Czy pies może jeść rosół?

Czy pies może jeść rosół?

W polskich domach rosół jest nieodłącznym elementem tradycyjnego niedzielnego obiadu. Aromatyczny zapach i bogaty smak sprawia, że rosół stanowi pierwsze danie w wielu domach. Rosół to wywar mięsny, przygotowywany z drobiu lub wołowiny, często wzbogacony warzywami i przyprawami. Ma on wiele zwolenników ze względu na swoje walory smakowe i korzystny wpływ na organizm. Jednak, gdy rozważamy możliwość karmienia naszego ukochanego czworonoga domowym jedzeniem, takim jak rosół, pojawiają się pewne wątpliwości i pytania. Czy pies może jeść rosół i mięso z rosołu? Czy jest to bezpieczne i zdrowe dla naszego pupila? Odpowiednie żywienie jest kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji psów, dlatego ważne jest, abyśmy podejmowali świadome i przemyślane decyzje dotyczące ich diety.

Co kryje w sobie rosół – produkty dozwolone i niedozwolone dla psa

Psy swoim błagalnym wzrokiem potrafią wiele wskórać i wyprosić od swoich opiekunów jedzenie, które nie zawsze powinno się znaleźć w psiej misce. Rosół wydaje się nie najgorszym pomysłem, w końcu to wywar mięsno-warzywny, ale czy na pewno? Czy rosół dla psa to dobry pomysł? Zanim zdecyduje się zaserwować psu odrobinę, dopiero co przygotowanego dla Was rosołu, zastanówcie się, co trafiło do garnka:

 • Składniki rosołu: mięso i warzywa. Niektóre składniki używane do przygotowania rosołu, takie jak cebula, czosnek i por, mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne dla psów. Cebula, na przykład, zawiera związki, które mogą prowadzić do zniszczenia czerwonych krwinek u psa. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że składniki użyte do przygotowania rosołu są bezpieczne dla psa.
 • Przyprawy. Rosół dla ludzi często jest przyprawiany różnymi ziołami i przyprawami, które mogą być drażniące dla układu trawiennego psa. Niektóre przyprawy, takie jak sól, pieprz, czy kostka rosołowa mogą być szkodliwe dla psów.
 • Tłuszcz. Rosół zazwyczaj zawiera tłuszcze, które w nadmiarze mogą być niezdrowe dla czworonogów. Zbyt duża ilość tłuszczu może prowadzić do otyłości i problemów z trawieniem, w tym także ostrych biegunek.

Oczywiście rosół to nie samo zło. Wyżej wspomnieliśmy o składnikach rosołu, które mogą zaszkodzić psu. Trzeba również wspomnieć, że rosół to także mięso drobiowe czy warzywa, które są dla psów zdrowe. Mięso jest ważnym źródłem białka, które jest niezbędne dla rozwoju i utrzymania odpowiedniej masy mięśniowej u psów. Warzywa natomiast mogą dostarczać składników odżywczych i błonnika, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Choć rosół może zawierać składniki, które są korzystne dla psów, ważne jest zachowanie ostrożności i niepodawanie psu resztek z ludzkiego stołu.

Czy pies może jeść rosół i mięso z rosołu?

Pies może jeść rosół i mięso z rosołu w umiarkowanych ilościach, o ile jest on odpowiednio przygotowany, czyli z myślą o czworonogach. Rosół może być korzystny dla psa, ponieważ zawiera składniki odżywcze z mięsa i warzyw. Jednak istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, podczas podawania psu rosołu i mięsa z rosołu:

 • Bez dodatków. Upewnij się, że rosół nie zawiera żadnych przypraw ani dodatków, które mogą być szkodliwe dla psa. Zrezygnuj z dodawania do rosołu cebuli, czosnku, soli oraz innych przypraw.
 • Zdejmij nadmiar tłuszczu z wierzchu rosołu przed podaniem go psu. Nadmiar tłuszczu może prowadzić do problemów żołądkowych, w tym biegunek, a także prowadzić do szybkiego przybierania na wadze.
 • Obróbka mięsa. Mięso z rosołu powinno być odpowiednio przygotowane. Upewnij się, że nie zawiera kości, skóry ani innych potencjalnie niebezpiecznych składników. Kości poddane obróbce termicznej mogą się łatwo kruszyć i łamać na mniejsze kawałki, stanowiąc zagrożenie dla psiego przełyku i żołądku.
 • Zachowaj umiar. Rosół i mięso z rosołu powinny stanowić tylko część diety psa. Nie powinny one zastępować pełnowartościowego psiego pożywienia.
 • Sprawdź temperaturę. Podczas podawania psu rosołu, należy pamiętać o temperaturze. Gorący rosół może spowodować oparzenia lub inne obrażenia w jamie ustnej i gardle psa. Zawsze należy upewnić się, że rosół jest odpowiednio schłodzony przed podaniem go zwierzęciu.

