Czy pies może jeść ogórki?

Czy pies może jeść ogórki?

W wielu opracowaniach można się spotkać z twierdzeniem, że warzywa i owoce są bardzo zdrowe i należy je wprowadzać do naszej codziennej diety. Uzupełnienie diety o porcję warzyw i owoców bardzo dobrze wpływa na kondycję całego naszego organizmu. Mogłoby się wydawać, że skoro coś jest dobre i zdrowe dla nas to jest również zdrowe dla naszych czworonogów. Jednak niestety nie zawsze tak jest, dlatego też, zanim jakiekolwiek warzywo trafi do miski psa, należy sprawdzić, czy pies może jeść ogórki?, a także, czy pies może jeść kiszone ogórki?. Trzeba się zastanowić, czy ogórki dla psa to dobra i zdrowa przekąska, czy raczej warzywo zakazane?

Czy ogórki to dobra przekąska dla psa?

Ogórki to bardzo znane warzywa, uprawiane od pokoleń. Każdy, kto kiedyś miał własną działkę, albo mały ogródek warzywny z pewnością pokusił się o uprawę ogórków. Ogórki nie są wymagające, a są bardzo zdrowe. Surowe ogórki w przeważającej większości, bo aż w 97% składają się z wody. Może nie mają zbyt wielu właściwości odżywczych, ale warto je wprowadzić do swojej i do psiej diety. Jeśli zastanawiacie się, czy pies może jeść ogórki?, odpowiedź brzmi: TAK! Warzywo to jak najbardziej może się znaleźć w psiej misce, nie ma w nim żadnych szkodliwych dla psa substancji. Ogórki z uwagi na niską kaloryczność mogą być również podawane psom z nadprogramowymi kilogramami.

Ogórki w diecie psa – bogactwo witamin

Świeże, zielone gruntowe ogórki może nie są jakąś bombą witaminową, ale warto je wprowadzić do psiej diety. Podając psu ogórki, zadbamy o jego prawidłowe nawodnienie, bo ogórki to w większości woda. W letnie, upalne dni jak pies niechętnie zaglądać do miski z wodą, taka forma nawodnienia jest jak najbardziej wskazana. Ponadto ogórki są źródłem:

  • witamin A, K
  • witamin z grupy B
  • potasu
  • beta-karotenu

W ogórkach można też znaleźć niewielkie ilości białka i błonnika. Ogórki mają raczej delikatny smak, za który są odpowiedzialne kukurbitacyny, mające działanie przeciwnowotworowe. W skórce ogórków znajduje się wiele dobrego, więc warto podawać je razem ze skórką. Przed podaniem wystarczy ogórka dokładnie umyć i ewentualnie podzielić na mniejsze kawałki. Ogórki dla psa sprawdzą się doskonale jako przekąska podczas treningu. Podając psu ogórki, nie musimy się obawiać, że przysmak ten pójdzie psu w boczki. Ogórki są niskokaloryczne, w 100 gramach surowych ogórków znajduje się mniej niż 15 kcal. Jednak tak, jak w przypadku wszystkich dodatkowych warzyw i owoców, również w przypadku podawania psu ogórków należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Czy pies może jeść ogórki kiszone?

Wiadomo już, że zielone, surowe ogórki są dla psa dobrą przekąską. Jak zatem jest z kiszonymi ogórkami. Kiszonki przecież też są zdrowe, ale czy pies może jeść ogórki kiszone?, odpowiedź brzmi: TAK, ale w niedużych ilościach i najlepiej nie takie sklepowe, a te przygotowane własnoręcznie w domu. Ogórki kiszone dla psa mają jeszcze więcej prozdrowotnych właściwości niż surowe ogórki. W wyniku kiszenia w ogórkach zwiększa się zawartość witaminy C, witamin z grupy B. Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że ogórki kiszone mają jeszcze mniej kalorii niż ogórki surowe. Ogórki kiszone, jak większość kiszone pozytywnie wpływają na florę jelitową, regulując pracę układu trawiennego.

Czy pies może jeść ogórki kiszone?

Lepiej unikać podawania psu sklepowych kiszonych ogórków, gdyż do ich przygotowania używane są spore ilości chrzanu i czosnku. Ogórki kiszone dla psa są dobre, ale nie wolno przesadzać z ich ilością. Należy pamiętać, że w ogórkach kiszonych jest spora zawartość soli.

Zobacz także: Czy pies może jeść kiszoną kapustę?

Czy pies może jeść ogórki konserwowe?

Ostatnim rodzajem ogórków, które często goszczą na polskich stołach i są znakomitym dodatkiem, do niedzielnego obiadu są ogórki konserwowe. Zatem, czy pies może jeść ogórki konserwowe?, odpowiedź brzmi: NIE! Ogórki konserwowe to jedyny rodzaj ogórków, których nie należy podawać psom. Związane jest to z zalewą octową, w której przygotowywane są ogórki. Ocet jest szkodliwy dla psów, więc i ogórki konserwowe nie są dla psa wskazane.

 

Szukając urozmaicenia dla psiej diety, warto sięgnąć po ogórki. Jak najbardziej pies może jeść ogórki surowe i ogórki kiszone. Pozytywnie wpłyną one na jego zdrowie i nie obciążą psiego organizmu, bo mają niewiele kalorii. Zabronione jest podawanie psu ogórków konserwowych, bo ocet jest szkodliwy dla psów. Wprowadzając do diety psa, surowe ogórki lub ogórki kiszone pamiętajcie, aby robić to stopniowo. Zbyt nagła zmiana diety i zbyt duża porcja nowego przysmaku może wywołać, nieprzyjemne dla psa problemy żołądkowe.

Zostaw komentarz