Golden zaliczany jest do grupy retrieverów, czyli psów które zajmują się wyszukiwaniem i aportowaniem zwierzyny, mowa o kaczkach oraz innym ptactwie. O tym wie wiele osób, jednak nie wszyscy wiedzą skąd się wywodzi rasa Golden Retriever, jakie usposobienie mają psy tej rasy, a także jakie są wady i zalety posiadaniach tych czworonogów w swoim domu.
Pójdź na skróty
Skąd pochodzi pies golden retriever? – historia rasy
Uznaje się, że początki rasy Golden retriever sięgają drugiej połowy XIX wieku. Związane było to z tym, że myśliwi zaczęli używać dwururowej, szybkostrzelnej broni mającej znacznie większy zasięg niż do tej pory stosowana prosta, jednostrzałowa i ładowana prochem broń, która miała niewielki zasięg. Posiadanie lepszej broni sprawiło, że myśliwym były potrzebne psy potrafiące skupić się na obiekcie i szybko odnaleźć postrzałki zagubione w polu. Golden retrievery były stworzone do tego. Psy były poddawane ocenie pod względem pracy węchem w terenie, temperamentu i stylu pracy. Wymagano, aby psy cechowały się doskonałym węchem, miękką kufą i przede wszystkim posłuszeństwem. Aby uzyskać psa w tym typie postanowiono wykorzystać aż trzy rasy psów, które były ze sobą krzyżowane naprzemiennie. Krzyżowanie przebiegało w następujący sposób: Angielski Spaniel Dowodny z Seterem z St. John’s, Seter z Nowofunlandem i Water Spaniel z Nowofunlandem. Z poszczególnych krzyżówek wychodziły psy czarne, wątrobiane, czarne podpalane, albo pręgowane. Wszystkie psy posiadały wysokość w kłębie wynoszącą około 61 cm.
Za pierwszego hodowcę uznawany jest szkocki lord Tweedmouth, Sir Dudlej Coutts Marjoribanks, który posiadał ziemię w okolicy jeziora Loch Ness. Zaś za protoplastę rasy uznaje się jasno umaszczonego psa Nousa, urodzonego w 1864 roku. Co prawda pochodzenie tego psa nie jest do końca potwierdzone, ale istnieje pewna teoria, że Lord zakupił psa od miejscowego szewca, który nabył psa u dozorcy Obed Milesa, należącego do lorda Chochestera. Imię nadane psu Nous – od celtyckiego „wisdom”, oznaczało „mądrość”. Pies był jedynym żółtym samcem w miocie Black Wavy Coat Retrieverów. Posiadał on żółtą falistą okrywę i niezwykle bystre spojrzenie. Poza tym Nous był doskonałym pływakiem i świetnie dawał sobie radę w polu. Lord Tweedmouth skojarzył go z suczką Bellą rasy Tweed Water Spaniel. W ten sposób w roku 1868 urodziły się cztery żółte szczenięta, które zostały nazwane: Crocus, Cowslip, Ada i Primose. Lord Tweedmouth był bardzo skrupulatny i szczegółowo odnotowywał wszystko na temat rozmnażanych egzemplarzy. Wszystkie krycia Nousa i Belli były szczegółowo planowane, robiono wszystko, aby zachować typową żółtą maść. Lord chciał poprawić u psów zdolność pasji tropienia i dlatego też w roku 1890 hodowca wykorzystał krew Bloodhounda. Szczenięta urodzone w tym miocie miały troszkę ciemniejszy kolor umaszczenia i były bardzo dużymi i silnymi psami, jednak posiadały dość problematyczne usposobienie. Szczenięta pochodzące z miotów wyhodowanych przez Lorda Tweedmoutha były rozdawane rodzinie i przyjaciołom, dzięki czemu w bardzo szybkim czasie rasa stała się popularna również poza Anglią. Syn Lorda wyjeżdżając do Ameryki do Rocking Chair Ranach w Teksasie zabrał ze sobą jednego psa tej rasy. Jednak pierwszym zarejestrowanym przez amerykański Kennel Club psem był Lamberdale Blondin, który należał do p. Roberta Appleton. Rejestracja ta miała miejsce w listopadzie 1920 roku.
