Czy pies może jeść jabłka?

Czy pies może jeść jabłka

Psy chętnie towarzyszą człowiekowi podczas codziennych czynności. Doskonale sprawdzają się jako kompani spacerów, czy towarzysze leniuchowania na kanapie. Jednak najchętniej towarzyszą nam w kuchni podczas gotowania albo gdy zabieramy się za jedzenie. Większość ras pasów jest wiecznie głodna i chętnie wykorzystuje sytuacje, jak człowiek zaczyna coś jeść, aby i im się skapnęło coś pysznego. Wiele produktów znajdujących się w domowej spiżarni może być podawana psom i w żaden sposób im nie zaszkodzi. Warto zatem dowiedzieć się, czy pies może jeść również jabłko? A jeśli tak to, w jakiej formie najlepiej mu je podawać: gotowane, pieczone, a może surowe jabłko będzie najzdrowszą przekąską dla psa.

Czy jabłka to dobra przekąska dla psa?

Jabłka dostępne są praktycznie przez cały rok, ale to w okresie letnim smakują najlepiej. Dbając o dietę psa, należy pamiętać, aby znalazła się w niej pełnowartościowa karma, z którą zostaną dostarczone niezbędne dla zdrowia psa witaminy i minerały. Natomiast chcąc tę dietę nieco urozmaicić, można od czasu do czasu podawać psu warzywa i owoce, ale oczywiście nie wszystkie i nie w dużych ilościach. Jeśli zastanawiacie się, czy pies może jeść jabłka? Odpowiedź brzmi: TAK! Jabłko to owoc, który może znaleźć się w diecie psa.

Czy psy mogą jeść jabłka

Jabłka w diecie psa – bogactwo witamin

Owoce z reguły są zdrowe, a jabłka są stosunkowo niskokaloryczną przekąską dostarczającą psiemu organizmowi cennych składników, a ponadto posiadają niski indeks glikemiczny. Jabłka sprawdzą się jako przekąska również u psów mających problemy z nadwagą. Podawanie jabłek psu może przynieść wiele korzyści, pod warunkiem, że pies będzie jadł jabłka okazjonalnie i w niezbyt dużych ilościach. Jabłka są bogate w:

  • witaminy A, C i K, pozytywnie wpływające na odporność i wzrok
  • błonnik, regulujący pracę układu trawiennego
  • wapń
  • fosfor
  • przeciwutleniacze
  • beta-karoten

Czy jabłka powinny się znaleźć w diecie psa?

Każdy posiadacz psa dba o to, aby dieta psa była odpowiednio zbilansowana i urozmaicona. Jabłka podawane psu w odpowiednich ilościach i bez ogryzka i pestek nie powinny mu zaszkodzić. Nawet szczeniak może jeść jabłka. Owoc ten jest bogaty w błonnik, co bardzo dobrze wpływa na pracę układu trawiennego zarówno u szczeniaka, dorosłego psa, jak i psa seniora. Jabłka zaleca się również podawać psom cierpiącym na zaparcia. Należy jednak pamiętać, że gotowane, albo pieczone jabłka mogą sprzyjać zaparciom, więc stosuje się je u psów cierpiących na biegunkę. Zawsze trzeba pamiętać o umiarze i obserwować psa, a w razie niepokojących objawów udać się do weterynarza.

Jabłko w diecie psa

Jak podawać psu jabłka?

Wiemy już, że psy mogą jeść jabłka. Warto dowiedzieć się jeszcze, w jakiej formie podawać psu jabłka. Jeśli zastanawiacie się, czy pies może jeść surowe, gotowane, czy pieczone jabłka? To odpowiadamy, że najlepsze jest podawanie psu surowych jabłek. Najprawdopodobniej pies by nie pogardził pieczonym, czy gotowanym jabłkiem. Jednak w przypadku tych owoców nie jest konieczne poddawanie ich obróbce termicznej. A wiadomo, im coś jest mniej przetworzone, tym jest zdrowsze. Jabłko, jak każdy owoc czy warzywo przed podaniem należy umyć. Jeśli jabłka pochodzą z zaufanego źródła, nie trzeba ich nawet obierać, bo w skórce jest najwięcej witamin.

Nie należy podawać psu całego jabłka, gdyż niektóre jego części są po prostu dla psa szkodliwe. W pestkach znajduje się toksyczny dla psów cyjanowodór. Zagrożenie pojawia się, gdy pies przegryzie pestki, połknięcie ich w całości nie jest dla psa niebezpieczne. Jednak nawet niewielka ilość rozgryzionych pestek może spowodować u psa nieprzyjemne dolegliwości. Objawy zatrucia u psa to: ślinotok, rewolucje żołądkowe w postaci wymiotów, biegunki, a nawet problemy z oddychaniem. Ogryzki jabłka z kolei mają ostre elementy i mogą przyczynić się do zadławienia psa, w szczególności, gdy jabłko będzie podawane szczeniakowi. Niebezpieczne może być również wbicie się elementów ogryzka między zęby, co może wywołać stan zapalny u psa.

Chcąc podać psu jabłko w bezpieczny sposób, należy z jabłka usunąć całe gniazdo nasienne i pokroić owoc na mniejsze słupki lub kostkę. Podając jabłko psu seniorowi, mającemu problemy z gryzieniem najlepszą opcją będzie zetrzeć jabłko na tarce. Ostatnia zagwozdka to: jak często podawać psu jabłko? Nie za często. Jabłko powinno być typową przekąską i urozmaiceniem diety psa, dlatego podawanie jabłek raz na jakiś czas w zupełności wystarczy. Wielkość podawanej porcji należy dostosować do rozmiarów psa. Wiadomo, że dog niemiecki będzie mógł zjeść większą porcję jabłka, niż psy mniejszych ras psów jak np. york.

 

Jeśli trapiło cię pytanie, czy pies może jeść jabłka? To już wiesz, że możesz się nimi dzielić ze swoim czworonogiem. Jabłka można dopisać do listy przekąsek, które mogą jeść psy.

Zostaw komentarz