• Strona główna
 • Święta z psem – świąteczne zagrożenia i niebezpieczeństwa dla psa

Święta z psem – świąteczne zagrożenia i niebezpieczeństwa dla psa

Zagrożenia dla psa w święta

Kiedy zbliżają się święta, wielu opiekunów psów zaczyna się martwić o niebezpieczeństwa, jakie święta stwarzają dla ich futrzanych przyjaciół. Podczas gdy dla większości święta są czasem radości, dla naszych czworonożnych towarzyszy mogą być czasem stresu, a nawet niebezpieczeństwa. Święta Bożego Narodzenia to czas dla rodziny, przyjaciół i oczywiście dla naszego psa, o którym nie można zapominać. Święta Bożego Narodzenia z psem mogą być radosnym i świątecznym czasem, ale jest kilka niebezpieczeństw, których należy się wystrzegać.

Realne zagrożenia dla psów w czasie świąt

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, które towarzyszą okresowi świątecznemu. Od choinek i dekoracji po świąteczne jedzenie i rośliny, istnieje wiele niebezpieczeństw, które mogą stanowić zagrożenie dla Twojego psa o tej porze roku. Zróbmy więc wszystko, aby świąteczny czas z psem dla wszystkich upłynął w miłej atmosferze, bez stresu, nerwów i nieprzyjemnych sytuacji.

 • Żywa, sztuczna choinka w domu zagrożenie dla psa

Choinki mogą być niebezpieczne dla psów, jeśli spróbują napić się wody, która może zawierać szkodliwe substancje chemiczne. Woda z drzewka może być niebezpieczna dla psów, ponieważ może zawierać bakterie, nawozy, albo substancje chemiczne, które mogą być dla psa toksyczne i wywołać u niego zatrucie lub inną chorobę. Trzymaj swojego psa z dala od wody z choinki i nie pozwalaj mu jej pić. Każda żywa choinka ma igły, które spadają na ziemię, a które również są szkodliwe dla czworonogów. Sztuczna choinka dla psa również może stanowić niebezpieczeństwo, jeśli zostanie źle zabezpieczona, może się przewrócić na czworonoga i go zranić.

 • Świąteczne ozdoby choinkowe

Jeśli chodzi o ozdoby choinkowe, to jest w czym wybierać, jednak wiele z nich może stanowić poważne zagrożenie dla naszych czworonogów. Ozdoby mogą zostać połknięte przez psy i spowodować zablokowanie jelit. Psy są ciekawskimi stworzeniami i uwielbiają odkrywać i eksplorować otoczenie. Przyozdobiona choinka to nie lada gratka dla naszego pupila. Pojawienie się czegoś nowego jeszcze bardziej wzbudza psią ciekawość i chęć sprawdzenia, czy coś, co znajduje się na drzewku, nie jest czasem jadalne. Niestety może to prowadzić do tego, że pies będzie ściągał z choinki bombki, łańcuchy i inne ozdoby, a to może prowadzić połykania ozdób, a nawet samego drzewka. Połknięcie ozdób choinkowych przez psa może doprowadzić do poważnych problemów, zadławienia, czy zatkania przewodu pokarmowego. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł jakąś ozdobę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

 • Świąteczne jedzenie to poważne zagrożenie dla psa!

Wiele świątecznych potraw, takich jak makowiec, groch z kapustą, śledź w śmietanie, czy karp, może być toksycznych dla psów. Pamiętaj, żeby trzymać je poza zasięgiem i unikać podawania psu resztek ze stołu. Świąteczne ciasteczka i ciasta często zawierają składniki takie jak czekolada, rodzynki i orzechy, które są trujące dla psów. Upewnij się więc, że Twój pies nie zgarnie ze stołu żadnego ze smakołyków.

 • Nie dla psa świąteczne pierniczki

Piernikowy domek może zawierać w sobie sporą dawkę ksylitolu, sztuczny słodzik, który jest toksyczny dla psów. Jeśli Twój pies spożyje ksylitol, może to spowodować nagły spadek poziomu cukru we krwi, co prowadzi do osłabienia i utraty koordynacji. W ciężkich przypadkach może nawet spowodować niewydolność wątroby. Trzymaj świąteczne słodkości poza zasięgiem czworonoga!

świąteczne zagrożenia dla psa - infografika

 • Jemioła trująca dla psa

Jemioła jest popularną ozdobą świąteczną, wieszaną w domu, pod którą całują się zakochani. Jemiołę można znaleźć w wielu domach podczas świąt, ale czy wiesz, że jest ona trująca dla psów? Jemioła jest trująca dla psa, a zwłaszcza te małe kuleczki. Dlatego trzymaj te ozdoby poza zasięgiem! Po zjedzeniu jemioły u psa mogą wystąpić: wymioty, biegunka, trudności w oddychaniu, a nawet śmierć w przypadku spożycia dużej ilości jemioły. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł jemiołę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

 • Ostrokrzew trujący dla psa

Ostrokrzew jest kolejną rośliną kojarzoną z Bożym narodzeniem, którą również należy trzymać z dala od psów. W polskich domach ostrokrzew nie cieszy się tak dużą popularnością, jak za granicą. Trzeba jednak wiedzieć, że jak pies zje ostrokrzew, to mogą wystąpić u niego ból brzucha i wymioty. Niepokojące objawy należy skonsultować z weterynarzem.

