• Strona główna
 • Uśpienie psa – Ile kosztuje i jak wygląda uśpienie psa?

Uśpienie psa – Ile kosztuje i jak wygląda uśpienie psa?

Uśpienie psa

Uśpienie psa to jedna z najtrudniejszych decyzji, jaką musi podjąć opiekun czworonoga. Decyzja ta często opiera się na względach związanych z jakością życia, wiekiem, zdrowiem i zachowaniem psa. Podejmując decyzję o uśpieniu psa, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejszym czynnikiem jest zazwyczaj jakość życia psa. Jeśli Twój pies cierpi, nie jest już w stanie robić tego, co kocha, lub zapadł na nieuleczalną chorobę, może to być czas na rozważenie eutanazji.

Kiedy można uśpić psa?

Wiele osób obawia się tego momentu i podjęcia decyzji, czy nadszedł czas, by uśpić psa? To decyzja, której każdy właściciel zwierzęcia boi się podjąć. Bez względu na to, czy Twój pies cierpi na nieuleczalną chorobę, czy jest po prostu bardzo stary i słaby, moment, kiedy się pożegnać, nigdy nie jest odpowiedni. Jest kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o uśpieniu psa. Przede wszystkim zastanów się nad jakością życia swojego psa i odpowiedz sobie na poniższe pytanie:

 • Czy Twój pies cierpi?
 • Czy nie może jeść lub pić?
 • Czy traci zainteresowanie czynnościami, które kiedyś sprawiały mu radość?

Jeśli Twój pies cierpi i nie ma nadziei na poprawę, być może nadszedł czas, by rozważyć eutanazję. Eutanazja psa jest humanitarnym sposobem zakończenia cierpienia czworonoga i powinna być wykonana przez lekarza weterynarii. Jeśli nie jesteś pewien, czy eutanazja jest właściwą decyzją dla Twojego psa, zawsze możesz poprosić o radę lekarza weterynarii. Pomoże Ci on rozważyć wszystkie za i przeciw oraz podjąć najlepszą decyzję dla Twojego zwierzęcia. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę to wiek, zdrowie i zachowanie psa. Pies cierpiący na chorobę śmiertelną lub wyniszczającą może nie być kandydatem do eutanazji, jeśli nadal cieszy się życiem i nie odczuwa bólu. Decyzja o uśpieniu psa jest trudna, ale ważne jest, by przed jej podjęciem rozważyć wszystkie czynniki. Jeśli masz wątpliwości, czy uśpić psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Weterynarz dokładnie przebada psa, sprawdzi, w jakiej jest kondycji, czy odczuwa ból, czy są jakieś możliwości, aby wydłużyć jego życie i aby pies czerpał z niego radość.

Wskazania do uśpienia psa

Temat eutanazji psa jest niezwykle trudnym i ciężko o tym mówić opiekunom czworonogów, warto jednak poznać wskazania do uśpienia psa:

 • poważna, nieuleczalna choroba, która ogranicza normalne funkcjonowanie psa; jeśli pies cierpi każdego dnia, nie może wstawać, nie chce jeść, ani pić, to należy rozważyć uśpienie psa i traktować to jako skrócenie jego bólu; psy nie rozumieją, dlaczego tak się czują i nie pojmują swoich ograniczeń; patrzenie na konającego każdego dnia czworonoga, jest większym bólem niż uśpienie psa i pozwolenie mu na godne odejście;
 • podeszły wiek psa, wiadomo, że z wiekiem pies staje się coraz powolniejszy, jego ciało i poszczególne organy przestają prawidłowo pracować, jeśli widzimy, że pies się męczy i gaśnie w oczach, najlepiej pójść do weterynarza, aby ocenił czy to już czas, aby pozwolić mu odejść; uśpienie starego psa to niekiedy najlepsze rozwiązanie dla niego samego;
 • nagły i drastyczny wypadek, pies potrącony przez samochód z licznymi obrażeniami wewnętrznymi, albo brutalnie pogryziony przez innego psa; w takich sytuacjach obrażenia wewnętrzne mogą być na tyle poważne, że uratowanie psa staje się niemożliwe i lekarz weterynarii zaleca uśpienie psa;
 • skrajna agresja psa i liczne pogryzienia ludzi i innych zwierząt; ten powód wzbudza wiele dyskusji, gdyż wiadomo, że psy same z siebie nie stają się agresywne, a najczęściej dzieje się to w wyniku złego wychowania psa, czyli przyczynia się do tego sam człowiek; przed uśpieniem agresywnego psa przeprowadzany jest wywiad i obserwacja psa przez behawiorystę, który może uznać, że pies może się zmienić i decyzja o uśpieniu psa jest wstrzymywana i cofana; stosunkowo rzadko dochodzi do uśpienia psa agresywnego, który pogryzł człowieka, najczęściej takie psy dostają drugą szansę; sytuacja wygląda nieco inaczej jeśli człowiek w wyniku pogryzienia umiera;

Nie bądź samolubny i nie myśl tylko o sobie i o tym, że tracisz przyjaciela.