Pies może jeść rosół i mięso z rosołu, ale należy zachować ostrożność i odpowiednio przygotować te produkty. Pamiętaj, że dieta psa powinna być odpowiednio zbilansowana.

Czy pies może jeść makaron Zobacz także: Czy pies może jeść makaron?

Jak przygotować rosół dla psa – przepis

Jeśli chcesz podać swojemu psu rosół, ważne jest, aby przygotować go specjalnie zmyślą o czworonogu. Możesz wówczas użyć wyłącznie składników, które są zdrowe i bezpieczne dla psa. Ważne jest również, aby unikać soli i innych szkodliwych składników. Przepis na rosół dla psa nie jest skomplikowany i jest bardzo zbliżony do tego tradycyjnego, wyłączając z niego szkodliwe dla psów składniki.

Składniki na rosół dla psa:

 • 1 kg mięsa możesz użyć mięsa z kurczaka, indyka, albo mięsa wołowego
 • 2-3 litry wody
 • 2 marchewki
 • 1 korzeń pietruszki
 • mały kawałek selera
 • opcjonalnie inne warzywa, które lubi Twój pies, ale wtedy to nie będzie typowy rosół 🙂

Przygotowanie rosołu dla psa, krok po kroku:

 • W dużym garnku zagotuj wodę.
 • Dodaj wybrany rodzaj mięsa albo mieszankę różnych mięs do wrzącej wody i gotuj na średnim ogniu przez około 30 minut.
 • Po 30 minutach dodaj pokrojone warzywa: marchewkę, pietruszkę, seler.
 • Zielona pietruszka dla psa jest bezpieczna, więc możesz ją dodać do rosołu. Wzbogaci ona walory smakowe i zdrowotne rosołu.
 • Zmniejsz ogień i gotuj rosół przez kolejne 1-2 godziny na bardzo małym ogniu, aż mięso i warzywa będą miękkie.
 • Zdejmij garnek z ognia i pozostaw rosół do ostygnięcia.
 • Wyjmij mięso z garnka i oddziel kości od mięsa. Upewnij się, że nie ma żadnych małych kości, które mogłyby zaszkodzić psu.

Kości poddane obróbce termicznej nie nadają się dla psa, są kruche i łamliwe. Kawałki kości mogą uszkodzić przełyk i żołądek czworonoga!

 • Pokrój mięso i warzywa na małe kawałki, które są odpowiednie dla wielkości psa.

Pamiętaj, że przygotowując rosół dla psa, do wywaru nie należy dodawać soli, czosnku, cebuli, ani żadnych innych przypraw.

Psu możesz podać zarówno odrobinę samego wywaru, jak i dodać do miski mięso z warzywami i dodatkiem ryżu. Jeśli Twój pies nie chce pić wody, możesz dodać nieco rosołu do miski z wodą, aby zmienić jej smak. Pamiętaj, aby nigdy nie podawać psu zbyt dużych ilości wywaru i mięsa z rosołu. Jak wszystko, także i to w nadmiarze może psu zaszkodzić i wywołać rozstrój żołądka. Zwłaszcza jeśli pies nie je normalnie takich rzeczy.

 

Jeśli komuś w dalszym ciągu pojawia się w głowie, pytanie, czy pies może jeść rosół?, to odpowiadamy, że TAK, ale! Pies może jeść rosół, ale tylko ten specjalnie dla niego przyrządzony. Nie należy podawać psu rosołu i mięsa będącego resztkami domowego niedzielnego obiadu. Wszystko, co podajemy psu, powinniśmy dobrze przemyśleć i się zastanowić, czy mimo naszych dobrych chęci, nie wyrządzimy tym psu większej szkody. Rosół dla psa tak, ale tylko ten przygotowany z powyższego przepisu.

Zostaw komentarz