Czy pies może jeść rzodkiewkę?

Czy pies może jeść rzodkiewkę?

Poszerzając swoją wiedzę w zakresie żywienia psów, można spokojniej zacząć wprowadzać do psiej miski kolejne warzywa i owoce. Nie wszystkie są dla psów odpowiednie, ale wieloma produktami z okolicznego warzywniaka można podzielić się ze swoim czworonogiem i wyjdzie mu to na zdrowie. Jako kolejne warzywo bierzemy na tapet rzodkiewkę. Zatem, czy rzodkiewka dla psa jest odpowiednia i czy pies może jeść rzodkiewkę?

Czy rzodkiewka to dobra przekąska dla psa?

Rzodkiewka to nisko kaloryczne warzywo korzeniowe, które jest bogate w witaminy i minerały. Najlepiej rzodkiewka smakuje wiosną i latem, a jeszcze lepsze są te wyrwane prosto z własnego ogródka. Rzodkiewka sprawdzi się jako dodatek do kanapek, sałatek, ale również jako zdrowa przekąska między posiłkami. Zdrowa dla nas, a czy rzodkiewka dla psa jest równie zdrowa? Czy pies może jeść rzodkiewkę?, odpowiedź brzmi: TAK, ale w niewielkich ilościach. Z powodzeniem można podać rzodkiewkę swojemu psu, o ile będzie zainteresowany i się skusi na jej zjedzenie. Jeśli Twój pies nie jest przekonany do smaku rzodkiewki i nie chce jej jeść, nie namawiaj go do tego, tylko sięgnij po inną przekąskę. Alternatywą może być marchew dla psa, a z owoców dobre będą jabłka dla psa.

Rzodkiewka w diecie psa – bogactwo witamin

Rzodkiewka to bardzo zdrowe i chrupiące warzywo o dość wyrazistym smaku, więc nie wszystkie psy będą przepadały za tego rodzaju przekąską. Warto jednak wiedzieć, że rzodkiewka dla psa jest zdrowa, nie tylko dlatego, że jest nisko kaloryczne i w 100 gramach znajduje się zaledwie 15 kcal i ma niski indeks glikemiczny, ale ma w sobie również wiele innych cennych witamin. Rzodkiewka jest źródłem:

 • witamin A, C
 • witamin z grupy B
 • kwasu foliowego
 • błonnika
 • potasu
 • magnezu
 • żelaza

W rzodkiewce znajdują się też glikozydy, które są mniej przyjemnym składnikiem i mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie psów, zwłaszcza czworonogów z wrażliwym układem pokarmowym. Podanie psu rzodkiewki w nadmiarze może powodować wzdęcia, gazy i niestrawność.

Korzyści płynące z podawania psu rzodkiewki

Jak wiadomo warzywa i owoce są zdrowe i stanowią doskonałe uzupełnienie nie tylko ludzkiej, ale również i psiej diety. Warto wprowadzać do psiej miski warzywa i owoce, które pozytywnie będą wpływały na funkcjonowanie całego psiego organizmu. Korzyści, jakie daje rzodkiewka dla psa:

 • zmniejsza ryzyko wystąpienia u psa nowotworów
 • pozytywnie wpływa na pracę wątroby
 • rzodkiewka ma działanie bakteriobójcze
 • błonnik zawarty w rzodkiewce wspomaga układ trawienny
 • zwiększa ogólną odporność psiego organizmu

Jak podawać psu rzodkiewkę?

Najwięcej witaminy jest w surowych warzywach, tak też jest w przypadku rzodkiewki. Przed podaniem psu jakiegokolwiek warzywa należy je dokładnie umyć, aby pozbyć się zabrudzeń i różnego rodzaju pestycydów. Pies może jeść rzodkiewkę ze skórką, warto podzielić ją na mniejsze kawałki. Rzodkiewka jest niedużych rozmiarów, a okrągły kształt może doprowadzić do zadławienia się psa. Rzodkiewka dla psa powinna być wielkością dostosowana do wielkości naszego czworonoga, można ją pokroić w mniejszą kostkę, na plasterki, albo zetrzeć na tarce. Nigdy nie należy przesadzać z ilością podawanej psu rzodkiewki, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia żołądka, biegunki, wymiotów i ogólnej nieprzyjemnej dla psa niestrawności. Nigdy też nie podawaj psu rzodkiewek ze słoika, bo takie specjały też można spotkać. Jeśli już chcesz, zdecyduj się na nieduży kawałek świeżej rzodkiewki i obserwuj, jak pies reaguje po podaniu nowej przekąski.

 

Rzodkiewka dla psa podawana sporadycznie i w niedużych ilościach nie stanowi dla czworonoga zagrożenia. Rzodkiewka nie zawiera żadnych toksycznych dla psów substancji. Warzywo to będzie stanowiło dobrą alternatywę dla psów borykających się z nadwagą, otyłością i cukrzycą, a które uwielbiają przekąski i nic nie zrobią bez odpowiedniego nagrodzenia. Istnieją jednak dużo delikatniejsze w smaku warzywa, dobrą opcją są ogórki dla psa, a z owoców idealne będą banany dla psa.

Zostaw komentarz