• Strona główna
  • Prawidłowa temperatura u psa – jak zmierzyć temperaturę u psa?

Prawidłowa temperatura u psa – jak zmierzyć temperaturę u psa?

Prawidłowa temperatura u psa – jak zmierzyć temperaturę u psa?

Psy są cudownymi istotami, jednak nie potrafią mówić. Pies nie powie nam, że się źle czuje, albo coś mu dolega. Dlatego też opiekunowie muszą bacznie obserwować swoich czworonożnych przyjaciół, aby móc wyłapać pewne niepokojące objawy i móc zadziałać w odpowiednim czasie. Nie wszystkie objawy są widoczne na pierwszy rzut oka, przykładowo trudno jest zaobserwować, że pies ma gorączkę. A żeby to sprawdzić, trzeba wiedzieć po pierwsze, jaka jest prawidłowa temperatura psa, a po drugie trzeba umieć zmierzyć psu temperaturę.

Jaka jest prawidłowa temperatura u psa?

Istnieje wiele sposobów mierzenia temperatury u psa, ale najdokładniejszą metodą jest użycie termometru weterynaryjnego doodbytniczego. Normalna temperatura dla psa wynosi od 38 do 39 stopni Celsjusza. Przyjmuje się, że psy mniejszych ras mogą mieć wyższą prawidłową temperaturę niż psy ras dużych. Mierząc temperaturę u psa systematycznie, opiekun wie, jaka jest prawidłowa temperatura u jego psa. Wówczas podniesienie temperatury o 1-2 °C, będzie świadczyło o stanie podgorączkowym, albo wysokiej gorączce u psa. Jeśli temperatura psa jest wyższa niż 39,5-40 °C, uważa się, że pies m gorączkę. Jeśli temperatura psa jest niższa niż 37,5 °C, oznacza to, że jest on w stanie hipotermii.poniżej 37,5 °C – stan hipotermii

38-39 °C – prawidłowa temperatura u psa

między 39-39,5 – stan podgorączkowy u psa

między 39,5-40 – gorączka u psa

powyżej 43 °C – dochodzi do uszkodzenia komórek i tkanek

Wiedząc, jaka jest prawidłowa temperatura u psa, wiesz już jaki odczyt z termometru powinien Cię zaniepokoić. Ważne jest, by regularnie mierzyć temperaturę psa, by mieć pewność, że mieści się ona w tym przedziale.

Kiedy mierzyć, a kiedy nie mierzyć psu temperatury?

Do wszystkich zabiegów należy przyzwyczajać psa od szczeniaka, aby nie wykazywał on podczas wykonywania danych czynności agresji i nie stanowiło to dla niego nowej, stresującej sytuacji. Nie każdy pies pozwoli sobie wykonać pomiar temperatury, zwłaszcza jak mamy podejrzenie, że psu coś dolega. Złe samopoczucie sprawia, że pies staje się bardziej drażliwy i każda chęć pomocy ze strony człowieka może być źle odebrana przez psa i spotkać się z uciekaniem, szczerzeniem zębów, czy silnym stresem.

Istnieją jednak pewne okoliczności, w których warto byłoby dokonać pomiaru temperatury u psa, aby sprawdzić, czy nietypowe zachowanie psa związane jest ze złym staniem zdrowia, czy może wynika tylko ze zmęczenia lub znalezienia się psa w stresującej sytuacji. Opiekuna czworonoga powinno zaniepokoić każde nietypowe zachowanie psa, mowa między innymi o: braku zainteresowania zabawą, nieustannym przysypianiu, braku apetytu lub wzmożonym pragnieniu. Nie wszystkim chorobom towarzyszy podwyższona lub obniżona temperatura ciała u psa. Niekiedy normalna temperatura u psa, nie wyklucza obecności pewnych chorób. Warto zawsze obserwować czworonoga i wystąpienie niepokojących objawów skonsultować z weterynarzem.

Zobacz także: 

Jak zmierzyć psu temperaturę?

Temperaturę u psa zwykle mierzy się w odbycie, ale można ją też sprawdzić w innym miejscu np. w uchu. Jednak najdokładniejszy odczyt uzyska się, mierząc temperaturę psa w odbycie, za pomocą termometru cyfrowego. Jeśli nie wiesz jak to zrobić albo boisz się zmierzyć temperaturę u psa, udaj się do przychodni weterynaryjnej. Weterynarz bardzo szybko i sprawnie dokona pomiaru temperatury psa i przy okazji sprawdzi, czy pies nie ma żadnych innych objawów chorobowych.
Chcąc samodzielnie zmierzyć psu temperaturę, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Zanim zaczniesz, przygotuj wszystko, czego potrzebujesz. Będziesz potrzebował termometru cyfrowego, trochę wazeliny i pomocnika.
  • Pomiaru dokonuj, jak pies jest zrelaksowany i wybudzony. Nigdy nie mierz temperatury u psa zaraz po dużym wysiłku, czy nadmiernej ekscytacji, bo może on być zafałszowany.
  • Na czas pomiaru najlepiej położyć psa na boku albo przytrzymać w pozycji stojącej tak, aby pies nie usiadł w trakcie mierzenia temperatury.
  • Nałóż trochę wazeliny na końcówkę termometru. Ułatwi to jego wsunięcie i zapobiegnie dyskomfortowi psa.
  • Podnieś ogon psa i delikatnie wsuń termometr ruchem obrotowym do odbytu, na głębokość nie większą niż 2-2,5 cm. Specjalny termometr weterynaryjny do pomiaru temperatury u psa posiada gumową końcówkę i odpowiedni kształt, który zabezpiecza przed zbyt głębokim wsunięciem termometru.