 • Gwiazda betlejemska trująca dla psa

Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska to niejako symbol świąt i kolejna roślina, która jest trująca dla psów. Chcąc mieć w domu gwiazdę betlejemską, należy ją trzymać poza zasięgiem psiego pyszczka. Jak pies zje gwiazdę betlejemską, to mogą pojawić się u niego wymioty, biegunka i ból brzucha.

Jemioła trująca dla psa

 

 • Czekolada i ozdoby z czekolady szkodliwe dla psa

Kolejnym świątecznym zagrożeniem dla psów jest czekolada. Czekolada zawiera substancję zwaną teobrominą, która jest toksyczna dla psów. Objawy zatrucia czekoladą to wymioty, biegunka, drżenie i drgawki. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł czekoladę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

 • Alkohol jest trujący dla psów

Objawy zatrucia alkoholem to wymioty, biegunka, drżenie, trudności w oddychaniu i śpiączka. Trzymaj wszystkie napoje alkoholowe poza zasięgiem psa i nie pozwalaj mu ich pić.

 • Świece, kominek – żywy ogień

Kominek i świeczki przy wigilijnej kolacji dodają uroku. Pamiętaj, tylko aby nie stawiać ich zbyt nisko, żeby pies nie zahaczył o nie ogonem. Świeczki wyglądają pięknie, ale stanowią realne zagrożenie dla czworonoga, bo może dojść do podpalenia sierści, albo poparzenia psa.
 

 • Okres świąteczny może być dla psów stresujący

W tym całym zamieszaniu i aktywności niektóre psy mogą stać się niespokojne lub lękliwe. Jeśli Twój pies wydaje się zestresowany, postaraj się zapewnić mu spokojne miejsce, w którym będzie mógł się schronić, i rozważ użycie kamizelki antystresowej lub innego produktu uspokajającego, który pomoże mu się zrelaksować.

 • Nieproszony gość w czerwonym stroju

Dzieci podczas wigilii czekają na jedno, na przybicie Gwiazdora z prezentami. Brodaty gość w czerwonym stroju może przestraszyć psa, który powita go szczekaniem, albo warczeniem i kłapaniem zębami. Podczas odwiedzin gwiazdora, zadbaj o swojego psa, przytrzymując go obok siebie na smyczy, albo dając mu jakiś smakołyk, aby się czymś zajął.

 • Wizyta innego psa

Święta Bożego Narodzenia to bardzo rodzinne święta, co wiąże się z dużą ilością gości, niekiedy również gości na czterech łapach. Pozwólcie psom się przywitać, a jeśli nie przepadają za sobą, lepiej już na początku je od siebie odseparować, aby nie było w domu psiej awantury.

 • Podlewanie świątecznego drzewka

Może obsikiwanie drzewka nie stanowi zagrożenia dla naszego psa, ale dla samego drzewka owszem. Wstawiając do domu choinkę, obserwujcie psa i nie pozwólcie mu obsikiwać choinki. Dla psa drzewko to drzewko, a swój teren trzeba zaznaczyć.

Jak zadbać o psa w święta bożego narodzenia?

Stosując się do kilku prostych wskazówek, możesz pomóc zapewnić swojemu psu bezpieczeństwo i uniknąć stresu podczas świątecznego okresu.

 • Zabezpiecz choinkę, aby się nie przewróciła na psa, ani też na niego nie spadła, jeśli stoi na komodzie lub półce.
 • Pomyśl o ozdobach, aby pies nie miał do nich dostępu. Warto otoczyć choinkę płotkiem, postawić ją na półce, albo zainwestować w choinkę na wysokim pieńku, aby w zasięgu psa nie znajdowały się żadne ozdoby choinkowe.
 • Unikaj ozdób, które mogłyby być niebezpieczne w przypadku pogryzienia lub połknięcia.
 • Zrezygnuj ze szklanych ozdób, które pies może strącić ogonem i pokaleczyć łapy o rozbite fragmenty.
 • Popularne świąteczne rośliny takie jak jemioła, ostrokrzew, gwiazda betlejemska trzymaj poza zasięgiem psa, w niedostępnym dla niego miejscu i pamiętaj, żeby po świętach odpowiednio się ich pozbyć.
 • Znajdź dla psa miejsce, w którym będzie mógł odpocząć od zgiełku gości i całego świątecznego zamieszania.
 • Pamiętaj, by trzymać psa z dala od stołu z deserami i świątecznym jedzeniem, które może być szkodliwe.

 

Święta Bożego Narodzenia to wspaniały okres w roku, ale ważne jest, aby być świadomym zagrożeń, które się z nimi wiążą. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego psa w tym świątecznym okresie, pilnując go w pobliżu choinki i dekoracji, a także upewnij się, że nie zje jemioły, albo Twoi goście nie poczęstują czworonoga czymś niedozwolonym ze świątecznego stołu. Trzymaj niebezpieczne smakołyki poza zasięgiem psa, a Twój czworonożny przyjaciel będzie bezpieczny. Święta powinny być czasem zabawy i relaksu, a nie wycieczki do weterynarza!

Zostaw komentarz