Z zapisów prowadzonych przez lorda Tweedmoutha wynika, że do powstania rasy przysłużyła się już wymarła rasa tweed water spaniel oraz seter irlandzki. Selekcja związana z żółtymi retrieverami posiadającymi długą falistą sierść przebiegała ze względu na budowę, umaszczenie, a także ich użytkowość. Księgi hodowlane z zapisami pierwszych miotów, które prowadził Lord Tweedmouth zostały przekazane do angielskiego Kennel Clubu, a związek oficjalnie uznał je za dowód pochodzenia rasy Golden Retriever.
Na samym początku retrievery były rejestrowane jako jedna z odmian flat coated retrieverów. W roku 1911 utworzony został pierwszy klub rasy. Z biegiem czasu psy zaczęto nazywać żółtymi (yellow), albo złocistymi (golden) retrieverami. Psy pod nazwą golden retriever oficjalnie zostały uznane w 1920 roku. Od roku 1921 systematycznie wzrastała populacja psów tej rasy. W roku 1925 w Kennel Club było zarejestrowanych 375 golden retrieverów, w roku 1939 było ich już 1073, a w roku 1987 ponad 11 tysięcy. Golden retrievery zyskały popularność praktycznie na całym świecie. Psy tej rasy zawędrowały do Nowej Zelandii, Skandynawii, Australii, a także Stanów Zjednoczonych. Warto jednak zaznaczyć, że amerykański golden retriever różni się nieco od angielskiego pierwowzoru. Różnice widoczne są głównie w umaszczeniu, kształcie głowy i proporcjach ciała.
Golden retriever w Polsce
Psy rasy golden retriever przywędrowały do Polski w latach 80. XX wieku. Suczka Fredonia Fancy Vork’s została sprowadzona aż z Danii i znalazła miejsce w hodowli Ranczo Wolna Europa Jerzego Nowickiego. Pierwsze polskie szczeniaki rasy golden retriever przyszły na świat w roku 1990 i od tego czasu zaczęły zyskiwać coraz większą popularność.
Jak wygląda Golden Retriever – wzorzec rasy FCI
Charakter i usposobienie golden retrievera
Golden retrievery to wierni i wdzięczni przyjaciele człowieka, którzy chcą sprawiać swoim właścicielom przyjemność. Psy bardzo pracowite, posiadające doskonały węch i silny instynkt łowiecki. Goldeny kochają wodę i przestrzeń, są świetnymi aporterami. Dzięki posiadanym cechom charakteru doskonale sprawdzają się w ratownictwie, służbach celnych, jako pies przewodnik osób niewidomych, czy pies terapeutyczny. Psy tej rasy są wrażliwymi i delikatnymi domownikami, które dają się łatwo szkolić, posiadają bardzo szeroką gamę możliwości użytkowych. Mogą uczestniczyć z powodzeniem w wielu dyscyplinach psich sportów m.in. w agility, zawodach posłuszeństwa, tropieniu, czy konkursach dummy specjalnie przeznaczonych dla retrieverów.
Psy lubiące aktywnie spędzać czas
Psy tej rasy są bardzo aktywne, co oznacza, że potrzebują odpowiedniej dawki ruchu każdego dnia, poza tym potrzebują różnych zajęć intelektualnych oraz bliskiego kontaktu z właścicielem. Bardzo ważne jest, aby zaspokajać potrzeby psa, gdyż w innym wypadku mogą zacząć się pojawiać niepożądane zachowania, m.in. pies może być nadpobudliwy, nieposłuszny, albo szczekliwy.
Goldeny retrievery to psy bardzo towarzyskie i przyjaźnie nastawione nie tylko do ludzi, ale również do innych domowych zwierząt, z tego też względu nie nadają się na psy stróżujące, gdyż przeważnie wszystkich witają energicznym machaniem ogona. Nawet obcych przywitają z radością, a włamywacza mogą w najlepszym przypadku zalizać na śmierć. Goldeny kochają ludzkie towarzystwo, dlatego też nie powinno się ich izolować. Odseparowane od człowieka i trzymane w kojcu na podwórku będą smutne i sfrustrowane. Goldeny są łagodnymi i pogodnymi psami, dlatego też można się spotkać z twierdzeniem, że są to psy idealne dla rodzin z dziećmi. Dzięki ich ufnej naturze i wesołemu usposobieniu, a także posłuszeństwie golden retrievery wykorzystywane są również w dogoterapii.
