Czy pies może jeść ser żółty?

Czy pies może jeść ser żółty?

Kanapka z żółtym serem to idealne rozpoczęcia każdego dnia. Mało tego trudno sobie wyobrazić niektóre dania bez żółtego sera. Jak by wyglądała i smakowała pizza, czy zapiekanka, gdyby zabrakło na nich żółtego sera. Ser żółty gości w naszych kuchniach stosunkowo często. Istnieje dużo odmian żółtego sera, jedne o mniej intensywnym smaku i zapachu, drugie bardzo aromatyczne, jedne z dużą ilością dziur inne nie. Każdy znajdzie odmianę żółtego sera, która przypadnie mu do gustu, a co z naszymi psami. Wzrok psa wlepiony w kawałek żółtego sera i cieknąca ślinka, świadczą o tym, że pies chciałby się poczęstować żółtym serem, ale czy może? Czy pies może jeść ser żółty? Czy ser żółty dla psa jest zdrowy i bezpieczny? Warto się tego dowiedzieć, zanim podamy psu kawałek sera.

Czy żółty ser to dobra przekąska dla psa?

Dobrze zbilansowana dieta psa to klucz do zdrowego i długiego życia naszego czworonoga. Jednak niekiedy chcemy psu sprawić przyjemność i wprowadzić do jego diety jakieś urozmaicenie. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy pies może jeść ser żółty?, to odpowiedź brzmi TAK, ale w rozsądnych ilościach. Żółty ser dla psa ma stanowić ciekawe urozmaicenie psiej diety, a nie jego główny składnik. Można go wykorzystać do codziennych treningów albo podczas przemycania psu tabletek. Ser żółty dla psa jest tak aromatyczny, że będzie stanowił świetną zachętę i motywację do pracy.
Mimo iż żółty ser może być podawany psom, to warto wiedzieć, że nie wszystkim będzie służył w takim samym stopniu. Dla kogo żółty ser nie jest wskazany? Żółtego sera nie powinno się podawać psom:

  • z nadwagą, gdyż jest on kaloryczny i zawiera sporo tłuszczu
  • mającym alergię lub uczulenie na laktozę

Żółty ser w diecie psa – bogactwo witamin

Ser żółty to doskonałe źródło witamin i minerałów dla Twojego psa. Jednak trzeba też pamiętać, że żółty ser dla psa jest przekąską dość wysoce kaloryczną, w 100 gramach żółtego sera znajduje się aż 350-400 kcal, w zależności od rodzaju sera. Dlatego też ser żółty dla psa może być traktowany wyłącznie jako okazjonalna przekąska. Umiar w jego podawaniu ma znaczenie, w innym przypadku będzie można zaobserwować szybki przyrost masy ciała psa. Ser żółty dla psa ma też wiele korzyści i jest źródłem:

  • witamin A, D, E, K
  • witamin z grupy B
  • białka
  • wapnia
  • fosforu

Poza witaminami i minerałami w żółtym serze jest wiele dodatków, na które trzeba zwrócić uwagę, gdyż nie są one bezpieczne dla psów. Jeśli chcesz podać psu żółty ser, sprawdź, czy nie ma w jego składzie cebuli, czosnku, szczypiorku, czy innych przypraw niewskazanych dla czworonogów.

Zobacz także: Czy pies może jeść biały ser?

Korzyści płynące z podawania psu żółtego sera

Nie da się ukryć, że spora większość psów po prostu uwielbia żółty ser. Dobrze wiedzieć, że Twój pies może jeść ser żółty. Jak w przypadku wszystkich dodatków i urozmaiceń psiej diety, tak również podając psu żółty ser, należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Każda przekąska nawet ta najzdrowsza może w nadmiarze psu zaszkodzić. Skupmy się jednak na tym, jakie korzyści płyną z podawania psu żółtego sera:

  • pozytywnie wpływa na kości, wapń wzmacnia układ kostny
  • białko pomaga w budowaniu i utrzymaniu masy mięśniowej
  • poprawia kondycję skóry i sierści psa

Ser to nie tylko witaminy i minerały, ale również laktoza. Jeśli Twój pies jest uczulony na laktozę, nie podawaj mu żółtego sera, albo wybieraj ten bez laktozy. W żółtym serze znajduje się również wiele dodatków, które mogą być toksyczne dla psów i negatywnie odbijać się na ich zdrowiu, mowa o soli, sodzie, cebuli, czosnku.

Jak podawać psu żółty ser?

Ser żółty może być smacznym przysmakiem dla Twojego psa, a wiele psów lubi smak i konsystencję tego rodzaju sera. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać, podając psu ser. Po pierwsze, wybieraj sery o niskiej zawartości tłuszczu i soli oraz upewnij się, że nie zawierają one żadnych sztucznych aromatów ani barwników. Po drugie, zacznij od małej ilości sera i sprawdź, jak zareaguje Twój pies. Niektóre psy mogą nie tolerować laktozy i mogą mieć problemy z trawieniem, jeśli zjedzą zbyt dużo sera. Jeśli Twój pies wydaje się lubić ser i nie ma żadnych problemów trawiennych, możesz powoli zwiększać jego ilość. Po każdorazowym podaniu psu żółtego sera bacznie go obserwuj, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów udaj się do lekarza weterynarii. Podając psu ser najlepiej podzielić go na małe kawałki i wydawać je psu jako nagrodę podczas treningu. Jeśli Twój pies nie chce zjeść tabletek, można je wcisnąć w kawałek żółtego sera. Pies nawet nie zauważy, że przemyciliśmy w serze coś dodatkowego.

Ser pleśniowy dla psa jest kategorycznie zabroniony. Podanie psu nawet niewielkiej ilości sera pleśniowego może się dla niego bardzo źle skończyć. Po zjedzeniu przez psa sera pleśniowego mogą u niego wystąpić: wymioty, biegunka, gorączka, drgawki, ogólne osłabienie.

Okazjonalne podawanie psu żółtego sera jest dozwolone. Zawsze wielkość porcji należy dostosować do wielkości naszego psa. Pamiętaj, aby podawać psu ser bez dodatków i niezbyt często. Ser żółty dla psa to doskonała forma nagrody podczas treningu. Dobrze zmotywowane psy potrafią zrobić wszystko, sprawdźcie sami, czy żółty ser do dobra zachęta dla Waszych czworonogów.

Zostaw komentarz