Nie wszystkie warzywa i owoce są dostępne przez cały rok. Tym chętniej sięgamy po te typowo sezonowe jak szparagi, truskawki, czy czereśnie. Bez względu na to, co wrzucimy do miseczki i czym zaczniemy się zajadać, nasz pies najprawdopodobniej zaraz się zamelduje tuż obok. Nie ma co ukrywać, że psy lubią jeść, a jeszcze chętniej próbowałyby tego, czym zajada się człowiek. Niektórymi owocami i warzywami możemy ze spokojem dzielić się z naszym czworonogiem, ale jak wygląda sytuacja w przypadku czereśni. Czy pies może jeść czereśnie? Czy czereśnie są dla czworonogów zdrowe i bezpieczne?
Pójdź na skróty
Czy czereśnie to dobra przekąska dla psa?
Pomimo iż pies jest względnym mięsożercom i to właśnie mięso powinno zajmować najważniejsze miejsce w diecie psa to odrobina warzyw czy owoców podana w ciągu dnia nie zaszkodzi psu. Niewielkie urozmaicenie diety psa i dostarczenie mu witamin w innej postaci niż sucha karma jest jak najbardziej wskazane. Należy tylko pamiętać, że podając nowe przekąski w postaci warzyw i owoców trzeba to robić stopniowo i wybierać tylko te, które są dla psa bezpieczne. Czy pies może jeść czereśnie?, odpowiedź brzmi RACZEJ NIE i już wyjaśniamy dlaczego.
Co kryją czereśnie, że są tak niebezpieczne dla psa?
Czereśnia sama w sobie nie stanowi dla psa zagrożenia. Niebezpieczne są pestki, liście oraz łodygi. To w tych częściach owocu kryje się niebezpieczny dla psa cyjanek. Jeśli pies poczęstuje się czereśniami samodzielnie prosto z niewysokiego drzewa istnieje duże ryzyko, że razem z owocem zje pestkę, część liści, a może nawet jakąś łodygę, co może doprowadzić do poważnego zatrucia psa. Rozgryzione przez psa pestki czereśni są groźne, gdyż uwalniają w organizmie psa toksyczne substancje i mogą poranić przełyk. Pestki czereśni połknięte przez psa w całości mogą z kolei doprowadzić do zakrztuszenia się albo niedrożności jelit.
Co robić, gdy pies zjadł czereśnie?
Jeśli mamy podejrzenie, że nasz pies zjadł czereśnie, bo talerz z owocami po wyjściu z pokoju opustoszał, albo przyłapaliśmy psa na zjadaniu czereśni z drzewka na działce powinniśmy bacznie obserwować psa. Pierwszymi objawami zatrucia cyjankiem po zjedzeniu czereśni przez psa będą:
- problemy żołądkowe
- biegunka lub zaparcia
- problemy z oddychaniem, dyszenie
- powiększone źrenice
- ślinotok
- zmiana koloru dziąseł z ciemnego na jasnoczerwony
W przypadku pojawienia się któregokolwiek z objawów zatrucia psa cyjankiem należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Objawy pojawiają się już kilkanaście minut po zjedzeniu przez psa czereśni z pestką, liści lub łodyg.
Czy pies może jeść czereśnie bez pestek?
Pomimo tego, że czereśnie są źródłem witaminy A, C, a także błonnika i przeciwutleniaczy, lepiej nie podawać psu czereśni. W każdym razie należy unikać i wystrzegać się podawania psu czereśni w całości. Pestki są bardzo szkodliwe dla psów. Jeśli zdecyduje się na podanie czereśni, to pamiętaj, że pies może jeść czereśnie bez pestek. Sam miąższ czereśni jest dla psa zdrowy i bezpieczny. Chcąc sprawić psu przyjemność i zaskoczyć go nowym smakiem, możesz od czasu do czasu podawać psu czereśnie. Tylko pamiętaj, aby było to tylko kilka sztuk czereśni bez pestek. Wszystkie owoce, nie tylko czereśnie zawsze przed podaniem należy dokładnie umyć.
Jak Twój pies pozna smak czereśni to będzie domagał się ich więcej. Dlatego też nie zostawiaj czereśni sam na sam z psem 🙂