Sezon na szparagi trwa dość krótko, więc nic dziwnego, że jak tylko szparagi pojawiają się w sprzedaży to tak chętnie goszczą na naszych stołach. Szparagi są nie tylko bardzo smaczne, ale są również bardzo zdrowe. Szparagi charakteryzują się bardzo delikatnym smakiem, dzięki czemu doskonale komponują się z innymi warzywami i dopełniają bardziej wykwintne dania mięsne i rybne. Od połowy kwietnia do czerwca wiele osób wprowadza szparagi do swojej diety, ale czy możemy się nimi podzielić również z naszymi czworonogami i czy pies może jeść szparagi?
Pójdź na skróty
Czy szparagi to dobra przekąska dla psa?
Jeśli zastanawiacie się, czy pies może jeść szparagi? odpowiedź brzmi TAK, ale! W przypadku tego warzywa trzeba pamiętać, że podanie psu zbyt dużej ilości szparagów może skończyć się wzdęciem i biegunką. Szparagi same w sobie nie są szkodliwe dla psów, najbardziej niebezpieczne mogą być liście i owoce szparagów. Dlatego też tych części nie można podawać psu i trzeba tak zabezpieczyć grządki w ogródku, aby pies nie miał do nich dostępu i nie poczęstował się sam liśćmi i owocami szparagów.
Szparagi w diecie psa – bogactwo witamin
Szparagi chyba znają wszyscy, jedni je uwielbiają i czekają na nie cały rok, a inni za nimi nie przepadają. O szparagach warto wiedzieć kilka rzeczy: przede wszystkim warzywo to jest niskokaloryczne, jest bogate w błonnik poprawia perystaltykę jelit i dba o prawidłowe działanie układu pokarmowego. Szparagi są naturalnym prebiotykiem i pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego. Szparagi są bogate w:
- witaminę A, C i witaminy z grupy B i K
- kwas foliowy
- żelazo
- potas
- glutation wzmacnia układ odpornościowy, dba o prawidłową pracę wątroby, opóźnia procesy starzenia się mózgu
- saponiny, które mają działanie moczopędne, przeciwbakteryjne i pozytywnie wpływają na procesy trawienne
- flawonoidy i karotenoidy, które są silnymi antyoksydantami
Czy szparagi powinny się znaleźć w diecie psa?
Szparagi mogą znaleźć się w niewielkich ilościach w diecie psa, ale wcale nie muszą. Nie wszystkie psy za nimi przepadają. Jeśli jednak wasz pupil jest smakoszem i polubił szparagi, to pamiętajcie o umiarze. Podanie psu zbyt dużej ilości szparagów może wywołać nieprzyjemne skutki m.in. niestrawność, wzdęcia, biegunkę, a także nieprzyjemny i intensywny zapach moczu, co spowodowane jest związkami siarki znajdującymi się w szparagach.
Jak podawać psu szparagi?
Jeśli wasz pies polubił się ze szparagami. To najlepiej podawać mu niewielkie ilości zielonych szparagów, których nie trzeba obierać. Zielone szparagi można podać surowe, albo gotowane, bądź przyrządzone na parze bez żadnych dodatkowych przypraw. Ze szparagów zawsze trzeba usunąć twardą końcówkę, a białe szparagi należy przed podaniem obrać. Szparagi najlepiej pokroić na mniejsze kawałki i w takiej formie serwować je psiakowi.
Podanie psu niewielkiej ilości szparagów od czasu do czasu może stanowić ciekawe urozmaicenie diety psa i dostarczy jego organizmowi cennych substancji odżywczych.