Czy pies może jeść cukinię?

Czy pies może jeść cukinię?

Cukinia to bardzo wdzięczne i niskokaloryczne warzywo, które można przygotować na wiele różnych sposobów. Dbając o zdrową dietę, powinniśmy włączyć cukinię do swojego jadłospisu. Cukinia dla ludzi jest zdrowa i pełna witamin, a czy pies może jeść cukinię? Czy cukinia dla psa jest tak samo zdrowa i bezpieczna?

Czy cukinia to dobra przekąska dla psa?

Cukinia jest bardzo delikatna w smaku, więc będzie smakowało zarówno młodszym dzieciom, jak i naszym czworonogom. Psy chętnie poczęstują się cukinią i dobrze na tym wyjdą. Bo jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy pies może jeść cukinię, odpowiedź brzmi: TAK! Cukinia dla psa jest w pełni bezpieczna i zdrowa. Podając psu cukinię, uzupełniamy jego dietę o wiele cennych składników i minerałów. Należy tylko pamiętać o tym, aby nie przesadzać z jej ilością. Wszystko z głową i umiarem.

Cukinia w diecie psa – bogactwo witamin

Jedni mówią cukinia, inni używają nazwy kabaczek, obie są poprawne i odnoszą się do tego samego warzywa. Cukinia jest odmianą dyni. A jak wiadomo pies może jeść dynię. Cukinia zazwyczaj ma podłużny kształt i zielony lub żółty kolor. Istotne jest to, że cukinia w ponad 90% składa się z wody i jest małokaloryczna, zawiera niewiele tłuszczu i cholesterolu. W 100 gramach cukinii znajduje się niecałe 20 kcal. Ponadto cukinia jest źródłem:

  • witamin A, C, K
  • witamin z grupy B
  • magnezu
  • potasu
  • fosforu
  • miedzi
  • cynku
  • beta-karotenu
  • kwasu foliowego
  • błonnika

Cukinia cechuje się niskim indeksem glikemicznym, czyli może być jedzona również przez psy cierpiące na cukrzycę.

Korzyści płynące z podawania psu cukinii

Cukinia dla psa to smaczna, niskokaloryczna i bardzo zdrowa przekąska. Podając psu cukinię, uzupełniamy jego dietę w cenne witaminy i minerały. Korzyści, jakie daje cukinia dla psa:

  • reguluje pracę układy pokarmowego
  • dobrze nawadnia zwłaszcza w upalne dni lata
  • sprzyja przemianie materii, wskazana dla psów z nadwagą
  • wpływa na poprawę wzroku, dzięki luteinie zawartej w skórce cukinii
  • usprawnia funkcjonowanie serca
  • wzmacnia układ odpornościowy psa

Cukinia ma też wiele ozdobnych odmian, w których może się znajdować kurkubitacyna wywołująca u psów alergie.

Zobacz także: Czy pies może jeść buraki?

Jak podawać psu cukinię?

Jedyne, o czym należy pamiętać, wprowadzając cukinię do diety psa, to umiar. Kabaczek nie może stanowić podstawy żywienia psów, a jedynie być urozmaiceniem i dopełnieniem. Cukinia dla psa nie jest szkodliwa, w jej składzie nie ma żadnych toksycznych substancji. Najwięcej witamin znajduje się w surowej cukinii i w takiej formie można ją podawać czworonogowi. Małe cukinie nieprzekraczające 15 cm nie muszą być obierane, można je podawać w całości. W skórce młodych cukinii znajduje się wiele witamin. W przypadku większych warzyw lepiej jest obrać skórkę, gniazda nasiennego nie trzeba usuwać, jest ono bezpieczne dla psa. Skórka cukinii może być twarda i ciężkostrawna. Surową cukinię można pokroić na plasterki lub mniejszą kostkę i wykorzystać ją podczas treningu jako nagrodzę. Chcąc dodać surową cukinię do miski psa, można też ją zetrzeć na tarce. Cukinia może być również poddawana szybkiej obróbce termicznej. Warzywo to może być przygotowane na parze albo gotowane w wodzie bez przypraw. Z ugotowanej cukinii można przyrządzić puree, można też ją wykorzystać jako dodatek do przygotowania domowych psich ciasteczek. Zawsze trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z ilością podawanej psu cukinii. To ile pies może jeść cukinii?, zależy od jego wielkości, stanu zdrowia i wieku. Przyjmuje się, że psy małych ras mogą dostać od czasu do czasu 1-2 łyżeczki miąższu, a przy rasach dużych ilość ta może być dwukrotnie większa.

W skórce cukinii znajdują się duże ilości błonnika, a błonnik podawany w nadmiarze może wywołać u psa niestrawność.

 

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść cukinię. Wiesz jakie cenne walory ma cukinia dla psa. Zatem śmiało możesz rozszerzyć dietę czworonoga i wprowadzić do niej odrobinę cukinii. Kabaczek powinien zawsze stanowić urozmaicenie psiej miski albo nagrodę podczas codziennych treningów. Nie traktuj cukinii jako głównego składnika posiłku. Pies może jeść cukinię na różne sposoby, wybierz ten, który najbardziej zasmakuje Twojemu pupilowi. Nie wszystkie psy zajadają się surową cukinią, niektóre preferują blanszowaną cukinię. Nie ważne, w jakiej formie podasz psu cukinię i tak pozytywnie to wpłynie na jego zdrowie i kondycję fizyczną.

 

Zostaw komentarz