Właściciele czworonogów chcą dla swoich pupili jak najlepiej, starają się im sprawiać przyjemność, bo to w końcu nasi najlepsi przyjaciele. Dlatego też często decydujemy się na podanie psu czegoś z naszego stołu. O tym, czy pies może jeść orzechy i jakie orzechy są dla niego bezpieczne już pisaliśmy. Tym razem skupimy się na tym, czy lubiane przez wielu ludzi masło orzechowe, jest odpowiednie dla naszych psów…
Czy pies może jeść masło orzechowe?
Większość odmian orzechów jest dla psa bezpiecznych, wyjątek stanowią orzechy makadamia. Skoro psy mogą jeść w niedużej ilości orzechy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podawać psu od czasu do czasu masło orzechowe. Chcą jednak zapewnić psu zdrową przekąskę, należy zwrócić uwagę na skład kupowanego masła orzechowe. Żeby było ono bezpieczne dla psa, nie powinno zawierać ksylitolu, cukru, soli, czy innych dodatków. Najlepiej, aby podawać psu masło orzechowe z jak największą zawartością orzechów. W serwowaniu psu tej przekąski należy zachować umiar, gdyż masło orzechowe jest dość kaloryczne i niepostrzeżenie możemy utuczyć naszego pupila. Ponadto podawanie psu zbyt dużych ilości masła orzechowego może spowodować problemy żołądkowe, biegunkę, a nawet doprowadzić do problemów z trzustką.
Co zawiera masło orzechowe?
Masło orzechowe jak sama nazwa wskazuje powinno składać się w głównej mierze z orzeszków ziemnych, bądź innych odmian orzechów. Najbardziej wartościowe są te, które nie zawierają żadnych dodatków i wówczas są też one najzdrowsze dla naszych psów.
W maśle orzechowym znajduje się sporo białka, tłuszczów roślinnych, a także błonnika. Trzeba jednak podkreślić, że masło orzechowe jest bardzo kaloryczne, w 100 g masła orzechowego znajduje się blisko 600 kcal. Masło orzechowe jest bardzo popularnym produktem, dlatego też można znaleźć wiele jego rodzajów w różnych przedziałach cenowych. Jakość powinna być stawiana na pierwszym miejscu. W tańszych opcjach w składzie masła mogą pojawić się: sól, cukier, albo oleje roślinne, ale są też takie bez dodatków. Istnieją specjalne pasty orzechowe dedykowane dla psów, ale są one zazwyczaj dużo droższe niż te dla ludzi, a ich skład nie zawsze jest lepszy. Korzystniej jest kupić duże pudełko pasty orzechowej, którym będzie zajadać się cała rodzina i nasz pies. Tylko pamiętaj o dobrym składzie!
Korzyści płynące z podawania psu masła orzechowego?
Masło orzechowej jest dla psa bardzo zdrowe. Największe korzyści i zalety podawania psu masła orzechowego:
- wpływa pozytywnie na pracę układu trawiennego
- stanowi wsparcie dla układu nerwowego
- poprawia kondycję psa i jego układ odpornościowy
- jest źródłem cenny dla psa kwasów omega 3 i 6
- pozytywnie wpływa na kondycję skóry i sierść psa, która staje się lśniąca
- dostarcza psu witamin i minerałów
Masła nie trzeba podawać codziennie, można to robić od czasu do czasu i traktować je jako super przekąskę. W przypadku psów mniejszych ras wystarczy mała łyżeczka, przy psach ras dużych można podać nieco więcej, może to być nawet łyżka masła orzechowego na raz.
Wady masła orzechowego
Zbyt częste podawanie psu masła orzechowego, albo podawanie psu zbyt dużych porcji masła może niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie. Z całą pewnością trzeba je odpowiednio dawkować, aby nie doprowadzić do nadwagi. Lepiej nie podawać masła psom, które cierpią na jakiekolwiek alergie, albo mają problemy z nerkami.
Zastosowanie pasty orzechowej – jak podać psu masło orzechowe?
W jaki sposób podawać psu masło orzechowe? Najlepiej połączyć dobrą zabawę z dobrą ucztą. Można wykorzystać masło orzechowe w tubce podczas codziennych treningów i nagradzać psa za dobrze wykonane zadania. Wychodząc do pracy można psu zostawić zabawkę typu Kong wypełnioną masłem orzechowym, aby pies nie zauważył naszej nieobecności i nie pojawił się u niego lęk separacyjny. Pasta orzechowa może być dobrym wypełnieniem do mat do wylizywania. Pies się przy tym nieźle napracuje, wymęczy i wyciszy. Na długie jesienne wieczory to idealna opcja. Masło orzechowe może być też dodane do codziennej porcji jedzenia, albo wykorzystane do upieczenia psich ciasteczek. Opcji jest wiele.
A Ty podajesz swojemu psu masło orzechowe? W jaki sposób je serwujesz?