• Strona główna
 • Wakacje z psem nad morzem – jak zaplanować podróż, o czym pamiętać i co zabrać?

Wakacje z psem nad morzem – jak zaplanować podróż, o czym pamiętać i co zabrać?

Wakacje z psem nad morzem

Wczasy nad morzem to idealny czas na relaks i odpoczynek od codziennych obowiązków. Jednak dla opiekunów psów, planowanie takiej podróży może być nie lada wyzwaniem. W końcu każdy chce zapewnić swojemu czworonogowi komfort i bezpieczeństwo podczas całego pobytu. W tym artykule przedstawimy kilka porad na temat tego, jak zaplanować podróż nad morze z psem, o czym pamiętać i co zabrać ze sobą, aby zapewnić sobie i swojemu pupilowi wspaniałe wakacje nad morzem.

O czym pamiętać planując wakacje z psem nad morzem?

Planując wakacje z psem nad morzem, warto zadbać o kilka spraw przed wyjazdem. Przede wszystkim należy upewnić się, że nasz pies jest odpowiednio przygotowany na podróż i pobyt nad morzem. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, po odhaczeniu których będziecie spokojniejsi, wyruszając z psem nad morze:

 • Wizyta u weterynarza. Przed wyjazdem warto udać się z psem do weterynarza, aby upewnić się, że nasz pupil jest zdrowy i gotowy do podróży. Warto także skonsultować z lekarzem weterynarii potrzebne szczepienia, ochronę przeciwko kleszczom i innym pasożytom, oraz przygotować odpowiednią ilość leków, które nasz pies przyjmuje na co dzień.
 • Transport. Wybór środka transportu jest niezwykle ważny. Najbardziej komfortową opcją będzie wyjazd własnym samochodem. Zalecamy, aby pies w samochodzie podróżował w szelkach i był przypięty pasem, albo podróżował w specjalnym transporterze. Zachowując dodatkowe środki ostrożności, dbamy o bezpieczeństwo naszego pupila. Podróż z psem samochodem umożliwia postoje w każdym momencie. To od Was zależy, kiedy i ile przystanków zrobicie podczas podróży. Im dłuższa podróż, tym więcej zaplanujcie przerw. Wystarczy krótki postój, aby pies mógł załatwić potrzeby fizjologiczne, napić się wody i rozprostować łapki. Wybierając podróż z psem pociągiem, trzeba nieco bardziej się przyłożyć do planowania wyjazdu i odpowiedniego przygotowania psa. Warto rozważyć podróż z przesiadkami, aby pies mógł załatwić potrzeby fizjologiczne. W przypadku małych psów dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego transportera dla psa, który zapewni psu bezpieczeństwo i komfort w czasie podróży pociągiem lub autobusem.
 • Zakwaterowanie. Nocleg to bardzo ważna kwestia. Najlepiej zarezerwować go wcześniej i sprawdzić wytyczne dotyczące psów. Niestety nie wszystkie hotele i pensjonaty akceptują zwierzęta, a niektóre akceptują tylko małe rasy psów. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy miejsce, w którym będziemy nocować, przyjmuje gości z psami. Warto też upewnić się, czy nie ma dodatkowych opłat za zwierzę.
 • Akcesoria dla psa. Przed wyjazdem musimy oczywiście spakować nie tylko siebie, ale również naszego czworonoga. Niekiedy okazuje się, że pies ma bardzo duży bagaż 🙂 Przyda się miska na wodę i karmę, zabawki, smycze, kaganiec (wymagany w niektórych miejscach publicznych) oraz specjalny szampon i odżywki, które pomogą utrzymać sierść naszego psa w dobrej kondycji.

Dbałość o te kwestie zapewni nam i naszemu psu komfort i bezpieczeństwo podczas całego pobytu nad morzem.

Wakacje z psem

Podróż z psem nad morze – samochód, pociąg, autobus

Podróżowanie z psem może być dla wielu opiekunów zwierząt trudnym zadaniem. Jednak, jeśli planujesz podróż z psem nad morze, istnieje kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, niezależnie od wybranego środka transportu.

Podróż z psem samochodem

 • Upewnij się, że twój pies jest bezpiecznie przypięty pasami lub specjalnymi uchwytami w samochodzie. Wiele firm oferuje specjalne maty samochodowe lub siatki, aby uniknąć przypadkowego wypadnięcia psa podczas gwałtownego hamowania lub kolizji.
 • Jeśli twój pies ma chorobę lokomocyjną, podaj mu odpowiednie leki i nie karm bezpośrednio przed wyruszeniem w drogę.
 • Podczas długiej podróży samochodem psu potrzebne są regularne przerwy na spacer i załatwienie potrzeb fizjologicznych. Pamiętaj, żeby nie zostawiać psa samemu w samochodzie, zwłaszcza w gorące dni, ponieważ może to prowadzić do przegrzania i niebezpiecznego dla zdrowia zwierzęcia.
 • Przygotuj wystarczającą ilość wody i jedzenia dla psa na drogę. Pamiętaj, aby zapakować także miski, w której Twój pies będzie mógł jeść i pić.

