Biały ser, twaróg gości na naszych stołach bardzo często i to w różnej postaci. Jedni chętnie kładą go na kanapki z dodatkiem szczypiorku, w Wielkopolsce zajadają się pyrą z gzikiem i nie ma świąt bez sernika, w którym to biały ser gra główne skrzypce. Smaczny i zdrowy, więc nic dziwnego, że tak chętnie po niego sięgamy. Zawsze jednak mając w domu psa, pojawia się pytanie, czy można go poczęstować czymś z naszego stołu, czy pies może jeść biały ser? Czy twaróg dla psa to odpowiednia forma urozmaicenia diety?
Pójdź na skróty
Czy twaróg to dobra przekąska dla psa?
Lista produktów, które mogą trafić do psiej miski, jest dość długa. Należy jednak pamiętać, że wszystkie warzywa, owoce i inne nieprzetworzone produkty z ludzkiego stołu mogą stanowić tylko urozmaicenie codziennego żywienia psa. Dla zdrowia psa ważne jest, aby miał on zbilansowaną dietę, i aby dostarczać mu wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. To jak to jest z białym serem dla psa? Czy pies może jeść biały ser?, odpowiedź brzmi TAK, ale w niedużych ilościach. Biały ser dla psa to dobra przekąska. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać, podając psu biały ser. Po pierwsze, ważne jest, żeby wybierać sery o niskiej zawartości soli i cukru, a najlepiej takie sery, które nie mają w swoim składzie żadnych dodatków. Zbyt duża ilość soli i cukru może być szkodliwa dla zdrowia psa. Po drugie, ważne jest, by podawać psu biały ser z umiarem. Jak wszystkie przekąski, twaróg dla psa powinien być podawany tylko jako część zbilansowanej diety i nie należy go nim przekarmiać. Mały kawałek białego sera jako przysmak od czasu do czasu jest w porządku, ale regularne podawanie psu dużych ilości twarogu nie jest wskazane. Podsumowując, twaróg jest dobrą przekąską dla Twojego psa, ale powinien być podawany z umiarem i jako część zbilansowanej diety.
Twaróg w diecie psa – bogactwo witamin
Twaróg to rodzaj białego sera, który powstaje w wyniku koagulacji mleka za pomocą podpuszczki lub kwaśnej substancji. Substancja stała jest następnie oddzielana od płynnej serwatki, a skrzep jest gotowany, aż stanie się twardy. Skrzep jest używany do produkcji sera, ale może być też spożywany samodzielnie. Biały ser dla psa ma wysoką zawartość białka i niską zawartość tłuszczu, w 100 gramach białego sera znajduje się około 130-180 kcal. W sklepach można dostać najczęściej trzy rodzaje białego sera o różnej zawartości tłuszczu: ser chudy, półtłusty i tłusty. Im chudszy ser, tym mniejsza kaloryczność. Biały ser dla psa jest lekkostrawny i raczej nie spowoduje żadnych dolegliwości żołądkowych. Twaróg dla psa to źródło:
- witaminy A, D, E
- witamin z grupy B
- białka
- magnezu
- potasu
- fosforu
- wapnia, które niestety dla psa ma słabo przyswajalną formę
Twaróg może być bezpiecznie spożywany przez psy, ale powinien być podawany z umiarem.
W białym serze w zależności od rodzaju mogą się znajdować większe bądź mniejsze ilości laktozy. Jeśli Twój pies jest uczulony na laktozę, wybierz twaróg bez laktozy. U psów z wrażliwym układem pokarmowym nawet niewielkie ilości białego sera z laktozą mogą wywołać wzdęcia i biegunkę.
Zobacz także: Czy pies może pić mleko?
Korzyści płynące z podawania psu białego sera
Biały ser dla psa jest bezpieczną przekąską. Można go podawać czworonogom w ograniczonych ilościach i od czasu do czasu, ale z całą pewnością podawanie twarogu pozytywnie wpłynie na zdrowie i kondycję psa. Korzyści z jedzenia twarogu dla psa:
- pomaga regulować trawienie
- zapobiega osteoporozie i próchnicy zębów
- pozytywnie wpływa na kondycję sierści i skóry psa
Jak podawać psu twaróg?
Twaróg jest doskonałym źródłem białka dla psów. Biały ser dla psów stosuje się jako przysmak podczas treningów, albo dodatek do codziennego pożywienia. Większość psów może jeść twaróg bez problemów, ale niektóre mogą być na niego uczulone. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój pies może jeść biały ser, najlepiej najpierw porozmawiaj z lekarzem weterynarii.
Ogólnie rzecz biorąc, twaróg jest bezpieczny dla psów, które mogą go jeść z umiarem. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać. W przypadku psów z nadprogramowymi kilogramami wybieraj twaróg o niższej zawartości tłuszczu i kalorii i nie przesadzaj z jego ilością. Niektóre psy nie tolerują laktozy, więc mogą mieć problemy z trawieniem twarogu. Jeśli Twój pies nie toleruje laktozy, możesz podawać mu twarożek bez laktozy lub poszukać sera o niższej zawartości laktozy, np. sera szwajcarskiego. Możesz podawać twaróg swojemu psu jako smakołyk lub dodać go do jego karmy. Twaróg można rozetrzeć na macie do lizania, co będzie smaczną przekąską, która zajmie psa na dłużej. Ponadto biały ser w niedużych ilościach można wykorzystać do przygotowywania domowych psich przysmaków. Biały ser dla psa sprawdzi się również, gdy konieczne jest podanie leków. Wystarczy tabletkę otoczyć serem i z całą pewnością pies ją zje z apetytem.
Jeśli podasz psu twaróg, pamiętaj, żeby uważnie obserwować, czy nie występują u niego objawy zaburzeń trawienia, takie jak wymioty czy biegunka. Jeśli Twój pies źle zareaguje na twaróg, przestań go podawać i skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Twaróg to doskonałe źródło białka dla psów i ludzi. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości i teraz już wiecie, że pies może jeść twaróg. Biały ser dla psa jest w pełni bezpieczny pod warunkiem, że zachowacie umiar w jego podawaniu. Od teraz jak będziecie przyrządzać coś z udziałem białego sera, to wiecie, że może on też w niedużych ilościach trafić do psiej miski.