Czy pies może jeść czosnek?

Czy pies może jeść czosnek?

Czosnek należy do rodziny cebulowatych i od wieków jest stosowany jako środek spożywczy i leczniczy. Jest popularnym składnikiem wielu kuchni. O tym, czy czosnek jest zdrowy, czy nie, dyskutuje się od wieków. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy uważają, że czosnek ma wiele korzyści zdrowotnych, ponieważ od wieków był używany jako zioło lecznicze. Uważa się, że ma on właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Inni z kolei uważają, że czosnek jest szkodliwy, ponieważ może powodować nieświeży oddech i nieprzyjemny zapach ciała. Ponadto niektórzy ludzie są uczuleni na czosnek. Skoro na temat czosnku panuje tak wiele odmiennych opinii, to czy pies może jeść czosnek? Czy czosnek dla psa jest bezpieczny? Warto to sprawdzić.

Czy czosnek to dobra przekąska dla psa?

Nie da się ukryć, że czosnek ma wiele zbawiennych i leczniczych właściwości. Jednak nie zawsze to, co służy nam, jest też dobre dla naszych czworonogów i tak też jest w przypadku czosnku. Opiekunowie psów często zadają sobie pytanie, czy pies może jeść czosnek?, odpowiedź brzmi: lepiej NIE. Co prawda w małych ilościach czosnek nie jest toksyczny dla psów. Jednak w większych ilościach czosnek niedźwiedzi dla psa może być niebezpieczny. Spożywanie dużych ilości czosnku może spowodować anemię u psów.

Czosnek bogactwo witamin

Czosnek jest znany od bardzo dawna i od dawna też był używany jako środek leczniczy. Nie da się ukryć, że czosnek to źródło wielu witamin. Czosnek dostarcza ludzkiemu organizmowi witaminę C, B6, mangan, selen, chrom, kobalt i nikiel. Uważa się, że czosnek wzmacnia układ odpornościowy i poprawia trawienie, zmniejsza ryzyko chorób serca i raka. Ponadto czosnek ma działanie przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze. Chętnie stosowany jest przez osoby w okresie odchudzania. Czosnek jest ogólnie uważany za bezpieczny dla większości ludzi. Jednak u niektórych osób mogą wystąpić efekty uboczne, takie jak nieświeży oddech, zgaga lub rozstrój żołądka. Należy również pamiętać, że czosnek może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego przed zażyciem suplementów czosnku należy porozmawiać z lekarzem.

Czosnek jest bardzo zdrowy dla nas i ludzie czerpią wiele korzyści z jego spożywania, jednak czosnek dla psa to nie najlepszy pomysł. Dlatego też lepiej unikać podawania psu czosnku.

Czosnek dla psa to nie najlepszy pomysł!

Opiekunowie starają się dostarczać swoim psom wszystkich niezbędnych witamin, dokładają wszelkich starań, aby dieta psa było odpowiednio zbilansowana i urozmaicona. Dlatego też sięgając po czosnek w kuchni, pojawia się pytanie: czy pies może jeść czosnek?, wiecie już, że nie jest to najlepszy produkt dla psów. Zarówno w czosnku, jak i w cebuli znajdują się tiosiarczany, które nie są groźne dla ludzi, ale dla psów już tak. Tiosiarczany powodują u psów uszkodzenie krwinek czerwonych, w efekcie czego może wystąpić u psa silna anemia hemolityczna.

Czy czosnek jest toksyczny dla psa?

Czosnek nie jest toksyczny dla psów, ale może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jeśli pies zje go za dużo. Czosnek należy do rodziny roślin Allium, do której należą również cebula, szczypiorek i pory. Rośliny te zawierają związki, które mogą być szkodliwe dla psów i mogą powodować anemię oraz uszkodzenia czerwonych krwinek. Jeśli Twój pies zje dużo czosnku, mogą u niego wystąpić niepokojące objawy.

Najczęstsze objawy zatrucia psa czosnkiem:

  • szybki, nieregularny oddech
  • bladość błon śluzowych
  • wymioty
  • biegunka
  • odwodnienie
  • ostry ból brzucha
  • nadmierne ślinienie się
  • ogólne osłabienie, apatia i senność

W małych ilościach czosnek dla psa nie jest trujący, co nie zmienia faktu, że nie należy podawać psu czosnku. Jeśli zdarzy się, że spadnie Ci na podłogę malutki kawałek czosnku, a pies go zje, to nie należy wpadać w panikę. Po takiej ilości psu nie powinno nic dolegać, niemniej jednak trzeba go bacznie obserwować.
Każdy pies może inaczej zareagować na podanie czosnku i to nawet niewielkiej ilości. W dużej mierze zależy to od wielkości psa, jego wieku i stanu zdrowia. Jednak z licznie prowadzonych badań wynika, że toksyczna dawka czosnku dla psa to jakieś 20-25 g na kilogram masy ciała psa. Przyjmując, że średnio ząbek czosnku ma 5 g, to pies ważący 8 kg musiałby jednorazowo zjeść aż 32 ząbki czosnku, a pies o wadze 25 kg aż 100 ząbków czosnku. Sytuacja taka jest praktycznie niemożliwa. Czosnek ma specyficzny zapach i smak i psy raczej niechętnie do niego podchodzą.

Trzeba jednak pamiętać, że w skrajnych przypadkach, w których rzeczywiście pies pochłonie znaczne ilości czosnku, może wystąpić u niego silna anemia, zapaść, a nawet może dojść do śmierci psa.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł czosnek i nie był to jeden mały ząbek czosnku, a jakaś większa ilość, to koniecznie natychmiast zgłoś się do lekarza weterynarii.

Co zrobić jak pies zje czosnek?

Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego też trzymaj czosnek i cebulę poza zasięgiem Twojego psa, aby nie mógł sam się poczęstować tego typu rarytasami. Jeśli Twój pies zjadł czosnek, ważne jest, aby uważnie go obserwować i wypatrywać wszelkich oznak choroby. Jeśli pies zacznie wykazywać jakiekolwiek objawy zatrucia, takie jak wymioty, biegunka lub senność, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Czosnek w dużych ilościach może być bardzo szkodliwy dla psów. Dlatego, jeśli Twój pies zjadł dużą ilość czosnku, koniecznie poszukaj profesjonalnej pomocy medycznej.

 

Czosnek można dopisać do listy produktów, których nie należy podawać psom. Nie ma żadnych badań, które by potwierdzały jakikolwiek korzystny wpływ czosnku na psi organizm. Zatem po co ryzykować. Jeśli chodzi o czosnek dla psa, to znacznie więcej przemawia za tym, aby go wyeliminować z psiej diety.

Zostaw komentarz