• Strona główna
 • Padaczka u psa – przyczyny, objawy, leczenie i pierwsza pomoc

Padaczka u psa – przyczyny, objawy, leczenie i pierwsza pomoc

Padaczka u psa

Padaczka może występować zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Padaczka u psa to zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje się nawracającymi napadami. Szacuje się, że prawie 5% wszystkich psów może cierpieć na epilepsję. Przez co padaczka jest uznawana za jedno z najczęstszych zaburzeń neurologicznych u psów. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są przyczyny, objawy i jak można leczyć padaczkę u psów. Pomocne również może okazać się zapoznanie z przebiegiem ataku padaczki u psów i wskazówki, jak w takich sytuacjach reagować i udzielić pomocy czworonogowi.

Padaczka u psa – co to takiego?

Psia padaczka nie jest wcale takim odosobnionym przypadkiem, jakby się wielu opiekunom czworonogów mogło wydawać. Epilepsja u psów pojawia się stosunkowo często. Wiąże się z pewnymi zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu, co przejawia się napadami drgawkowymi. Napady mogą mieć różną intensywność, od łagodnych drgawek mięśni do pełnych napadów z utratą przytomności. W literaturze naukowej dotyczącej tego zagadnienia można się spotkać z kilkoma rodzajami padaczki u psów:

 • padaczka pierwotna u psów, inaczej padaczka idiopatyczna u psów, w przypadku tego rodzaju padaczki niemożliwe jest ustalenie przyczyn, które wywołały chorobę. Ujawnia się młodym wieku, dlatego też nazywana jest młodzieńczą padaczką. Pierwsze ataki padaczki obserwuje się u psów, które skończyły pierwszy rok życia. Padaczka wrodzona uwarunkowana jest genetycznie, przez co może występować o takich ras psów jak: beagle, owczarki belgijskie, szpice fińskie; duże ryzyko zachorowania występuje też u golden retrieverów, labrador retrieverów, berneńskich psów pasterskich, border collie, czy pudli. Kategorycznie zakazuje się rozmnażania psów, u których zdiagnozowano padaczkę idiopatyczną.
 • padaczka wtórna u psów, nazywana również padaczką symptomatyczna, u jej podłoża leży najczęściej strukturalne lub czynnościowe uszkodzenie mózgu psa. Do głównych przyczyn pojawienia się u psa tego rodzaju padaczki zalicza się:
  • przyczyny wewnątrzczaszkowe, guzy nowotworowe, zapalenie opon mózgowych, pojawiają się po chorobie albo przebytym wypadku;
  • przyczyny pozaczaszkowe, takie jak zatrucie, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom cukru we krwi (hipoglikemii i hiperglikemia), problemy z nerkami i wątrobą. Nieprawidłowe dobranie dawek leków.

Przyczyny padaczki u psa

Padaczka to jedno z najczęstszych zaburzeń neurologicznych u psów i może dotyczyć każdej rasy, wieku i płci psa. Dokładna przyczyna epilepsji u psa nie jest znana, ale istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju tego zaburzenia. Należą do nich predyspozycje genetyczne, urazy głowy, guzy mózgu, zaburzenia metaboliczne, infekcje, choroby zakaźne oraz narażenie na działanie toksyn lub leków. Bardzo często uznaje się, że padaczka u psów jest schorzeniem dziedzicznym i u jej podstaw leżą uwarunkowania genetyczne. W toku licznie przeprowadzanych badań wysnuto wnioski, że podczas przekazywania impulsów w neuroprzekaźnikach, reakcja chemiczna zostaje zaburzona, w efekcie czego komórki nerwowe nie pracują we właściwy sposób. Nieskoordynowana i chaotyczna praca komórek nerwowych przyczynia się do powstawania napadów padaczkowych u psów. Co jeszcze może wywołać atak padaczki u psa? W przychodniach weterynaryjnych często spotykanym przypadkiem jest padaczka u psa po zatruciu albo w wyniku zaburzenia funkcjonowania gospodarki elektrolitowej, czy chorób zakaźnych takich jak: parwowiroza, nosówka, wścieklizna, a niekiedy również niedoczynność tarczycy u psa. W niektórych przypadkach nigdy nie udaje się ustalić przyczyny padaczki. Psia padaczka jest złożonym zaburzeniem, a napady mogą mieć różną intensywność i częstotliwość.

