Czy pies może jeść bataty?

Bataty dla psa

Dbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę psów nie jest łatwym zadaniem. Jeśli chodzi o żywienie psów, warto się cały czas dokształcać. Należy sprawdzać, czy produkty, które trafiają na ludzki talerz, mogą znaleźć się również w psiej misce. Warto, więc sprawdzić, czy bataty dla psa to dobra przekąska?

Czy bataty to dobra przekąska dla psa?

Analizując składy gotowych suchych i mokrych karm dla psów, często można trafić na dodatek batatów. Można by z tego wywnioskować, że bataty dla psa to dobra opcja. Jeśli jednak w dalszym ciągu macie wątpliwości i zastanawiacie się, czy pies może jeść bataty?, odpowiedź brzmi: TAK! Bataty są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, witamin i minerałów. Jeśli będziecie je podawać psu z umiarem, jako okazjonalną przekąskę, a nie główny składnik codziennego posiłku.

Bataty w diecie psa – bogactwo witamin

Bataty są słodkim kuzynem ziemniaka, dlatego też wiele osób mówi na nie słodkie ziemniaki. Warzywo to dostarczy psu wielu witamin i minerałów. Mają też niską zawartość tłuszczu i kalorii. W 100 gramach batatów znajduje się jedynie 85 kcal. Należy jednak pamiętać, że bataty powinny być podawane z umiarem i nie powinny zastępować regularnych posiłków Twojego psa.

Bataty dla psa są źródłem:

 • błonnika,
 • sporych ilości białka,
 • witamin A, C, E i K,
 • witamin z grupy B, zwłaszcza witamin B1 i B6,
 • beta-karotenu,
 • żelaza,
 • fosforu,
 • potasu,
 • magnezu.

Bataty mogą być wspaniałym dodatkiem do zdrowej diety zarówno dla ludzi, jak i dla psów.

Zobacz także: Czy pies może jeść ziemniaki?

Korzyści płynące z podawania psu batatów

Opiekunowie starają się urozmaicać dietę psów, aby dostarczać im jak najwięcej witamin pozytywnie wpływających na ogólną pracę psiego organizmu. Podając psu bataty, z umiarem i w odpowiedniej postaci, psy mogą z tego jedynie skorzystać, gdyż bataty:

 • wspomagają trawienie,
 • pozytywnie wpływają na kondycję sierści,
 • pozytywnie wpływają na wzrok,
 • dostarczają psu energii,
 • wzmacniają odporność psa,
 • mają działanie przeciwzapalne i hamują rozwój komórek nowotworowych (dzięki likopenowi – antyoksydantowi).

Jak podawać psu bataty?

Bataty mogą stanowić doskonały przysmak dla psa pod warunkiem, że zostanie on odpowiednio zaserwowany psu. Podając psu bataty, trzeba upewnić się, że są one dokładnie ugotowane, ponieważ surowe bataty mogą być dla psa trudne do strawienia.

Jednorazowe podanie psu zbyt dużej ilości batatów albo podanie ich w złej postaci np. niedogotowanych może wywołać u psa niestrawność i problemy żołądkowe (biegunka, wymioty).

Zanim bataty trafią do miski psa, muszą być podzielone na mniejsze kawałki. Zbyt duże kawałki mogą być problematyczne dla małych psów i prowadzić do zadławienia. Wielkość podawanych kawałków należy dostosować do wielkości czworonoga. Należy unikać dodawania do nich jakichkolwiek przypraw, takich jak sól, pieprz czy cukier. Bataty można podawać gotowane w wodzie, na parze lub pieczone, w formie puree lub wykorzystać je jako dodatek do przygotowania domowych psich ciasteczek.

Chipsy i frytki z batatów dla psa

Frytki z batatów, mogą stanowić ciekawy przysmak dla psa. Wystarczy pokroić bataty w słupki, skropić oliwą, wyłożyć na blaszce i piec około 20-25 w temperaturze 180 stopni (w zależności od grubości frytek). Chipsy z batatów to kolejna propozycja dla psa, przygotowanie jest bardzo proste, można skorzystać z suszarki do warzyw, albo pokroić cienkie plasterki i wyłożyć je na blaszce do pieczenia. Chipsy z batatów z piekarnika należy piec około 25-30 minut w temperaturze 150-160 stopni. Bataty można też wykorzystać do przygotowania ciasteczek dla psa, wykorzystując przepis na ciastka z dyni dla psa i zastępując dynię batatami, albo mieszając dynię i bataty.

 

Zaczynając przygodę z batatami, należy podać psu mały kawałek i obserwować jak na niego zareaguje psi organizm. Ważne jest, aby podawać psu bataty z umiarem, ponieważ zbyt duża ilość może doprowadzić do zaburzeń trawienia. Bataty nie zawierają żadnych toksycznych substancji, są w pełni bezpieczne dla psów i mogą stanowić zdrową i pożywną przekąskę dla czworonogów.

Zostaw komentarz