Papryka znana jest nam od dawna, jej różne kolory i rodzaje o różnym nasileniu ostrości cieszą się ogromną popularnością. Jedni cenią paprykę za bogactwo witamin, a inni za jej wyrazisty, ostry smak. Różnokolorowe papryki, o różnym stopniu ostrości dodawane są do wielu potraw. Papryka jest zdrowa i bardzo lubiana przez ludzi, ale czy będzie też dobra dla naszych czworonogów. Czy pies może jeść paprykę? Postaramy się przedstawić szczegółowo temat papryki w diecie psa.
Pójdź na skróty
Czy papryka to dobra przekąska dla psa?
Większość osób zalicza paprykę do warzyw, jednak z botanicznego punktu widzenia papryka jest owocem o jagodowym kształcie. Bez względu na to, do jakiej grupy zaliczymy paprykę, niepodważalny jest fakt, że jest ona bogactwem witamin. Na rynku dostępnych jest wiele różnych odmian papryk. Możemy sięgnąć po papryki o różnym kształcie, kolorze, czy ostrości. Duża różnorodność sprawia, że bardzo często sięgamy po paprykę, przygotowując domowe posiłki. Zastanawiać może fakt, czy pies może jeść paprykę? Odpowiedź brzmi – TAK, ale nie wszystkie rodzaje.
Papryka w diecie psa – bogactwo witamin
Chcąc zapewnić psu dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, należy zadbać o jego odpowiednią dietę. Dostarczenie do psiego organizmu wszystkich niezbędnych witamin, mikro- i makroelementów sprawi, że nasz pieseł będzie z radością wkraczał w każdy kolejny dzień. Czy papryka w diecie psa to dobry pomysł? Owszem, papryka jest niskokaloryczna i jest bogactwem wielu witamin, a dokładniej kryje w sobie:
- witaminy C, E oraz i witaminy z grupy B, które wzmacniają odporność psa, pozytywnie wpływają na układ nerwowy, a także na kondycję skóry i sierści
- żelazo, które dodaje psu energii, psy z niedoborem żelaza mogą wpaść w anemię, są pozbawione energii i apetytu
- magnez, wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego i napięci mięśni
- przeciwutleniacze
- beta-karoten
- kapsaicynę, ma przede wszystkim działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozgrzewające, ale występuje wyłącznie w ostrej papryce!
Czy papryka powinna się znaleźć w diecie psa?
Papryka jak najbardziej może się znaleźć w diecie psa, będzie ona stanowiła doskonałe urozmaicenie i uzupełnienie podstawowego jadłospisu. Do miski psa można wrzucić każdą odmianę słodkiej papryki. Pies może jeść zieloną, czerwoną i żółtą paprykę.
Psu nie należy podawać żadnych sproszkowanych i ostrych odmian papryki, gdyż może się to dla niego bardzo źle skończyć. Duży stopień ostrości papryki może sprawić, że dojdzie u psa do podrażnienia przewodu pokarmowego, co z kolei wywoła wymioty albo biegunkę. Reakcja psa na zjedzenie ostrej papryki może być różna, jednak najczęściej zauważa się kichanie, kaszel, ślinotok, wzmożone pragnienie, zaczerwienie oczu i dyszenie. Jeśli zauważysz, że pies zjadł ostrą paprykę chili, jalapeno, albo chabanero, bądź zaobserwujesz któreś z powyższych objawów, jak najszybciej udaj się do przychodni weterynaryjnej.
Jak podawać psu paprykę?
Jak już chcemy zrobić naszemu psu przyjemność i podać mu paprykę to musimy pamiętać o kilku rzeczach. Tak jak w przypadku wszystkich warzyw i owoców podawanych psom, tak również w przypadku papryki czerwonej, żółtej, czy zielonej należy zachować umiar. Z papryki należy usunąć gniazdo nasienne, wszystkie pestkami i białe elementy. Następnie można paprykę pokroić na mniejsze kawałki i podać ją psu. Papryka jest o tyle wdzięcznym warzywem, czy raczej owocem, że można ją poddać obróbce termicznej i w dalszym ciągu zachowuje wszystkie swoje wartości odżywcze. Dlatego też można podać psu paprykę gotowaną, pieczoną, czy duszoną, ale podczas przygotowywania nie należy jej dosmaczać żadnymi przyprawami.
Zastanawiacie się, jak często pies może jeść paprykę? Niezbyt często, najlepiej traktować to jako okazjonalną przekąskę i podawać niewielki kawałek przy okazji przyrządzania sałatki dla siebie.
Reasumują, czy pies może jeść słodką paprykę? Jak najbardziej szczeniak, dorosły pies i pies senior mogą jeść paprykę, ale tylko słodkie odmiany czerwonej, żółtej i zielonej papryki. Podawana w niewielkich ilościach i od czasu do czasu nie powinna zaszkodzić psu. Jeśli jednak Twój pies nie przepada za papryką, nie zmuszaj go do jedzenia papryki. Najlepiej wtedy sięgnąć po inne zdrowe dla psa owoce i warzywa.