Padaczka u psa – objawy

Padaczka u psów to zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje się nawracającymi napadami. Napady mogą być łagodne lub ciężkie i mogą wystąpić u psów każdej rasy. Najczęstsze objawy padaczki u psa to:

 • nagłe zesztywnienie ciała,
 • niekontrolowane ruchy kończyn,
 • nieświadome oddawanie moczu,
 • wymioty, biegunka,
 • nawracające drgawki,
 • chwilowa utrata wzroku i słuchu,
 • ślinienie się lub wydzielanie się piany z pyska,
 • wokalizowanie, szczekanie, piszczenie, wycie, pomrukiwanie, a nawet warczenie,
 • ruchy żucia lub gryzienia,
 • utrata przytomności,
 • widoczne zmiany w zachowaniu, nagła apatia, czy agresja.

Jeśli u Twojego psa wystąpi któryś z powyższych objawów, koniecznie zasięgnij porady lekarza weterynarii. Drgawki, jak i inne objawy mogą być oznaką poważnego stanu chorobowego.

To, jakie wystąpią u psa objawy padaczki, zależy od rodzaju ataku, jakiego pies doświadcza. Istnieją małe, bezdrgawkowe ataki padaczkowe u psów tzw. petit male. Ataki te trwają stosunkowo krótko, pies jest świadomy, ale na chwilę traci się z nim kontakt, wpatruje się w jedno miejsce i bezwiednie wykonuje ruchy kończynami. W przypadku ataku dużego, grand mal u psa występują drgawki i inne objawy takie jak: utrata świadomości i przytomności, ślinienie się, wymioty, biegunka, niekontrolowane oddawanie moczu, wokalizacja. Atak padaczki u starego psa może przebiegać nieco inaczej niż u młodego psa, jednak nie ma co do tego reguły. Na sposób przebiegu ataku padaczki u psów ma zazwyczaj wpływ stadium choroby i to, czy pies otrzymuje lek na padaczkę. Przed atakiem padaczki u psów można najczęściej zaobserwować problemy z koordynacją ruchową, omdlenia, potknięcia, kręcenie się w kółko, chowanie w ustronne miejsce. Z kolei sam atak padaczkowy objawia się drgawkami, skurczami mięśni i najczęściej utratą świadomości. Należy pamiętać, że napady mogą być spowodowane innymi stanami chorobowymi i powinny być zbadane przez lekarza weterynarii w celu ustalenia ich przyczyny. Leczenie epilepsji u psów może obejmować nie tylko leki, ale również zmianę diety i stylu życia.

Objawy padaczki u psa

Jak sprawdzić, czy pies ma padaczkę?

Aby dowiedzieć się, czy Twój pies ma padaczkę, ważne jest, żebyś uważnie obserwował swojego psa i szukał wszelkich oznak i symptomów napadów. Typowe objawy padaczki u psów zostały wymienione wyżej. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, koniecznie zabierz psa do weterynarza w celu pełnego zbadania i postawienia diagnozy. Lekarz weterynarii prawdopodobnie przeprowadzi badanie fizyczne, zbierze szczegółowy wywiad i może zlecić badania krwi lub badania obrazowe, które pomogą zdiagnozować chorobę. Leczenie epilepsji u psów zazwyczaj obejmuje przyjmowanie leków i zmianę stylu życia, aby pomóc w opanowaniu tego stanu.

