Jak rozpoznać, że psu jest za gorąco?

Jak rozpoznać, że psu jest za gorąco?

Termometry powoli wskazują coraz wyższe temperatury. Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje cieplejszych dni. Często nie zdajemy sobie sprawy, że temperatury przyjemne dla nas, mogą być dużo mniej przyjemne dla naszych psów. Niekiedy wystarczy, że temperatury wskażą kilka kresek powyżej 20 stopni Celsjusza, a naszemu pupilowi już robi się za gorąco. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się obserwować zachowanie psa i zwracać uwagę na jego reakcje na wysokie temperatury.

Jak pies się schładza? – termoregulacja u psa

Termoregulacja u psa odbywa się głównie poprzez oddychanie i chłodzenie języka, zwiększone wydzielanie śliny oraz regulację krążenia krwi w organizmie. Psy nie pocą się tak jak ludzie. Czworonogi mają specjalne gruczoły potowe umiejscowione na nosie i poduszkach łap, które pomagają w ochładzaniu organizmu. Podczas gorących dni psy regulują swoją temperaturę poprzez dyszenie. Szybkie i głębokie oddychanie jest jedną z metod psów na schłodzenie organizmu. Zmiana miejsca i pozycji ciała również może pomóc w regulacji temperatury. Psy często kładą się na chłodniejszych powierzchniach np. płytkach w łazience lub szukają zacienionych miejsc, aby uniknąć nadmiernego nagrzania. W przypadku przegrzania organizmu, psy mogą mieć problemy z termoregulacją, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby zapewnić swojemu psu dostęp do świeżej wody i chłodnych miejsc, szczególnie podczas upalnych dni. Można też zastosować specjalne produkty. Kamizelki i maty chłodzące dla psów pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała w czasie gorących dni.

Oznaki, że psu jest za gorąco

Psy nie mogą regulować swojej temperatury tak skutecznie, jak ludzie, co oznacza, że mogą łatwo się przegrzewać. Oto kilka oznak, które mogą wskazywać, że Twojemu psu jest za gorąco:

  • widoczny przyspieszony oddech
  • nadmierne dyszenie
  • zmiana koloru języka na mocno czerwony, a nawet fioletowy
  • szukanie chłodnych powierzchni i zacienionych miejsc
  • kopanie dołków w ogrodzie, w poszukiwaniu ochłodzenia
  • widoczne osłabienie psa, ospałość
  • problemy z koordynacją ruchową
  • bardzo suchy i ciepły nos bez względu na porę dnia
  • wymioty

Jeśli zauważysz u swojego psa jakiekolwiek z tych oznak, należy podjąć natychmiastowe działania, aby schłodzić psa i uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Należy podać mu wodę, przynieść go do chłodnego pomieszczenia, ewentualnie zastosować chłodne, mokre okłady, albo kąpiel. W przypadku poważniejszych objawów, takich jak utrata przytomności lub drgawki, należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Oznaki, że psu jest za gorąco

Jak pomóc psu przetrwać upały?

Upały mogą być bardzo uciążliwe dla psów, ponieważ nie potrafią one radzić sobie ze schładzaniem tak dobrze, jak ludzie. Dlatego ważne jest, aby zapewnić swojemu psu odpowiednie warunki i pomóc mu przetrwać gorące dni. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, gdy zauważysz, że Twojemu psu jest za gorąco:

  • zapewnij psu dostęp do świeżej, chłodnej wody; warto regularnie wymieniać wodę, można też rozważyć ustawienie dodatkowych misek z wodą w różnych częściach domu lub ogrodu;
  • zapewnij psu chłodne miejsce do odpoczynku; w domu możesz zostawić otwarte drzwi do łazienki, na płytkach w ciemnej łazience pies będzie odczuwał przyjemny chłód; zasłoń okna w mieszkaniu i włącz wiatrak lub klimatyzację, ale nigdy nie ustawiaj nawiewu bezpośrednio na psa; zostawiając psa w ogrodzie, również zadbaj o zacienione miejsce;
  • dostosuj spacery do temperatury na zewnątrz; dłuższe spacery zaplanuj na wczesny poranek, albo wieczór, kiedy słońce nie grzeje tak mocno; w ciągu dnia wychodź na krótsze spacery w zacienione miejsca, unikaj spacerowania po rozgrzanych chodnikach;

!! Nigdy nie zostawiaj psa w zaparkowanym samochodzie, szczególnie podczas upałów. Temperatura w samochodzie bardzo szybko wzrasta i staje się niebezpieczna dla psa. !!

  • zadbaj o psią sierść; dzięki regularnemu szczotkowaniu usuniesz martwe włosy i zwiększysz możliwość swobodnego przepływu powietrza; w przypadku niektórych ras wskazane jest strzyżenie; pamiętaj jednak, aby nigdy nie golić psa; sierść psa również stanowi dla niego ochronę przed promieniami słońca;
  • jeśli pies wychodzi w kagańcu, ściągaj go tak często, jak to możliwe, aby mógł się schłodzić ziając;
  • schładzaj psa w miarę możliwości; schładzanie psa można realizować na dwa sposoby; podając psu mrożone przekąski np. jogurt lub rozgniecione owoce wyłożone w matę do lizanie i wrzucone na kilka minut do zamrażarki; psa można też schłodzić, fundując mu kąpiel w jeziorze; przydatna może się również okazać mata chłodząca dla psa; dodatkowe akcesoria, jak mata, czy kamizelka chłodząca mają na celu utrzymać odpowiednią temperaturę ciała czworonoga.

Udar cieplny u psa  Zobacz także: Udar cieplny u psa – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Jak na upały reagują szczeniaki i stare psy?

Ze względu na wiek, a co za tym idzie również kondycję fizyczną i zdrowotną reakcja szczeniaków i starych psów na upały może być różna. Szczenięta z racji na swój młody wiek są podatne na przegrzanie organizmu ze względu na niepełne rozwinięcie układu termoregulacji. Z kolei stare psy są podatne na problemy związane z upałami. Ich układ odpornościowy z racji wieku może być osłabiony. W efekcie czego ich zdolność do regulacji temperatury ciała jest zmniejszona. Psy w podeszłym wieku mogą mieć również problemy z oddychaniem i krążeniem krwi, co negatywnie wpływa na ich zdolność do utrzymywania właściwej temperatury ciała. Dlatego ważne jest, aby zapewnić im schronienie w cieniu i unikać aktywności fizycznej w gorące dni. W każdym przypadku należy obserwować swojego psa podczas upałów i zwracać uwagę na oznaki przegrzania organizmu.

 

Pamiętaj, że psy są podatne na przegrzanie organizmu, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby na bieżąco monitorować stan swojego psa i zawsze reagować na wszelkie oznaki przegrzania organizmu. W przypadku poważniejszych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

Zostaw komentarz