Różnica między suką a samcem
Pomiędzy suką a samcem mogą pojawić się pewne różnice w charakterze. Suki są zdecydowanie bardziej delikatne, łagodne i dają się łatwiej prowadzić. Poza tym mają mniejsze skłonności do nieposłuszeństwa. Jeśli chodzi o samców to są one pewniejsze siebie, co czasami prowadzi do samowolnych zachowań i nieposłuszeństwa. Mogę przejawiać silny instynkt posiadania, przede wszystkim jeśli mowa o jedzeniu i zabawkach. Nie można się jednak zrażać, gdyż skłonności te można dość łatwo kontrolować, czasami wystarczy udać się na kilka lekcji do behawiorysty.
Umiejętności i predyspozycje psów rasy golden retriever
Psy rasy golden retriever były głównie przeznaczone do pracy aportera, miały zajmować się polowaniem na dzikie ptactwo. W czym sprawdzają się doskonale, mają delikatny uścisk co sprawia, że aportowana przez nich zwierzyna nie zostaje w żadnym stopniu uszkodzona. Ich doskonały węch, chęć do nauki i inteligencja dają im wiele możliwości. Golden retrievery to znakomite psy tropiące, potrafią wykrywać narkotyki, ładunki wybuchowe. Sprawdzają się też w roli psów ratowniczych i lawinowych, potrafią odnaleźć w gruzowiskach żywych ludzi.
Goldeny doskonale odnajdują się jako psy rodzinne, sportowe, służbowe. Golden retriever sprawdza się również jako przewodnik niewidomych i głuchych, dogoterapeuta, potrafią wykryć spadek cukru, albo zbliżający się atak padaczki. W wielu psich sportach odnoszą ogromne sukcesy, odnajdują się w agility, flyballu, obedience, czy dogtrekkingu. Golden retrievery to niesamowite psy. W okresie szczenięcym należy zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednią socjalizację oraz pozytywne szkolenie. Bardzo chętnie i szybko się uczą nowych rzeczy i komend. Psy tej rasy wymagają dużej cierpliwości i konsekwencji podczas wychowywania, nie można wobec nich okazywać brutalności.
Wady i zalety posiadania psa rasy golden retriever
Jak każda rasa tak również golden retriver poza wieloma zaletami posiada kilka wad, o których powinny wiedzieć osoby, które dopiero przymierzają się do powiększenia swojej rodziny o czworonoga tej właśnie rasy.
Wady posiada psa rasy golden retriever | Zalety posiadania psa rasy golden retriever |
nie nadaje się na psa stróżującego, z radością podchodzi do ludzi i zwierząt | pies rodzinny |
dość mocno linieje | nawiązuje dobre relacje z dziećmi |
niepochamowany pociąg do wody | w radosny i przeważnie łagodny sposób odnosi się do ludzi oraz innych zwierząt |
goldeny to łakomczuszki, mają tendencję do tycia, często zbierają różnego rodzaju odpadki | bardzo inteligentny, niezwykle szybko uczy się nowych sztuczek |
chętnie uprawia różnego rodzaju psie sporty | |
pielęgnacja nie powinna sprawiać większych problemów, nie jest ona kłopotliwa | |
doskonale odnajduje się w domu z podwórkiem, jak i w niewielkim mieszkaniu w dużym mieście | |
sprawdzi się jako pierwszy pies dla mało doświadczonego psiarza |
Zdrowie rasy golden retriever
Każdy odpowiedzialny hodowca dokłada wszelkich starań, aby rozmnażane były wyłącznie zdrowe psy i w odpowiedni sposób były ze sobą kojarzone. Jednak ogromna popularność rasy sprawiła, że zaczęli się nią interesować pseudohodowcy, dla których najważniejszy był zysk, a zdrowie psów schodziło na dalszy plan.
