebuli w diecie psa.

Czy psy mogą jeść cebulę?

Nigdy nie należy podawać psom cebuli, gdyż jest ona dla nich bardzo szkodliwa. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że cebula jest jednym z najniebezpieczniejszych pokarmów, jakie moglibyśmy podać naszemu psu. Trująca jest każda część cebuli: liście, miąższ, skórka, a także sok. Sposób jej podania też nie ma znaczenia, żadna obróbka termiczna nie usuwa z cebuli chemicznego disiarczku. Warto też zaznaczyć, że trujące są wszystkie odmiany cebuli: czerwona, biała, żółta. Trujący jest dla psa również szczypiorek, czosnek i por, które pochodzą z tej samej rodziny co cebula.
W cebuli znajduje się toksyczna dla psów substancja chemiczna, mowa o dwusiarczku N-propylu. Substancja ta niejako przykleja się do cząsteczek tlenu w czerwonych krwinkach i je uszkadza. Przez co tlen nie może być odpowiednio transportowany po organizmie psa. Dlatego też spożycie przez psa nawet niewielkiej ilości cebuli może spowodować uszkodzenie czerwonych krwinek psa, co z kolei prowadzi do wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej. Czerwone krwinki są niszczone tak szybko, że nie nadążają się wytwarzać nowe.

Zatrucie psa cebulą – objawy

Do zatrucia psa cebulą może dojść bardzo szybko. Wystarczy 5 gram cebuli w przeliczeniu na kilogram masy ciała, aby wywołała ona u psa zatrucie. Jeśli mamy niewielkich rozmiarów psa, ważącego 10 kg to zjedzenie 50 gramów cebuli może być dla niego bardzo niebezpieczne, a z całą pewnością pojawią się u psa objawy zatrucia cebulą takie jak:

 • zblednięcie lub zażółcenie błon śluzowych
 • biegunka
 • nudności, wymioty
 • nadmierne ślinienie się
 • bolesność brzucha
 • podwyższone tętno
 • brak apetytu
 • nieprzyjemny, cebulowy zapach z pyska
 • gorączka
 • osłabienie, apatia
 • przebarwienie moczu na kolor czerwony

Jeśli podajemy psu systematycznie resztki z naszego stołu, to nawet nieświadomie możemy karmić go cebulą, gdyż do wielu potraw jest ona dodawana do smaku. Wówczas u psa można nie zauważyć żadnych z wyżej wymienionych objawów, ale podczas badań laboratoryjnych może wyjść, że pies cierpi na anemię.

Zobacz także: Czy pies może jeść seler?

Pies zjadł cebulę – co robić?

Jeśli byłeś świadkiem zjedzenia przez psa cebuli to jedyne co możesz zrobić to spróbować wywołać u psa wymioty. Jeśli jednak od momentu zjedzenia przez psa cebuli upłynęło więcej niż dwie godziny, nie podejmuj żadnych działań, tylko udaj się do weterynarza. W klinice weterynaryjnej zajmą się Twoim psem specjaliści, którzy wiedzą jakie kroki podejmować w tego typu sytuacjach.

Nie ma określonej ilości cebuli, jaką można podać psu bez negatywnych konsekwencji. Cebula i wszystkie warzywa z tej rodziny (szczypiorek, czosnek, por) są dla psa niebezpieczne i pies nie powinien ich jeść. Reakcja psa na zjedzenie nawet niewielkiej ilości cebuli zależy od wieku, wagi i kondycji fizycznej psa. Najbardziej narażonymi rasami psów na toksyczne działanie cebuli są rasy japońskie – Akita i Shiba Inu.

Zapamiętaj jedno – Psy NIE mogą jeść cebuli, czosnku, szczypiorku, czy pora. Kategorycznie jest zabronione podawanie im tych warzyw i wszystkich potraw, w których mogą się one znajdować.

Zostaw komentarz