Pomyśl o tym, co będzie najlepsze dla psa i nie pozwól mu cierpieć.

Kiedy weterynarz powinien odmówić uśpienia psa?

Opiekun czworonoga nie może sam podjąć decyzji i uśpieniu psa, musi być ona potwierdzona przez lekarza weterynarii. Istnieją pewne okoliczności i sytuacje, w których weterynarz nie przeprowadzi eutanazji psa. Kiedy lekarz weterynarii powinien odmówić uśpienia psa? Istnieje wiele powodów, dla których lekarz weterynarii może odmówić uśpienia psa. Najczęstszym powodem jest to, że:

 • opiekun nie jest gotowy lub nie chce podjąć decyzji o eutanazji swojego pupila
 • pies jest zbyt młody
 • choroba, na którą cierpi pies nie wpływa drastycznie na jego normalne funkcjonowanie
 • opiekun nie ma środków na opłacenie zabiegu i dlatego wybiera uśpienie psa

W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może również uznać, że pies nie cierpi i może mieć dobrą jakość życia pomimo swojego stanu zdrowia.

Niektórzy opiekunowie czworonogów trafiają do gabinetów weterynaryjnych z zamiarem uśpienia psa z bardzo błahych powodów, bo np. pies wyrósł na innego psa, niż się spodziewali, mają z nim problemy wychowawcze i zakrywają się tym, że pies jest agresywny, bądź nie stać ich na utrzymanie psa. Całe szczęście w Polsce nie ma czegoś takiego jak eutanazja psa na życzenie. Ostatnie i najważniejsze słowo w tej kwestii ma weterynarz, który ocenia stan zdrowia psa i to, czy istnieją przesłanki ku temu, aby przeprowadzić zabieg uśpienia psa.

Jak wygląda uśpienie psa?

Jak wygląda uśpienie psa?

Kiedy podejmiesz decyzję o uśpieniu swojego psa, ważne jest, byś wiedział, czego się spodziewać i jak najlepiej przygotować siebie, swoją rodzinę i swojego pupila. Uśpienie psa jest humanitarnym sposobem zakończenia jego życia, gdy cierpi on na nieuleczalną chorobę lub jest zbyt stary i słaby, by prowadzić życie na odpowiednim poziomie. Proces ten jest zazwyczaj szybki i bezbolesny, a przed eutanazją pies zostanie poddany sedacji. Pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę u lekarza weterynarii. Pomoże Ci on ustalić, czy uśpienie psa jest najlepszym rozwiązaniem i przeprowadzi Cię przez cały proces. Poda Ci również szacunkowe koszty uśpienia psa, które mogą wynosić od 50 do 300 zł, w zależności od wielkości psa, miejsca i lekarza weterynarii. Kiedy nadejdzie ten dzień, najlepiej pożegnaj się z psem, zanim zabierzesz go do weterynarza. W ten sposób będziesz miał trochę czasu dla siebie, żeby opłakać śmierć swojego pupila. Jeśli masz inne zwierzęta, dobrze jest trzymać je z dala od gabinetu weterynaryjnego, aby ich nie denerwować. U weterynarza zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody na eutanazję. Będziesz mógł zostać z psem podczas zabiegu lub pożegnać się z nim wcześniej. Weterynarz poda psu środek uspokajający, który pomoże mu się zrelaksować przed zastrzykiem kończącym jego życie. Po kilku chwilach zostanie podany psu drugi zastrzyk, w którego składzie znajduje się pentobarbital sodu. Opiekun może, ale nie musi zostawać z psem do samego końca. Środek do eutanazji psa został dopuszczony w Polsce i po jego podaniu dochodzi do zahamowania czynności układu nerwowego, ruchowego oraz obszaru czuciowe mózgu. Niekiedy po jego podaniu może u psa dojść do drgawek, samoczynnego oddania moczu, kału, albo próby jakby złapania oddechu, ale są to jedynie bezwarunkowe ruchy fizjologiczne. Jednak dla opiekuna może być to bardzo ciężki widok. Pamiętajcie, że weterynarz nie może Was wyprosić z gabinetu i możecie towarzyszyć swojemu przyjacielowi w tej ostatniej drodze do samego końca. Po śmierci psa weterynarz zazwyczaj zaproponuje, że zajmie się ciałem psa za Ciebie. Jeśli wolisz, możesz też zabrać psa do domu, by go pochować lub skremować.

Ile kosztuje uśpienie psa?

