Czy pies może jeść śnieg?

Czy pies może jeść śnieg?

Nie wszyscy lubią zimę i to, co się z nią wiąże, czyli minusowe temperatury i duże ilości białego puchu. Tak samo jest z psami, jedne najchętniej zrezygnowałyby w taką pogodę ze spacerów i spędziły cały dzień pod kocykiem. Z kolei inne psy kochają zimę i zabawy w śniegu. Podczas zabawy i nadmiernej ekscytacji zdarza się, że biały puch trafia w uszy, oczy, a także do psiego pyszczka. Łapanie padających płatków śniegu, czy rzuconej śnieżki to świetna zabawa, ale czy na pewno bezpieczna. Nic dziwnego, że opiekunowie czworonogów zastanawiają się, czy pies może jeść śnieg?

Czy jedzenie śniegu może psu zaszkodzić?

Jak jest zima, to powinien być śnieg, choć z tym bywa różnie. W dużych miastach nie zawsze można się nim cieszyć i w poszukiwaniu śniegu trzeba robić wyprawy na południe Polski. W górach zawsze znajdzie się biały puch i można poczuć prawdziwą zimę. Śnieg składa się z kryształków lodu, które spadają z nieba jak deszcz. Gdy śnieg leży na ziemi, wydaje się biały, ponieważ kryształki lodu odbijają światło słoneczne. Wydawać by się mogło, że śnieg to nic złego, więc czy pies może jeść śnieg?, odpowiedź brzmi NIE! Śnieg nie zawsze jest czysty i może zawierać substancje chemiczne albo inne, które mogą zaszkodzić Twojemu psu. Ponadto śnieg jest bardzo zimny i może powodować rozstrój żołądka u psów. Jeśli obawiasz się, że Twój pies zjadł zbyt dużo śniegu, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Dlaczego pies je śnieg?

Jedzenie śniegu przez psy nie świadczy o tym, że psu czegoś brakuje lub chce mu się pić. Psy przeważnie jedzą śnieg, bo się mocno ekscytują podczas spacerów. A najczęściej psy jedzą śnieg z czystej ciekawości. Widząc lecącą w ich stronę śnieżkę, z automatu otwierają pyszczek, aby ją złapać tak jak piłkę. To ich naturalny odruch, a jak już coś się znajdzie w pyszczku, to trzeba to zjeść do końca.

Jakie niebezpieczeństwa dla psa kryją się w śniegu?

Małe białe płatki śniegu, dają wiele radości, ale mogą też poważnie zaszkodzić Twojemu psu. W śniegu kryje się wiele zagrożeń i niebezpieczeństw dla psa:

  • śnieg jest zimny, a zjedzony łapczywie w dużych ilościach może doprowadzić do zapalenia gardła i przeziębienia u psa
  • zjedzenie zbyt dużej ilości śniegu przez psa może spowodować rozstrój żołądka, ból brzucha, wymioty i biegunkę
  • zjedzenie dużej ilości zimnego śniegu, może doprowadzić do obniżenia temperatury ciała psa, a nawet do hipotermii
  • w mieście chodniki posypywane są środkami przeciw zamarzaniu, solą i innymi chemikaliami, którą mogą zaszkodzić psu
  • w śniegu mogą się ukryć twarde kawałki lodu, albo inne niebezpieczne elementy np. kawałki szkła, ostro zakończone patyki, które mogą uszkodzić pysk, przełyk i żołądek psa

Ważne jest, by zawsze obserwować psa podczas zimowych spacerów i zabawy na śniegu. Jeśli zauważymy, że nasz pupil zjada śnieg, powinniśmy przekierować jego uwagę na coś innego i kontynuować spacer. Nie należy zachęcać psa do jedzenia śniegu. Zawsze reaguj, jak widzisz, że Twój pies je śnieg.

W okresie zimowym nie trudno o przeziębienie. Niskie temperatury, wiatr i śnieg sprawiają, że bardzo szybko można przemarznąć. Czy pies może się przeziębić, jeśli zje śnieg? Powszechnie panuje przekonanie, że psy mogą się przeziębić, jedząc śnieg i jest w tym nieco prawdy. Psy przebywające na śniegu, mogą nabawić się odmrożeń, a jedząc śnieg, mogą dostać zapalenia gardła.

Co zrobić, żeby pies nie jadł śniegu?

Warto zacząć od tego, aby nigdy nie zachęcać psa do jedzenia śniegu np. poprzez rzucanie w jego stronę śnieżek. Jeśli jednak zauważymy, że nasz pies je śnieg, to powinniśmy jak najszybciej go tego oduczyć. Każde niepożądane zachowanie psa można wyeliminować, jednak potrzeba na to czasu. Podczas spacerów trzeba obserwować psa i przekierowywać jego uwagę na coś innego. Na spacer można zabierać piłkę, szarpak i zachęcać psa w ten sposób do zabawy i tego, aby stracił zainteresowanie jedzeniem śniegu. Bardzo przydatna w tym przypadku może okazać się komenda „zostaw” i nagradzanie psa, po każdorazowym zrezygnowaniu z jedzenia śniegu. Jeśli jednak mimo wysiłku żadne działania nie przynoszą rezultatu i nasz pies na każdym spacerze je śnieg powinniśmy skonsultować się z behawiorystą. U niektórych psów jedzenie śniegu może być objawem nerwicy, nad czym należy popracować. Jedzenie śniegu przez psa może negatywnie odbić się na jego zdrowiu, więc oduczenie go tej czynności jest niezwykle ważne.

Zostaw komentarz