W wielu domach warzywa i owoce często goszczą na stołach. Tym bardziej, jeśli są to typowo sezonowe produkty. Fakt, że warzywa są dostępne tylko przez krótki okres, sprawia, że jeszcze chętniej je kupujemy, jak tylko pojawiają się na straganach. Przykładem takich sezonowych warzyw są np. szparagi albo bób. Opiekunowie psów przynosząc do domu siatkę pełną warzyw i owoców, wielokrotnie zastanawiają się, czy coś może trafić do psiej miski. A jak to jest z bobem, czy pies może jeść bób?
Pójdź na skróty
Czy bób to dobra przekąska dla psa?
Bób ma specyficzny zapach i smak. Jedni go uwielbiają, a inni za nim nie przepadają. Tak samo może być z psami. Zapach bobu może sprawić, że psu zacznie na jego widok lecieć ślinka. Jednak, czy pies może jeść bób? Odpowiedź brzmi: raczej NIE!
Czy bób dla psa jest szkodliwy?
Wiele warzyw może trafić do psiej miski, jednak bób nie jest wskazany dla psa. Bób zawiera fitohemaglutyninę, czyli związek, który może wywołać nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego u psa. Najbardziej szkodliwy dla psa jest surowy bób. Nigdy nie należy podawać surowego bobu psu, gdyż nawet niewielka ilość może wywołać u niego bardzo bolesne dolegliwości żołądkowe. Czy w takim razie pies może jeść gotowany bób? Co prawda podczas gotowania bobu część niebezpiecznych składników ulega neutralizacji, ale i tak w dalszym ciągu jest on warzywem mocno wzdymającym. Dlatego też pies nie może jeść zarówno surowego, jak i gotowanego bobu. Tym samym skórki z bobu też nie powinny być podawane psu. Żaden element bobu nie jest wskazany dla psa. Bób podany nawet w małej ilości, dla psa może być szkodliwy.
Nieprzyjemne konsekwencje zjedzenia bobu przez psa
Jeśli podamy psu 2-3 sztuki długo gotowanego bobu bez skórki to raczej, zaznaczamy raczej, nie powinno to zaszkodzić psu. Jednak lepiej tego nie sprawdzać na psiej skórze i dla bezpieczeństwa psa oraz własnego spokoju zrezygnować z podawania psu bobu. Nawet małe porcje bobu mogą być skrajnie niebezpieczne dla małych ras psów, a także szczeniaków i psich seniorów, których układ trawienny trudniej będzie sobie radził z tego typu przekąskami.
Co robić jak pies zje bób?
Najlepiej nie dopuszczać do tego, aby pies zjadł bób. Jeśli jednak pies poczęstuje się bobem, wykorzystując moment naszej nieuwagi, wówczas musimy psa bacznie obserwować. Nieprzyjemne konsekwencje, jakie można zaobserwować u psa po zjedzeniu bobu, to:
- wzdęcia, gazy i towarzyszący temu silny ból brzucha
- wymioty, biegunka
- bób jest bogaty w substancje antyodżywcze, co niestety może utrudniać w późniejszym czasie przyswajanie innych składników odżywczych, jak np., jodu i powodować problemy z tarczycą u psa
- reakcje alergiczne, występują dość rzadko, ale może pojawić się np. swędzenie skóry, wysypka, opuchnięcie dróg oddechowych
- u niektórych ras, jak np. retrievery, berneńczyki, owczarki może dojść do skrętu żołądka
- w badaniach można zauważyć spadek czerwonych krwinek
Jeśli mamy podejrzenie, że nasz pies zjadł bób i wystąpią którekolwiek z powyższych objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. W przypadku zjedzenia przez psa surowego bobu nie należy czekać na pojawienie się objawów, tylko natychmiast pojechać do najbliższej przychodni weterynaryjnej.
Bób to warzywo, które nie jest przeznaczone dla psa. Lepiej całkowicie zrezygnować z podawania psu bobu. Można w to miejsce podać inne smaczne i zdrowe warzywo jak np. marchewka, czy papryka.