• Strona główna
  • Mata chłodząca dla psa – wytchnienie w czasie upałów

Mata chłodząca dla psa – wytchnienie w czasie upałów

Mata chłodząca dla psa

W upalne dni każdy szuka odrobiny wytchnienia i ochłody. Ludzie włączają klimatyzacje i wentylatory, piją zimne napoje, jedzą lody, albo schładzają się w basenie. Psy w tym czasie też szukają sposobu na schłodzenie. Niestety nie są, w stanie zrzucić nadmiaru sierści, a ich system chłodzenia jest dość ograniczony. Nic więc dziwnego, że nie chcą wychodzić na spacery, gdy słońce mocniej przygrzewa, albo szukają zimnej podłogi w łazience.

Maty chłodzące dla psów

W sklepach zoologicznych można natrafić na wiele gadżetów jedne mniej, inne bardziej przydatne i sprawdzające się w codziennym użytku. Maty chłodzące dla psa są dość nowym rozwiązaniem na rynku, ale już znalazły grono wielbicieli. Wielu opiekunów czworonogów decyduje się na ich zakup z nadzieją, że pies będzie chętnie na nie wchodził i chłodził się w gorące, letnie dni.

Jak działa mata chłodząca dla psa?

Wiele osób zastanawia się pewnie, w czym tkwi fenomen i w jaki sposób działa mata chłodząca dla psa. Jak to działa, że rzeczywiście przynosi psu prawdziwe ochłodzenie? Wszystko zależy od rodzaju maty, na jaką zdecyduje się opiekun psa. Z założenia jak sama nazwa wskazuje, mata chłodząca dla psa, ma obniżyć temperaturę jego ciała w możliwie jak najszybszym czasie. Chodzi o doprowadzenia do stanu, w którym mimo upałów, pies ma utrzymaną temperaturę ciała na swoim, naturalnym poziomie.

Mata chłodząca dla psa – różne rodzaje

Przed dokonaniem zakupu maty chłodzącej dla psa warto zrobić rozeznanie w temacie, aby dowiedzieć się, czego szukamy. W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów mat chłodzących dla psów. O ile wszystkie mają za zadanie schłodzić psa, o tyle różnią się one wykonaniem i wypełnieniem, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Rodzaje mat chłodzących dla psów:

  • mata chłodząca dla psa wypełniona żelem chłodzącym; jest to jedna z częściej spotykanych mat w sklepach i najchętniej kupowana przez opiekunów czworonogów; żel znajdujący się w macie jest bezpieczny dla psa i odpowiednio zabezpieczony; mata zaczyna działać, czyli chłodzić dopiero w momencie, gdy pies się na niej położy; chłód uwalniany jest mniej więcej przez 4 godziny; w momencie, gdy pies zejdzie z maty, zaczyna ona wracać do pierwotnego stanu i po kilku chwilach ponownie odzyskuje swoje chłodzące właściwości; maty z wypełnieniami żelowymi mogą absorbować ciepło, dlatego też nie należy ich pozostawiać na słońcu;
  • mata chłodząca aktywowana wodą; chcąc schłodzić psa, należy zmoczyć matę w zimnej wodzie i delikatnie ją odcisnąć; takie maty wypełnione są zazwyczaj wełną chłodzącą; mata jest w pełni bezpieczna dla psa, ale jej działanie jest krótkotrwałe, no i żeby ją „aktywować” trzeba mieć dostęp do zimnej wody;
  • mata chłodząca wypełniona lodem; w tym przypadku również trzeba pamiętać o zamrażaniu specjalnych wkładów, które następnie umieszcza się w macie; mata oddaje chłód przez dłuższy czas, ale może sprawiać psu dyskomfort w początkowej fazie, gdyż jest bardzo, ale to bardzo zimna; raczej nie polecamy tego typu rozwiązania;
  • mata zmiennofazowa; działanie maty jest niezwykle skuteczne, ale najlepiej stosować ją pod nadzorem człowieka i nie pozostawiać psa sam na sam z matą, gdyż w momencie przegryzienia maty może dojść do zatrucia psa; mata wypełniona jest bowiem substancją chemiczną, która pochłania ciepło.

Gdzie kupić matę chłodzącą dla psa?

Po zapoznaniu się z rodzajami trzeba zrobić rozeznanie i sprawdzić, gdzie są dostępne maty. W okresie letnim maty chłodzące dla psa dostępne są nie tylko w internecie na allegro, ale również w internetowych sklepach zoologicznych trixie, czy zooplus. Ponadto w okresie letnim wiele sklepów poszerza swój asortyment i mata chłodząca dla psa dostępna jest w takich sklepach jak Lidl, Biedronka, Netto, czy Pepco. Przed zakupem maty chłodzącej dla psa warto przeczytać jaki rodzaj wypełnienia się w niej znajduje i na tej podstawie dokonać wyboru. Nigdy nie sugeruj się ceną, bo nie ona jest najważniejsza, a komfort twojego psa. Mata chłodząca dla psa musi mieć odpowiednią wielkość, aby pies mógł się na niej swobodnie położyć i aby mieściło się na macie całe ciało psa. Niedopasowanie rozmiaru maty chłodzącej do wielkości psa sprawi, że nie będzie ona spełniała swojego kluczowego zadania, nie schłodzi odpowiednio psa. Oczywiste jest, że mata chłodząca dla dużego psa musi być znacznie większa, niż mata dla małego buldoga francuskiego. Mata chłodząca dla psa ma rozmiary od S do XXL i może przybierać różne kształty. Najpopularniejsza jest żelowa mata chłodząca dla psa w prostokącie, pies na niej najłatwiej może się rozłożyć i schłodzić swoje ciało.

Jaka mata chłodząca dla psa jest najlepsza?

Nie ma jednej maty, która by sprawdziła się u każdego. Mata chłodząca dla psa powinna mieć odpowiedni rozmiar, dostosowany do wielkości psa. Maty żelowe dla psa cieszą się dużą popularnością i mogą być używane nie tylko w domu, ale również na tarasie, czy w podróży samochodem. Wykonane są z materiału łatwego w czyszczeniu i pozwalającego na zwinięcie maty i zabranie jej ze sobą. Szybka aktywacja chłodzenia, przez położenie się psa na macie jest dodatkowym żelowych mat chłodzących.

Upał potrafi dopiec każdemu. Opiekunowie czworonogów muszą zadbać o swoje psy, bo o udar cieplny i przegrzanie psa nie trudno. Trzeba zrobić wszystko, aby nie dopuścić do takich sytuacji. Mata chłodząca dla psa to jedna z opcji, jaką możemy zaproponować czworonogi, aby ułatwić mu przetrwanie naprawdę upalnych dni lata. Jedne psy będą z niej chętnie korzystały, a inne obchodziły szerokim łukiem i kładły się obok niej. Nic na siłę. Pies potrzebuje czasu na oswojenie się z nowymi rzeczami. Zawsze możesz mu to ułatwić i próbować go przekonać do maty chłodzącej, zachęcając np. smaczki do wejścia na matę. Jak pies sprawdzi i przekona się na własnej skórze, jak przyjemne ochłodzenie daje mata, chętnie będzie z niej korzystał.

Zostaw komentarz