Czy pies może jeść kalarepę?

Czy pies może jeść kalarepę

Większość psów skusi się na zjedzenie warzyw i owoców. Psy, mimo że są mięsożercami, to są też łakomczuchami i nie pogardzą przekąskami w formie warzyw czy owoców. Taki rodzaj urozmaicenia diety jest dla nich podwójnie dobry, nie dość, że przemycamy do ich menu coś nowego, to jeszcze dostarczamy do organizmu psów cennych, dodatkowych witamin. Warto zatem sprawdzić, czy pies może jeść kalarepę? Czy kalarepa jest wskazana dla psa i co w niej jest takiego dobrego?

Czy kalarepa to dobra przekąska dla psa?

Kalarepa jest warzywem pochodzącym z rodziny kapustnych, podobnie jak kalafior czy brokuł. Wdrożenie kalarepy do ludzkiego jadłospisu jest jak najbardziej wskazane. Jedzenie kalarepy niesie ze sobą wiele korzyści dla ludzi, czy tak samo jest w przypadku psów. Czy pies może jeść kalarepę? Odpowiedź brzmi TAK, ale niewielkie ilości i najlepiej po wstępnej obróbce termicznej.

Czy kalarepa jest dla psa toksyczna?

W kalarepie nie ma zawartych żadnych toksycznych dla psa substancji. Teoretycznie pies mógłby dostać od czasu do czasu niewielki kawałek kalarepy i nie powinna mu ona zaszkodzić. Należy tylko wziąć pod uwagę fakt, że kalarepa jest ciężkostrawna i nie jest wskazana dla szczeniaków i psów mający problemy z układem pokarmowym. Ponadto w kalarepie znajdują się goitrogeny, które negatywnie wpływają na pracę tarczycy. Jeśli Twój pies ma problemy z tarczycą, to nie należy mu podawać nawet małych ilości kalarepy.

Kalarepa w diecie psa – bogactwo witamin

Kalarepa jest warzywem niskokalorycznym, ale to nie jedyna dobra cecha tego warzywa. Ponadto w kalarepie znajduje się:

  • błonnik
  • witamina C oraz witaminy z grupy B
  • potas, magnez
  • wapń i fosfor, które pozytywnie wpływają na rozwój kości i zębów
  • glukozynolan mający właściwości przeciwnowotworowe
  • sulforafan mający działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne
  • luteina pozytywnie wpływająca na psi wzrok

Jak podawać psu kalarepę?

Jak już wspomnieliśmy, pies może jeść kalarepę, ale naprawdę w niewielkich ilościach. Warto wiedzieć o tym, że podanie psu zbyt dużej ilości surowej kalarepy może u psa wywołać wzdęcia czy biegunkę. Chcą podać psu surową kalarepę, należy ograniczyć się do małego kawałka. Po podaniu, którego pies musi być obserwowany. Dużo lepszą opcją jest poczęstowanie psa gotowaną kalarepę bez dodatku przypraw, która jest łatwiejsza do strawienia. Przed podaniem kalarepa musi być umyta, obrana i może być podzielona na mniejsze kawałki, albo nawet zblendowana. Taka forma podania kalarepy przyczynia się również do poprawy pracy układu pokarmowego. Podając w odpowiedni sposób przygotowaną kalarepę dla psa, dostarczamy mu dodatkowego włókna pokarmowego.

 

Jeśli Twój pies nigdy nie jadł kalarepy, to lepiej tego nie zmieniać. Pozostaw kalarepę wyłącznie dla siebie, a psu zaserwuj inne smaczne warzywo, albo owoc.

Zostaw komentarz