Kiedy podejmiesz decyzję o uśpieniu swojego psa, ważne jest, żebyś wiedział, ile to będzie kosztować. Koszt uśpienia psa będzie się różnił w zależności od lekarza weterynarii i zastosowanej metody. Ile kosztuje uśpienie psa? Najczęstszą metodą usypiania psa jest zastrzyk dożylny, który kosztuje od 50 do 300 zł. Koszt uśpienia psa zależy też od tego, czy uśpisz go w klinice weterynaryjnej, w schronisku dla zwierząt, czy będzie ci zależało na uśpieniu psa w domu. Kliniki weterynaryjne zazwyczaj pobierają wyższe opłaty za zabieg niż schroniska dla zwierząt. Jeśli rozważasz uśpienie swojego psa, koniecznie omów koszt z lekarzem weterynarii lub ze schroniskiem dla zwierząt, żeby upewnić się, że nie będziesz miał nic przeciwko temu wydatkowi. Niezależnie od tego, ile to kosztuje, uśpienie psa nigdy nie jest łatwą decyzją. Jeśli jednak jesteś pewien, że jest to najlepsze rozwiązanie dla Twojego psa, możesz być spokojny, wiedząc, że zapewniasz mu spokojny i bezbolesny koniec.

Czy do uśpienia psa można się przygotować?

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, by przygotować się do uśpienia swojego psa. Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że jesteś absolutnie pewien, że jest to właściwa decyzja dla Twojego zwierzęcia. Kiedy już się zdecydujesz, musisz zadbać o kilka kwestii praktycznych. Musisz umówić się na spotkanie z lekarzem weterynarii, który będzie mógł również doradzić Ci, jak najlepiej pożegnać się ze swoim pupilem. Musisz zastanowić się, jak przetransportować zwierzę do weterynarza. Jeśli nie możesz prowadzić samochodu, istnieje wiele usług taksówek dla zwierząt, które mogą pomóc. Ważne jest, abyś miał wystarczająco dużo pieniędzy na pokrycie kosztów uśpienia psa. Kiedy wszystko jest już gotowe, ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na pożegnanie się ze swoim pupilem. To może być trudny i emocjonalny czas, ale ważne jest, by dać swojemu zwierzakowi miłość i uwagę, na którą zasługuje. Nie spiesz się i pożegnaj się w taki sposób, jaki będzie dla Ciebie odpowiedni.

Ostatnie pożegnanie z psem

Najczęściej zadawane pytania

Opiekunowie czworonogów mają wiele pytań i wątpliwości związanych z uśpieniem psa, a oto najczęstsze z nich:

Czy uśpienie psa boli, i czy zwierzę cierpi przy usypianiu?

Zabieg eutanazji psa przeprowadzany jest po to, aby uwolnić psa od bólu i cierpienia. W pierwszej kolejności weterynarz podaje psu narkozę, aby wprowadzić go w stan snu. Już wtedy pies nie jest niczego świadomy i niczego nie czuje. Dopiero po podaniu narkozy, podawany jest kolejny zastrzyk dożylnie z preparatem usypiającym (pentobarbital sodu uzupełniony o embutramid), który ma spowodować zgon psa.

Co weterynarz robi z uśpionym psem?

To, co się stanie z psem po eutanazji, zależy od nas. Uśpienie psa, a co ze zwłokami? Możemy pozostawić ciało psa u weterynarza, które zostanie brzydko mówiąc zutylizowane. Opiekun czworonoga może też zabrać ciało psa ze sobą i pochować na cmentarzu dla psów lub poddać kremacji. Zabronione jest grzebanie zwierząt na ogródku, czy w lesie.

Ile trwa uśpienie psa?

Najdłużej będzie trwało podejmowanie decyzji o uśpieniu psa, bo jest ona niezwykle ciężka. Trudno jest się pożegnać z przyjacielem, który towarzyszył nam każdego dnia przez ostatnie kilkanaście lat. Samo uśpienie psa trwa od kilku do kilkunastu minut.

Ile kosztuje uśpienie psa 2024?

Koszt uśpienia psa nie zmienia się w drastyczny sposób z roku na rok. Na cały koszt wpływa wielkość psa, miejsce i miasto, w którym dokonujemy uśpienia psa. W 2024 roku uśpienie psa kosztuje w granicach 50-350 zł. Uśpienie małego psa będzie wynosiło około 50-70 zł, a w przypadku psów dużych i bardzo dużych ras koszt uśpienia może sięgać 300-350 zł. Każda klinika weterynaryjna przed umówieniem się na wizytę powinna poinformować, jaka jest cena uśpienia psa.

 

Pożegnanie czworonoga to bardzo trudny czas. Ból i smutek, przeplata się ze wspominaniem radosnych chwil spędzonych z najlepszym psim przyjacielem. Nikt nie podpowie nam, jak poradzić sobie z uśpieniem psa? Każdy musi to przeżyć na własny sposób. Podobno czas leczy rany, a my uważamy, że czas jedynie przyzwyczaja do bólu, z którym jest łatwiej żyć.

Zostaw komentarz