Jak wygląda atak padaczki u psa? – fazy padaczkowe

Padaczka u psa to zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje się niestety nawracającymi napadami. Napady mogą mieć różne nasilenie, czas trwania i mogą występować z różną częstotliwością. U niektórych psów ataki padaczki mogą pojawiać się kilka razy w tygodniu, a u innych kilka razy w miesiącu, albo rzadziej. Ataki padaczki u psa występujące kilka razy dziennie, świadczą o poważnym stanie i opiekun powinien jak najszybciej udać się do weterynarza. Stan ten zagraża zdrowiu, a nawet życiu czworonoga. Ogólnie rzecz biorąc, napad padaczkowy u psa wygląda jak niekontrolowane ruchy, drgawki, konwulsje, niektóre psy mogą również stracić przytomność. Podczas napadu pies może wokalizować, ślinić się lub mieć trudności z oddychaniem. Atak padaczki u psów można podzielić na następujące fazy:

 • Faza prodromalna (prodrome), zwiastunowa, nie u wszystkich psów można zaobserwować występowanie tej fazy i jest to niejako zapowiedź pojawienia się ataku. W tej fazie u psów może występować ogólny niepokój, nieustanne chodzenie bez celu, albo osowiałość i ukrywanie się w ustronnych miejscach. Faza ta może trwać bardzo długo, nawet kilkanaście godzin, a niekiedy i kilka dni.
 • Faza właściwa napadu (ictus), sposób przebiegu tej fazy jest uzależniony od jednostki chorobowej psa i jego ogólnego stanu zdrowia. U każdego psa mogą pojawiać się inne objawy, jedne dostają drgawek i konwulsji, ślinią się, szczekają, a inne tracą przytomność i świadomość.
 • Faza ponapadowa, popadaczkowa (postiktalna), to faza odpoczynku. Organizm psa wyczerpany atakiem padaczkowym wchodzi w fazę odpoczynku i pełnej regeneracji. Niektóre psy po ataku padaczkowym szybko odzyskują energię i wracają do codziennych czynności, a inne przez dłuższy czas są zdezorientowane i skołowane.

Praktycznie u każdego psa przyczyny i objawy padaczki mogą być inne. Różnice pojawiają się również w częstotliwości i intensywności występowania ataków. U niektórych psów sporadycznie zdarzają się pojedyncze ataki. Niekiedy ataki padaczki u psa pojawiają się kilka razy dziennie, wówczas mówi się o ataku gromadnym. Najbardziej niebezpieczny jest stan padaczkowy, gdyż w tym przypadku ataki mogą trwać dłużej niż pół godziny, albo występować w krótkich odstępach czasu, pomiędzy którymi pies nie odzyskuje świadomości. Sytuacja ta jest na tyle poważna, że konieczne jest jak najszybsze udanie się do lecznicy. Stany padaczkowe poważnie zagrażają życiu psa.

Jak zachowuje się pies po ataku padaczki?

Po napadzie padaczkowym pies może zachowywać się różnie, w zależności od jego ciężkości. Bezpośrednio po napadzie pies bywa zdezorientowany. Może też mieć problemy z koordynacją ruchową: trudności z chodzeniem lub staniem. U niektórych psów może wystąpić chwilowa ślepota lub głuchota. Ważne jest, żeby uważnie obserwować psa po napadzie, ponieważ z powodu dezorientacji może być narażony na obrażenia. Po ustąpieniu napadu pies może być zmęczony i potrzebować spokojnego miejsca do odpoczynku. Ważne jest też zapewnienie psu dużej ilości wody, aby pomóc mu się nawodnić. Jeśli napad był szczególnie silny, może zaistnieć potrzeba zabrania psa do lekarza weterynarii w celu dalszego leczenia.