Do najczęstszych problemów zdrowotnych jakie występują u goldenów można zaliczyć:
- dysplazję stawu biodrowego
- dysplazję stawu łokciowego
- epilepsję
- choroby oczu: katarakta, jaskra, PRA (postępujący zanik siatkówki), zmętnienie soczewki oka
- alergie
- zapalenie uszu
- rozszerzenie i skręt żołądka
- schorzenie końskiego ogona (czasowy niedowład ogona, spowodowany podrażnieniem nerwów u nasady ogona)
- problemy z tarczycą
Wymienione wyżej przypadłości zdrowotne nie występują u wszystkich przedstawicieli tej rasy. Niektóre psy bywają prawdziwymi okazami zdrowia, a inne są nieco bardziej chorowite. Dlatego też tak istotny jest wybór odpowiedniej hodowli, w której hodowca dba o zdrowie rodziców i szczeniaków. W ten sposób można uniknąć w przyszłości wielu problemów i cieszyć się zdrowym i szczęśliwym golden retrieverem przez wiele lat. Należy pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza i przeprowadzaniu badań okresowych, w trakcie których można wykryć wszelkie odstępstwa od normy i w porę im przeciwdziałać.
Sposób żywienia
Sposób żywienia golden retrievera niewątpliwie ma wpływ na to w jakiej kondycji fizycznej nasz pies dożyje później starości. Właściciele czworonogów często zastanawiają się czy podawać psu karmę mokrą, suchą, czy samodzielnie przygotowywać posiłki, a może przejść na dietę BARF… możliwości jest wiele. Najważniejsze, aby dostarczyć organizmowi psa odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów. Chcąc dopasować odpowiednią dietę do golden retrievera należy wziąć pod uwagę kilka kwestii: wiek psa, jego wielkość, aktualną wagę, stan zdrowia, a także aktywność fizyczną. Młode psy, które są bardzo aktywne i uprawiają psie sporty mają większe zapotrzebowanie energetyczne niż psy starsze, które wychodzą tylko na krótkie spacery, a większość dnia spędzają wylegując się na kanapie. Golden retriever to pies, który ma duży apetyt, przez co ma też skłonność do nadwagi. Dzienna porcja jedzenie powinna być podzielona na dwa lub trzy posiłki, po posiłku należy dać psu odpocząć, zanim wyjdzie się na aktywny spacer. Podając psu w ciągu dnia smakołyki należy wliczyć je do dziennego zapotrzebowania i proporcjonalnie zmniejszyć porcję suchej karmy.
Karma dla szczeniaka
W sklepach zoologicznych wybór karm dla szczeniaka golden retrievera jest przeogromny. Karmy podawane szczeniakowi od pierwszych miesięcy życia są bogate w białko, wapń oraz minerały, które są niezbędne szczeniakowi w okresie intensywnego wzrostu. Karmy przeznaczone dla szczeniąt są odpowiednio zbilansowane, dlatego też nie powinno się ich uzupełniać i podawać szczeniakowi dodatkowych witamin, czy minerałów, gdyż może to narobić więcej szkód niż pożytku. Karma dla szczeniaka powinna być dostosowana do jego wielkości i wieku. Wszelkie zmiany karmy należy wprowadzać stopniowo.
Mięso na pierwszym miejscu
Czytanie składu karmu nie zawsze jest proste. Należy jednak zwracać uwagę na to, aby największą zawartością karmy było mięso, najlepiej jeśli w karmie jest 70% albo więcej mięsa. Pozostałe kilkadziesiąt procent mogą stanowić warzywa, owoce i zioła. Jakość karmy można ocenić po zawartości mięsa, im więcej mięsa tym karma jest lepszej jakości i będzie dla naszego psa odpowiedniejsza i bardziej wartościowa. Należy unikać karm, w których znajdują się cukry, syropy, glukoza, czy fruktoza. Im krótszy lista składu karmy, tym lepsza karma dla golden retrievera.
Gryzaki dla psa
Każdy właściciel czworonoga lubi od czasu do czasu sprawić mu przyjemność podając jakiś ekstra gryzak lub smakołyk i to jest całkowicie normalne. Najlepiej wtedy wybrać naturalne gryzaki przeznaczone dla psów, a jest ich na rynku bardzo dużo. Duże gryzaki o odpowiedniej twardości mają wiele zalet. Po pierwsze pozwalają zaspokoić u psa potrzebę gryzienia i go zmęczyć, a dodatkowo korzystnie wpływają na uzębienie golden retrievera.