Jak zmierzyć psu temperaturę?

  • Przytrzymaj termometr w miejscu przez 60 sekund przypadku termometru elektronicznego. W przypadku  termometru tradycyjnego dostępnego w każdej aptece pomiar należy wydłużyć do 3-4 minut
  • Wyjmij termometr i sprawdź odczyt. Normalna temperatura ciała psa wynosi od 38 do 39 stopni Celsjusza. Jeśli nie masz termometru cyfrowego, możesz użyć termometru bezrtęciowego. Uważaj, żeby go nie stłuc!

Jeśli mimo powyższych wskazówek nie czujesz się pewnie, nie podejmuj się mierzenia temperatury u psa. Lepiej pozostawić to profesjonalistom. Lekarz weterynarii może zmierzyć temperaturę Twojego psa i sprawdzić, czy nie ma innych oznak choroby.

U człowieka najczęściej dokonuje się pomiaru temperatury, wkładając termometr pod pachę. Sposób ten nie jest zalecany w przypadku psów, bo może dawać mocno zafałszowany wynik. Jeśli jednak nie masz innej możliwości, to nawet takie pomiar może dać Ci ogólny pogląd na to, czy Twój pies ma gorączkę, czy nie. Aby zmierzyć temperaturę pod pachą, włóż termometr pod pachę i pozostaw go na miejscu przez 3-4 minuty. Jeszcze inną metodą pomiaru temperatury u psa jest użycie termometru dousznego. Polega to na delikatnym wprowadzeniu termometru do kanału słuchowego psa i przytrzymaniu go tam przez około minutę. Mierzenie temperatury u psa termometrem bezdotykowym wydaje się najwygodniejszym i najszybszym rozwiązaniem, jednak trzeba się liczyć z niemałym kosztem. Termometr bezdotykowy dla psa to koszt około 200-300 zł. Posiadając termometr bezdotykowy, wystarczy go zbliżyć do np. ucha psa, pachwiny, albo brzucha w odległości 3-5 cm, a po 2-3 sekundach mamy gotowy pomiar.Objawy gorączki u psa

U człowieka prawidłowa temperatura ciała to 36,6 °C, u psa jest to więcej i wynosi 38-39 °C. Podwyższona temperatura ciała u psa najczęściej przejawia się złym samopoczuciem. Gorączka sprawia, że pies ma mniej chęci do zabawy, częściej się pokłada i większość dnia przesypia. Niekiedy można zaobserwować utratę apetyty i ogólne osłabienie psa. Temperatura u psa 40 stopni lub więcej może przejawiać się ciepłym i suchym nosem. Jest wiele czynników, które mogą wywołać gorączkę u psa. Do najczęstszych przyczyn należą infekcje, alergie i nowotwory.

Temperatura u psa 40 stopni lub wyższa jest uważana za potencjalnie poważną gorączkę i wymaga natychmiastowej pomocy weterynarza.

Co robić, gdy pies ma gorączkę?

Gdy pies ma gorączkę, ważne jest, by zmierzyć mu w odpowiedni sposób temperaturę. Wystąpienie stanu podgorączkowego u psa świadczy o tym, że uruchomione zostały procesy obronne. Dlatego też nie zawsze trzeba od razu podejmować kroki mające na celu zbicie gorączki. Jeśli jednak u psa występuje wysoka gorączka powyżej 40 stopni albo utrzymuje się ona przez 2-3 dnia, trzeba podjąć odpowiednie kroki. Istnieją domowe sposoby na zbicie temperatury u psa. Najlepiej w tym celu zastosować chłodne okłady w okolicach głowy, karku, uszu, łap i podbrzusza. Można też udostępnić pupilowi matę chłodzącą, na którą pies będzie mógł się położyć, jednak nie należy psa do tego zmuszać. Psu należy zapewnić ciche, spokojne miejsce do odpoczynku i stały dostęp do chłodnej wody.

Nigdy nie podawaj psu leków na zbicie gorączki, które posiadasz w domowej apteczne. Ludzkie leki nie nadają się dla psa.

Jeśli mimo podjętych działań cały czas u psa utrzymuje się wysoka temperatura, należy udać się do weterynarza. W klinice weterynaryjnej lekarz dokładnie zbada psa i w razie potrzeby zapisze odpowiednie leki.

Zostaw komentarz