Leczenie padaczki u psa

Leczenie padaczki u psa polega zazwyczaj na stosowaniu leków przeciwpadaczkowych, przeciwdrgawkowych. Jednak nie zawsze są one wprowadzane. U psów, u których ataki padaczkowe występują raz na miesiąc lub rzadziej, weterynarza rzadko decyduje się na wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Leki na padaczkę mogą pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i ciężkości napadów, a także zmniejszyć ich wpływ na jakość życia psa. Proces dobierania leków jest długotrwały, gdyż każdy pies inaczej może reagować na dany lek. Ważne jest odpowiednie dobranie leku, nie za dużej i nie za małej dawki. Leki na padaczkę pozwalają w pewien sposób kontrolować napady i zminimalizować ryzyko ich występowania. Nie zawsze udaje się całkowicie wyeliminować napady padaczkowe u psa. W niektórych przypadkach zmniejszenie ich częstotliwości i siły uważane jest za ogromny sukces w leczeniu padaczki u psów. Poza lekami stosuje się również tzw. wlewki doodbytnicze podawane podczas samego ataku padaczkowego. Opiekunowie czworonogów, u których zdiagnozowano padaczkę, często zastanawiają się, czy padaczka jest uleczalna, czy to śmiertelna choroba? Wyleczenie padaczki nie zawsze jest możliwe. Wprowadzając odpowiednie leczenie i pozostając pod kontrolą weterynarza, napady padaczkowe można ograniczyć, a niekiedy całkowicie wyeliminować. Trzeba jednak pamiętać o tym, że najczęściej leki przeciwpadaczkowe muszą być podawane psom do końca życia. W niektórych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny, aby wyleczyć przyczynę leżącą u podstaw napadów. Oprócz leków korzystne mogą być zmiany w stylu życia, takie jak zapewnienie bezpiecznego i stymulującego otoczenia, unikanie czynników, które mogą wywołać napady, oraz zapewnienie regularnego ruchu. Niektóre psy mogą również korzystać z suplementów. Kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i poprawić ogólny stan zdrowia. Dzięki odpowiedniej opiece psy z padaczką mogą prowadzić szczęśliwe i zdrowe życie.

Nieleczona padaczka sprawia, że ataki padaczki pojawiają się coraz częściej, trwają dłużej i są bardziej nasilone. Napady padaczkowe w znacznym stopniu obciążają organizm psa i osłabiają jego układ odpornościowy. Niestety nieleczona padaczka u psa może być śmiertelna.

Padaczka u psa - leczenie

Jak długo żyje pies z padaczką?

Napady padaczkowe mogą mieć różne nasilenie i częstotliwość i mogą mieć znaczący wpływ na jakość życia psa. Dobra wiadomość jest taka, że przy odpowiednim postępowaniu i opiece pies z padaczką może żyć długo i szczęśliwie. Długość życia zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku psa i jego ogólnego stanu zdrowia. Dzięki odpowiedniej opiece medycznej, żywieniu i ćwiczeniom pies z padaczką może żyć normalnie. Oznacza to, że w wielu przypadkach padaczka u psa ma dobre rokowania.

Padaczka u psa nigdy nie powinna być powodem, aby opiekun czworonoga uznał, że jedynym wyjściem jest uśpienie psa.

Padaczka u psa dieta

Dieta w przypadku padaczki u psów jest ważnym zagadnieniem dla opiekunów zwierząt. Chociaż nie ma jednej diety, która zapobiegałaby atakom, istnieją pewne strategie żywieniowe, które mogą pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i ciężkości ataków u psów. Najważniejszym czynnikiem żywieniowym dla psów z padaczką jest zapewnienie im odpowiedniego odżywiania. Zbilansowana dieta zawierająca wysokiej jakości białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu odpornościowego i zapewnienia energii potrzebnej do walki z napadami. Ponadto dieta o niskiej zawartości węglowodanów prostych i żywności przetworzonej może zmniejszyć ryzyko wystąpienia napadów. Stwierdzono, że kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak te zawarte w oleju rybnym, mają działanie przeciwnapadowe i mogą być korzystne dla psów z padaczką. Należy też monitorować spożycie pokarmu przez swojego psa i dostosować dietę do jego potrzeb, aby zapewnić mu odpowiednie odżywianie. Niezwykle istotne jest również podawane psu posiłków o stałych godzinach. Przestrzegając tych zasad żywieniowych, możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia napadów i poprawić jakość życia swojego psa chorego na padaczkę.

Epilepsja u psa – jak można pomóc psu?