Nadwaga u psa
Nadwaga to częsta choroba u psów rasy golden retriver. Głównymi przyczynami nadwagi jest przekarmianie psa i zapewnianie mu zbyt małej dawki ruchu. Goldeny to typowe łakomczuchy, które kochają jeść i nie mają w tym umiaru. Dlatego też to człowiek musi zadbać o dietę psa i wydzielać odpowiednią dzienną porcję jedzenia. Nadwaga może też być spowodowana zbyt częstym podawaniem przekąsek między posiłkami, kastracją lub sterylizacją, a także chorobą m.in. niedoczynnością tarczycy.
Prawidłowa waga golden retrievera jest łatwa do sprawdzenia, jeśli dotykając psa możesz wyczuć żebra to jego waga jest w normie. Jeśli to jest niemożliwe to warto ograniczyć podawanie psu przekąsek, albo zwiększyć nieco aktywność fizyczną.
Otyłość sprawia, że psy są leniwe, niechętnie się bawią, szybko się męczą, a także pojawiają się problemy ze stawami i sercem.
Pielęgnacja golden retrievera
Golden retriever tak jak każdy pies potrzebuje odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Codzienne zabiegi mają wpływ nie tylko na wygląd psa, ale również na jego zdrowie. Do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych należy przyzwyczajać szczeniaka od pierwszych wspólnych dni, wówczas stają się one łatwiejsze do przeprowadzenia i dużo przyjemniejsze dla obu stron. Sierść golden retrievera będzie jedwabista i piękna, o ile pies będzie regularnie wyczesywany, przynajmniej raz w tygodniu. Goldeny linieją praktycznie przez cały rok, do czego trzeba się przyzwyczaić. Jednak systematyczne czesanie sprawi, że sierści w domu i na ubraniach będzie dużo mniej. Psa zawsze należy czesać z włosem, od głowy aż po ogon. Golden retriever uwielbia kąpiele w różnego rodzaju zbiornikach wodnych, ale za tymi w domu z użyciem odpowiedniego szamponu przepadają znacznie mniej. Pies powinien być kąpany tylko wtedy kiedy jest to naprawdę konieczne.
Zęby, oczy, uszy, pazury
Poza sierścią należy zadbać również o zęby, oczy, uszy, i pazury psa. Zęby wymagają regularnego kontrolowania i sprawdzania, czy nie pojawia się na nich kamień. W celu utrzymania dobrego stanu uzębienia warto podawać psu specjalne gryzaki, które ścierają kamień nazębny i dodatkowo odświeżają oddech psa. Ponadto zaleca się szczotkowanie zębów specjalnie do tego przeznaczoną szczoteczką i pastą do zębów dla psów. Zazwyczaj pazury ścierają się samoczynnie podczas spacerów, czy kopania dziur co goldeny uwielbiają. Chcąc sprawdzić, czy pazury psa są odpowiedniej długości wystarczy ustawić pa na równej powierzchni i sprawdzić czy między pazury, a podłoże uda się wsunąć kartkę papieru. Jeśli nie to konieczne jest ich przycięcie. Zbyt długie pazury sprawiają psu dyskomfort. Do ich przycinania używa się specjalnych obcinaczek i należy robić to stopniowo, aby nie skaleczyć rdzenia pazura, co spowoduje silne krwawienie. Oczy i uszy również wymagają regularnej kontroli i czyszczenia.
Budowa ciała psów rasy golden retriever
Ciekawostki o rasie
- Pies rasy golden retriever (Lokat – pies terapeutyczny) posłużył jako model podczas tworzenia pomnika Szczęśliwego Psa na Polu Mokotowskim w Warszawie. Podobne pomniki można znaleźć w Krakowie, Kazimierzu, Poznaniu, Bielsku-Białej, Sułkowicach oraz Białymstoku.
- Z danych statystycznych prowadzonych przez zrzeszone związki hodowlane wynika, że szczeniaki golden retriever to rasa psów, która cieszy się największą popularnością na terenie anglosaskim i niemieckojęzycznym.
