• Strona główna
 • Udar cieplny u psa – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Udar cieplny u psa – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Udar cieplny u psa

Piękna, słoneczna pogoda sprawia, że chętniej wychodzimy z domu i spędzamy czas na łonie natury. Wspólnie z naszym czworonogiem wybieramy się na długie wędrówki po górach, relaks nad morze, spacery po lesie, grillowanie na działce. Podczas wszystkich aktywności musimy pamiętać o tym, że temperatury potrafią podskoczyć nawet do kilkudziesięciu stopni Celsjusza, a długotrwałe przebywanie na słońcu nie będzie dobre ani dla nas, ani dla naszego psa. Bez względu na panujące warunki, to na opiekunach czworonogów spoczywa obowiązek obserwowania psów i dbania o ich potrzeby. Musimy kontrolować sytuację i nie dopuścić do wystąpienia udaru słonecznego, czy cieplnego u psa.

Udar cieplny u psa – co to jest i jak się rozwija?

Do udaru cieplnego dochodzi w wyniku przegrzania psa. W sytuacji, gdy pies narażony jest na długotrwałe przebywanie na słońcu, gdzie temperatury dochodzą nawet do 40-50 ºC i samodzielnie nie jest wstanie schłodzić swojego organizmu, wówczas można zaobserwować udar cieplny u psa. Jak u psa wystąpi przegrzanie, to jego temperatura ciała zwiększa się do 41-43 ºC, warto dodać, że prawidłowa temperatura ciała psa to 37,5-39 ºC. Jeśli poza wysoką temperaturą i ostrym słońcem, panuje jeszcze duża wilgotność powietrza, wówczas psu jest jeszcze trudniej się schłodzić i udar cieplny u psa może wystąpić dużo szybciej.

Do przegrzania psa prowadzi nie tylko samo przebywanie czworonoga na słońcu. Jeśli do wysokiej temperatury powietrza dołożymy duży wysiłek fizyczny, to bardzo szybko może dojść do udaru cieplnego u psa. Podczas dużych upałów należy ograniczyć pracę psa i jego aktywność, aby zminimalizować wystąpienie sytuacji, w której wystąpi przegrzanie u psa. Udar cieplny u psa jest o tyle niebezpieczny, że wpływa na pracę wielu narządów i może prowadzić do ich niewydolności.

Jakie rasy psów są najbardziej narażone na udar cieplny?

Nie wszystkie psy tak samo reagują na zmieniające się warunki pogodowe. Jedne rasy uwielbiają lato, a inne zimę. Warto zatem dodać, że upalne dni są wyjątkowo męczące dla psów, które posiadają ciemną, gęstą sierść. Wysokie temperatury nie służą również rasom psów mających skróconą kufę (budowę brachycefaliczną, jak buldog francuski) i zwężone drogi oddechowe, bo mają one problem z odpowiednią wentylacją organizmu. Upały mogą być także niebezpieczne dla psów z nadwagą, czy problemami sercowymi. Szczeniaki, suki w ciąży i psy w starszym wieku również mogą mieć problem z prawidłowym ochłodzeniem organizmu i są bardziej podatne na przegrzanie.

Jak rozpoznać udar cieplny u psa? – objawy udaru słonecznego

Najlepiej byłoby podjąć wszelkie możliwe kroki, aby nie dopuścić do wystąpienia udaru cieplnego u psa. Jednak niekiedy, mimo wielu starań nie da się tego uniknąć. Warto zatem wiedzieć, jakie są objawy przegrzania, aby móc w porę zareagować i pomóc psu.

Do najczęstszych i najszybciej pojawiających się objawów udaru słonecznego u psa zalicza się:

 • ogólne zmęczenie i wyczerpanie
 • nadmierne dyszenie, przez które pies chce schłodzić swój organizm
 • spłycony i nieregularny oddech
 • suche i zaczerwienione błony śluzowe, co można zauważyć na dziąsłach, albo spojówkach
 • obfite ślinienie się, ślina o gęstej konsystencji
 • wymioty i biegunka z krwią
 • słaba koordynacja ruchowa
 • dezorientacja
 • drgawki i dreszcze
 • przyspieszona praca serca
 • wysoka temperatura ciała 40,5-43 ºC

W skrajnych przypadkach udar słoneczny u psa może doprowadzić do utraty przytomności, niewydolności oddechowej, a nawet uszkodzenia niektórych narządów.

Udar cieplny u psa objawy

Co zrobić, gdy pies się przegrzeje? – leczenie udaru cieplnego u psa

W momencie, gdy zauważymy jakiekolwiek objawy udaru słonecznego u psa, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. W pierwszej kolejności staramy się:

 • przenieść psa w zacienione i chłodne miejsce
 • schłodzić psa, nigdy nie polewamy go bezpośrednio dużą ilością zimnej wody, raczej delikatnie spryskujemy wodą, robimy chłodne okłady na łapy, kark, podbrzusze, czy włączamy wentylator
 • podawać psu zimną wodę do picia, ważne, aby woda była zimna, a nie lodowata; można psu podać kostkę lodu do lizania

Pierwsza pomoc, jak sama nazwa wskazuje, ma zmniejszyć występowanie niepożądanych objawów przegrzania psa, ale w dalszym kroku i tak konieczna jest wizyta u weterynarza. Przed podróżą samochodem, zadbaj o schłodzenie jego wnętrza. Samochód pozostawiony na słońcu bardzo szybko się nagrzewa.

