Czy pies może jeść kalafior?

Czy pies może jeść kalafior

Udomowienie psów przez człowieka sprawiło, że psy, które wcześniej były typowymi mięsożercami, stały się względnymi mięsożercami. Oznacza to, że poza mięsem w diecie psa mogą znaleźć się również warzywa i owoce. Uzupełnianie diety psa o warzywa i owoce może wyjść im tylko na zdrowie, pod warunkiem, że opiekun będzie świadomie dokonywał wyboru i podawał psu tylko te warzywa i owoce, które są dla niego w pełni bezpieczne. Nie wszystko, co je człowiek może znaleźć się w misce psa. A jak jest z kalafiorem, czy psy mogą jeść kalafiora?

Czy kalafior to dobra przekąska dla psa?

Nie wszyscy ludzie przepadają za kalafiorem, podobnie może być z psami. Nie każdy będzie chętny do skosztowania kalafiora. Jeśli jednak Twój pies wykazuje zainteresowanie i chciałby spróbować kalafiora, a ty się zastanawiasz, czy pies może jeść kalafior? To odpowiedź brzmi TAK! Pamiętaj jednak, aby to był niewielki kawałek i po podaniu psu czegoś po raz pierwszy bacznie go obserwuj.

Kalafior w diecie psa – bogactwo witamin

Kalafior podobnie jak wiele warzyw znajdujących się w naszej kuchni jest bardzo zdrowy i ma w sobie wiele cennych witamin. Odpowiednio zbilansowana dieta gwarantuje nam dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Podobnie jest z naszymi czworonogami. Jeśli odpowiednio zadbamy o ich dietę, psy będą cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Podając psu od czasu do czasu kalafior, dostarczamy mu cennych witamin. Kalafior jest bogaty w:

  • witaminę C, biorącą udział w krzepnięciu krwi i zapobiegającą występowaniu stanów zapalnych w organizmie psa
  • witaminę A, która zwiększa odporność psa, pozytywnie wpływa na przemianę materii, wzrok oraz kondycję skóry
  • witaminę B6, która minimalizuje ryzyko występowania u psa zmian skórnych
  • witaminę K, biorącą udział w krzepnięciu krwi
  • kwas L-askorbinowy, który jest istotnym przeciwutleniaczem i chroni nasze psy przed zapaleniem stawów
  • kwas foliowy, który odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego i krwionośnego
  • cholinę, która m.in. opóźnia procesy starzenia i pozytywnie wpływa na pracę wątroby, a także jej regenerację
  • błonnik, poprawiający pracę układu pokarmowego

Gotowany kalafior dla psa

Czy kalafior powinien się znaleźć w diecie psa?

Kalafior jest warzywem bogatym w witaminy i minerały, czyli jest bardzo zdrowy. Dzięki cennych składnikom zawartym w kalafiorze jest on mile widziany w diecie psa. Pies może jeść kalafiora, ale w odpowiednich ilościach i niezbyt często. Podając psu kalafior okazjonalnie, wzbogacimy jego dietę, a jednocześnie nie obciążymy układu trawiennego zbyt mocno.

Szczeniaki i chore psy, zwłaszcza psy mające problemy z układem trawiennym nie powinny jeść kalafiora. Kalafior jest warzywem z rodziny kapustowatych, dlatego też może wywoływać gazy, wzdęcia i problemy żołądkowe. U szczeniaków niemających dobrze wykształconego układu trawiennego, jak i u chorych psów, może to wystąpić po zjedzeniu nawet małej ilości kalafiora. Dlatego też lepiej nie podawać szczeniakom i psom z delikatnym układem trawiennym kalafiora.

Jak podawać psu kalafiora?

Czy pies może jeść surowy, czy gotowany kalafior? Powszechnie wiadomo, że w surowych warzywach jest więcej witamin. Jednak surowy kalafior może w większym stopniu wywoływać u psa gazy i wzdęcia. Więc lepiej nie podawać psu surowego kalafiora. Kalafior poddany obróbce termicznej może tracić część swoich wartości. Jednak i tak gotowany kalafior to lepsza opcja dla psa. Należy pamiętać, że jeśli chcemy przygotować gotowany kalafior dla psa, to do gotowania nie można dodawać soli, ani żadnych innych przypraw. Kalafior można również przygotować na parze. Podawać można dopiero po wystudzeniu. Dla małych psów kalafior może być podzielony na mniejsze części albo rozgnieciony widelcem. Wielkość kawałków kalafiora powinna być dostosowana do gabarytów psa. Kalafior dla psa jest bezpieczny, ale jedna różyczka kalafiora podana raz na jakiś czas powinna mu wystarczyć. Kalafior podawany psu zbyt często u w dużych ilościach może wywołać problemy trawienne i nieprzyjemne dla psa wzdęcia.

 

Pies może jeść kalafiora, ale nie należy go podawać zbyt często. Jeśli Twój pies nie przepada za kalafiorem, to nie zmuszaj go do jedzenia tego warzywa. Mimo że kalafior kryje w sobie wiele cenny składników, to nie powinniśmy zmuszać psa do jego jedzenia, jeśli nie ma na to ochoty. Lepiej znaleźć inne warzywo lub owoc, który będzie równie zdrowy dla psa i pies będzie zajadał się nim z apetytem.

Zostaw komentarz