Podróż z psem samochodem

Podróż z psem pociągiem

 • Pamiętaj o zabraniu książeczki szczepień.
 • Przed podróżą pociągiem z psem warto zapoznać się z przepisami i zasadami obowiązującymi u danego przewoźnika. W pociągu obowiązuje noszenie kagańca. W przypadku małych ras psów można to ominąć, umieszczając psa w specjalnym transporterze.
 • Kup psu bilet na pociąg. W niektórych pociągach istnieją specjalne miejsca dla zwierząt, takie jak wagony lub przedziały, gdzie można zabrać swojego psa. Przed rezerwacją biletu pamiętaj, aby upewnić się, czy na danej linii kolejowej jest możliwość przewiezienia psa i jakie są wymagania dotyczące transportu psa.

Pies w pociągu Zobacz także: Pies w pociągu!

 • Wcześniej warto przygotować psa na podróż pociągiem, zwłaszcza jeśli jest to jego pierwsza taka podróż. Można to zrobić poprzez stopniowe przyzwyczajanie psa do dźwięków, zapachów i ruchu pociągu. Warto też zadbać o to, aby pies miał ze sobą swój ulubiony kocyk, zabawkę lub niezbyt intensywny w zapachu smakołyk, aby mógł się czymś zająć. Zawsze jednak trzeba myśleć o współpasażerach i tym, aby pies nie zakłócał ich podróży.
 • Upewnij się, że Twój pies ma wystarczającą ilość wody i jedzenia na całą drogę, wraz z miseczkami.
 • Poinformuj konduktora, że podróżujesz z psem. Niekiedy konduktor może wskazać Ci mniej oblegane miejsce, aby zwiększyć komfort podróży.

Podróż z psem pociągiem

Podróż z psem autobus

 • Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi przewozu psów autobusem. W niektórych przypadkach przewóz psów w autobusie jest całkowicie zabroniony lub dozwolony tylko w określonych warunkach, np. w klatce transportowej.
 • Jeśli przewóz psa w autobusie jest dozwolony, warto zadbać o to, aby wybrać odpowiednią klatkę lub transporter. Powinny być one dostosowane do wielkości i wagi psa, a także zapewniać mu odpowiednią wentylację i wygodę podczas podróży.
 • Przygotuj psa na podróż autobusem. Warto wcześniej wybrać się na krótką podróż z psem, aby zapoznał się z nowym miejscem i zapachami. Stopniowe oswojenie psa jest ważne, aby dłuższa podróż przebiegła spokojnie.
 • Zabierz ze sobą wodę i odpowiednią miskę dla psa, aby móc mu podać wodę w trakcie podróży.
 • Przed rozpoczęciem podróży warto poinformować kierowcę o tym, że przewozisz psa w autobusie. Kierowca będzie mógł wtedy udzielić dodatkowych informacji i zapewnić odpowiednie miejsce dla psa.

Nie ważne, który środek transportu wybierzesz, pamiętaj, że Twój pies będzie potrzebował odpowiedniej ilości ruchu i przerw na załatwienie potrzeb fizjologicznych.

Pies na plaży

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa na plaży?

Bezpieczeństwo psa na plaży jest bardzo ważne, ponieważ różne czynniki mogą wpłynąć na jego zdrowie i dobre samopoczucie. Oto kilka porad, jak zadbać o bezpieczeństwo psa na plaży:

 • Przed wyjściem z psem na plażę, upewnij się, że zezwala na to regulamin. Nie na wszystkie plaże nad polskim morzem można wchodzić z czworonogiem.
 • Upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz: wodę, miskę, kocyk, ręcznik, parasol, zabawki i smakołyki dla psa.
 • Przed wyjściem na plażę, sprawdź warunki pogodowe. Upewnij się, że nie będzie zbyt gorąco, ponieważ psy mogą łatwo się przegrzać. Jeśli jest zbyt gorąco, lepiej wybrać się na plażę wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa.
 • Unikaj zbyt dużej aktywności. Zabawy w intensywnym słońcu mogą być bardzo męczące dla psa. Zawsze nadzoruj kąpiel psa w morzu. Kontroluj, aby pies nie wypływał zbyt daleko i nie pił słonej wody.
 • Trzymaj psa na smyczy i nadzoruj jego zachowanie, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
 • Zawsze zabieraj ze sobą worki na psie odchody i sprzątaj po swoim psie. Wszystkim powinno zależeć na tym, aby na plaży było czysto.
 • Po powrocie z plaży pamiętaj o spłukaniu psa wodą, aby pozbyć się z sierści nadmiaru piasku i soli.