Padaczka u psów może być przerażającym doświadczeniem dla każdego opiekuna zwierzęcia. Ataki padaczki u psów mogą mieć różny stopień nasilenia, od łagodnego do ciężkiego i mogą być bardzo niepokojące zarówno dla psa, jak i dla opiekuna. Na szczęście istnieją sposoby, by pomóc psu w radzeniu sobie z epilepsją i poprawić jakość jego życia. Pierwszym krokiem w pomaganiu psu jest zidentyfikowanie czynników, które mogą wywoływać napady. Mogą to być zarówno stres i podniecenie, jak i pewne pokarmy lub leki. Po zidentyfikowaniu czynników wyzwalających można podjąć kroki w celu ich ograniczenia lub wyeliminowania. Padaczka u psa to bardzo powszechne zjawisko. Opiekun czworonoga powinien unikać sytuacji, które mogą wywołać u psa stres i nadmierne podniecenie, aby napady padaczkowe pojawiały się jak najrzadziej. Warto zadbać o odpowiednią dietę psa, zapewnić mu spokojne otoczenie i unikać wszelkich czynności, które mogą być zbyt stymulujące. Oprócz radzenia sobie z czynnikami wyzwalającymi ważne jest również zapewnienie psu regularnej opieki weterynaryjnej. Lekarz weterynarii może pomóc ustalić najlepsze leki i dawkę, która pomoże kontrolować napady u Twojego psa. Może on również pomóc Ci monitorować stan zdrowia psa i wprowadzać wszelkie niezbędne zmiany w przyjmowaniu leków. Psy z epilepsją mogą być niespokojne i zestresowane, dlatego ważne jest zapewnienie im bezpiecznego otoczenia i wsparcia emocjonalnego. Możesz też pomóc swojemu psu, zapewniając mu dużo ruchu, stymulację umysłową i pozytywne wzmocnienie. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, możesz w pewnym stopniu opanować padaczkę u psa i poprawić jego jakość życia.

Padaczka u psa - pierwsza pomoc

Co robić jak pies ma atak padaczki? – pierwsza pomoc przy napadzie padaczki u psa

Opiekun może dołożyć wszelkich starań i dbać o czworonoga, wprowadzając odpowiednie leczenie, a napady padaczkowe u psa i tak mogą się pojawiać. Warto zatem poznać kilka wskazówek, co można zrobić, jak pies ma atak padaczki?

 • Nie zostawiaj psa samego, zawsze bądź blisko i kontroluj przebieg ataku padaczki u psa.
 • Usuń z otoczenia niebezpieczne przedmioty, które mogłyby wyrządzić psu krzywdę, albo o które mógłby się uderzyć podczas ataku.
 • Wyłącz głośną muzykę, migoczący telewizor, zapewnij psu jak najbardziej spokojne otoczenie.
 • Chroń głowę psa, podkładając pod nią miękki koc.
 • Udrożnij drogi oddechowe, usuń z pyska zabawki, czy resztki jedzenie, aby uniknąć zadławienia.
 • Kontroluj ułożenie głowy psa. Pies powinien leżeć na boku, aby nie zadławił się nadmiarem śliny, albo wymiocinami.
 • Język psa! To czy należy go wyciągać, czy nie jest tematem dyskusji. Warto wyjąć psu język z pyska, jeśli uniemożliwia on swobodne oddychanie.
 • Jeśli pies przyjmuje leki, podaj mu je zgodnie z zaleceniami weterynarza.
 • Zapisz jak długo trwał atak i jak przebiegał, aby móc go dokładnie opisać podczas wizyty u weterynarza.

Po ataku zapewnij psu ciszę i spokój, aby mógł odzyskać siły. Psy po ataku bywają zdezorientowane, dlatego warto je cały czas obserwować. Podaj psu świeżą wodę i pozwól mu odpocząć.

Przy odpowiedniej opiece i leczeniu psy z padaczką mogą w dobrej kondycji dożyć późnej starości.

Zostaw komentarz