- Między palcami golden retriever posiada błonę pławną, dzięki czemu doskonale pływają, a nawet potrafią nurkować
- W rankingu najbardziej inteligentnych psów świata Golden retriever zajmuje 4 miejsce
- Miłośnikiem rasy był prezydent Stanów Zjednoczonych Gerard Ford. W Białym Domu mieszkała suczka golden retrievera Liberty.
- Golden retrievery pojawiały się w licznych filmach i serialach: jak Comet – bohater serialu „Pełna chata”, Shadow – suczka grająca w filmie „Niezwykła podróż”, Shelby – bohater serialu „Tajemnice Smallville”.
- Najstarsza przedstawicielka rasy golden retriever w roku 2020 skończyła 20 lat i jest to suczka August, zdrobniale Augie, która mieszka w Stanach Zjednoczonych.
Dla kogo golden retriever?
Golden retriever jest wrażliwym i posłusznym psem, więc z jego wychowaniem powinni poradzić sobie nawet mało doświadczeni psiarze. Psy tej rasy są towarzyskie, odnajdą się w dużej rodzinie z dziećmi, jak również w domu singla, o ile zaspokoi się jego podstawowe potrzeby. Metraż mieszkania nie stanowi problemu. Dom z ogrodem będzie super, ale zostanie on przekopany wzdłuż i wszerz, rabaty z kwiatami zmienią swój wygląd. Małe mieszkanie w bloku też jest OK, jeśli na spacerach pies będzie mógł się wyszaleć, wówczas dom będzie miejscem relaksu i odpoczynku.
Gdzie szukać i ile kosztuje szczeniak rasy golden retriever
Jeśli już się zdecydujemy na kupno psiaka, warto poszukać hodowli w swoim najbliższym otoczeniu. Zadzwonić i zapytać o planowane mioty, a jeszcze lepiej pojechać i sprawdzić samemu hodowlę. Bardzo często szczeniaki trzeba rezerwować jeszcze przed ich urodzeniem, ale wtedy też można pojechać do hodowli, aby zobaczyć rodziców i warunki w jakich one przebywają. Golden retriever w ostatnim czasie stał się bardzo popularną rasą, przez co ich hodowlą zainteresowali się również ludzie, dla których liczy się wyłącznie osiągnięcie jak największego zysku. Pod lupę trzeba wziąć nie tylko hodowle zarejestrowane w różnych stowarzyszeniach, ale również hodowle zarejestrowane w FCI. W internecie można znaleźć wiele opinii i one też powinny dać nam do myślenia.
Gdzie szukać szczeniaka rasy golden retriever?
Obecnie jeśli ludzie czegoś potrzebują to najłatwiej jest włączyć komputer i wyszukać tego w internecie. W przypadku szczeniąt sprawa wygląda bardzo podobnie. Istnieje wiele portali ogłoszeniowych, jak np. OLX, Allegro gdzie bez problemu znajdziemy szczeniaki zarówno te posiadające rodowód, jak i takie bez rodowodu. Niekiedy ludzie nawet ogłaszają się, że oddadzą szczenięta za darmo, jeśli zobaczysz takie ogłoszenie to powinna się Tobie zapalić w głowie czerwona lampka, bo coś może być nie tak. Na Facebooku zakładane są profile hodowli, na których hodowcy informują o planowanych miotach, wrzucają na bieżąco zdjęcia i zdają relację jak przebiega wychowanie szczeniaków. Ta opcja sprawia, że już od początku możesz śledzić poczynania wybranego czworonoga i odliczać dni do wspólnego zamieszkania.
Szczeniaki golden retriever bez rodowodu i z rodowodem – cena
Na różnych portalach ogłoszeniowych ceny za szczeniaka rasy golden retriever wahają się od 1000 zł, oczywiście w takiej cenie pies nie będzie posiadał rodowodu ZKwP, a jedynie tzw. Rodowód stowarzyszeniowy, o ile hodowca wyda wam jakikolwiek dokument. Ceny szczeniaków z rodowodem wahają się od 2000 do nawet 5000 zł. Wszystko uzależnione jest od tego jaką tradycję i renomę posiada hodowla, a także od rodowodu hodowanych zwierząt. Im lepsi przodkowie, tym droższe szczeniaki.