Pamiętaj, że właściwe przygotowanie się i dbanie o psa na plaży to klucz do zapewnienia mu bezpiecznego i przyjemnego pobytu na plaży.

Co zabrać nad morze z psem? Lista niezbędnych rzeczy

Podróżowanie z psem może być ekscytującym i satysfakcjonującym doświadczeniem zarówno dla ciebie, jak i dla twojego pupila. Jednak, aby zapewnić bezpieczeństwo, komfort i dobrą zabawę swojemu psu, trzeba dobrze się zastanowić, co zabrać ze sobą na tę podróż. Od kagańca i smyczy, które mogą być wymagane na niektórych plażach, przez niezbędne akcesoria, takie jak woda i miska, aż po posłanie, zabawki i środki do pielęgnacji — odpowiednie przygotowanie jest kluczowe dla udanego pobytu nad Bałtykiem z psem. Poniżej zamieszczamy listę niezbędne rzeczy, które powinny znaleźć się w twojej walizce. Dzięki tej liście już nigdy o niczym nie zapomnisz.

Lista, co zabrać nad morze z psem?

 

Apteczka dla psa  Zobacz także: Apteczka dla psa

Jak dbać o higienę pupila nad morzem?

Podczas pobytu nad morzem należy zadbać o higienę swojego pupila, ponieważ zwiększa się ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób i infekcji. Oto co możesz zrobić, aby lepiej zatroszczyć się o swojego pupila:

 • po kąpieli w morzu spłucz psa, wychodząc z plaży słodką wodą, aby oczyścić sierść z nadmiaru piasku i soli; jeśli nie ma takich miejsc przy plaży, wykonaj szybką kąpiel pod prysznicem w hotelu i wytrzyj psa do sucha;

Słona woda może podrażniać skórę i uszkadzać sierść pupila.

 • przemywaj oczy psa specjalnym płynem lub solą fizjologiczną, aby je oczyścić; sól i piasek z plaży mogą wywołać u psa zapalenie spojówek;
 • zadbaj o psie uszy, wystarczy je przetrzeć specjalnymi chusteczkami, aby nie zalegała w nich woda, bo to pierwszy krok do zapalenia ucha;
 • oczyścić łapki psa i przestrzenie między palcami z nadmiaru piaski i sprawdzaj, czy nic się w nie, nie wbiło; pod koniec dnia łapki można posmarować specjalnym kremem nawilżającym;
 • wyczesuj sierść psa, aby nadmiar soli i piaski jej zbyt mocno nie skołtunił.

Z psem nad morze

Co robić, gdy pies zachoruje na wakacjach nad morzem?

Niektórych sytuacji nie da się przewidzieć, ale można się na nie odpowiednio przygotować. Przed wyjazdem na wakacje z psem nad morze warto zrobić małe rozeznanie. Wypisz na kartce najbliższe gabinety weterynaryjne i całodobowe lecznice. Zanotuj godziny urzędowania, dokładny adres i numer telefonu. Niekiedy wystarczy szybka konsultacja telefoniczna. Innym razem nie obejdzie się bez wizyty w przychodni i dokładnego zbadania psa. Jeśli nie zrobiliście rozeznania wcześniej, możecie poradzić się recepcjonisty w hotelu. Miejscowi najlepiej się orientują, gdzie co się znajduje. Bardzo ważne, abyście zabrali ze sobą książeczkę zdrowia psa, a także dokumentację medyczną, jeśli Wasz pies na coś choruje.

Najczęściej i najszybciej na wakacjach nad morzem pies może się nabawić:

 • urazu mechanicznego, rozcięcie łapki, zadarcia pazura;
 • zatrucia, po wypiciu dużej ilości słonej wody, albo zjedzeniu czegoś znalezionego na plaży;
 • odczynu skórnego, wraz z opuchlizną po ugryzieniu jakiegoś owada.

Bez względu na sytuację, zawsze należy zachować spokój i dokładnie obejrzeć psa. Jeśli sytuacja jest poważna, warto udać się do lecznicy weterynaryjnej.

 

Wakacje nad morzem z psem to wspaniała okazja do spędzenia czasu z ukochanym czworonogiem i cieszenia się urokami nadmorskiej przyrody. Ważne jest jednak, aby przygotować się odpowiednio do podróży, uwzględniając potrzeby i bezpieczeństwo psa. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twój pobyt będzie udany i pozytywnie wpłynie na relacje z Twoim pupilem.

Zostaw komentarz