To czy pies wyjdzie z udaru cieplnego? Zależy w głównej mierze od opiekuna i jego reakcji. Jeśli pies zostanie szybko schłodzony i zawieziony do lekarza weterynarii, to po wdrożeniu odpowiedniego leczenia powinien szybko wrócić do pełnej sprawności.

W gabinecie weterynaryjnym zdiagnozowany udar cieplny u psa jest leczony poprzez podanie psu chłodnych płynów dożylnych, aby schłodzić i nawodnić psa. Niekiedy konieczne podanie jest psu tlenu, aby nie dopuścić do niedotlenienia narządów. Długość prowadzonego leczenia jest uzależniona od stanu psa, w jakim trafił do przychodni. Pies powinien pozostać pod obserwacją specjalistów do momentu ustabilizowania jego stanu.

Termoregulacja u psów – jak psy się schładzają w upalne dni?

Psy w odróżnieniu od ludzi mają mocno ograniczone sposoby oddawania ciepła do otoczenia. U psów gruczoły potowe zlokalizowane są wyłącznie na nosie i opuszkach łap, powierzchnia ta nie jest duża i nie ma to praktycznie większego wpływu na procesy termoregulacji u psów. W upalne dni możemy zaobserwować u psów wzmożone zianie i to jest ich sposób na pozbycie się nadmiaru ciepła i ochłodzenie organizmu. Efektywność ziania i ochładzania organizmu psów spada wraz ze wzrostem wilgotności powietrza. Przy wilgotności osiągającej 80% psy nie są wstanie schłodzić się poprzez zianie. Kolejnym elementem chroniącym psa przed nagrzaniem się organizmu do bardzo wysokich temperatur jest sierść psa, stanowiąca pewnego rodzaju izolację. Trudniej mają psy z ciemną sierścią, gdyż wiadomo, że nagrzewa się ona dużo szybciej i bardziej. Dodatkowym mechanizmem na pozbycie się nadmiaru ciepła u psów są reakcje fizjologiczne, mowa o rozszerzaniu naczyń krwionośnych i przyspieszeniu krążenia krwi. Ponadto psy w czasie dużych upałów same szukają zacienionych i chłodnych miejsc, stąd też często można je spotkać w łazience rozłożone na zimnych płytkach.

Jak zapobiegać wystąpieniu udaru cieplnego u psów?

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Więc jeśli nie chcecie dopuścić do wstąpienia przegrzania u waszego psa, musicie pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • zapewnij psu zacienione miejsce albo możliwość schłodzenia się w klimatyzowanym pomieszczeniu
 • zapewnij psu dostęp do świeżej, zimnej wody
 • nie zakładaj kagańca, jeśli to nie jest konieczne, albo wybierz taki, w którym pies ma możliwość ziania, bo w ten sposób pies pozbywa się ciepła z organizmu
 • daj psu możliwość schłodzenia się w wodzie np. basenie na ogródku, jeziorze, albo pod domowym prysznicem
 • ograniczyć wysiłek fizyczny, zrezygnuj z sesji treningowych i aportowania
 • skorzystaj z dostępnych w sklepach zoologicznych mat chłodzących, obroży, czy kamizelek chłodzących
 • na spacery wychodź wcześnie rano i późnym wieczorem, gdy słońce jest niżej, a chodniki nie są tak rozgrzane
 • zrezygnuj z używania metalowych obroży, które mogą się szybko nagrzewać
 • pozostawiając psa samego w domu zasłoń okna, włącz wentylator i pamiętaj o świeżej wodzie dla psa
 • ogranicz podróżowanie samochodem w największym upale, a jeśli jest to konieczne, włącz klimatyzację, załóż osłony na okna i rób przerwy na wodę i krótki spacer
 • nigdy nie pozostawiaj psa samego w nagrzanym samochodzie, bo może to się skończyć bardzo źle dla czworonoga.

 

Temperatury w lecie bywają bardzo wysokie. Upalne dni potrafią być męczące i trudne do przetrwania dla nas ludzi, a sposobów na schłodzenie się mamy mnóstwo. Pamiętajmy więc o naszych czworonogach i zapewnijmy im w upalne dni odpowiednie warunki. Niech lato będzie przyjemne zarówno dla nas, jak i naszych psów. W końcu spacery po lesie, parku, czy kąpiel w jeziorze to nie lada atrakcje i przyjemny sposób na spędzenie ciepłych, letnich dni.

Zostaw komentarz