Psy bacznie obserwują swoich opiekunów, zwłaszcza jak zaczynają się krzątać po kuchni, bo to oznacza, że szykują pewnie coś smacznego do jedzenia. Nie możemy naszego psa traktować jak małego śmietniczka, do którego wrzucimy wszystko, czego sami nie dajemy rady już zjeść. Jednak całkiem spora ilość owoców i warzyw, które znajdują się na naszych stołach, mogą trafić do psiej miski. Kiwi to egzotyczny i bardzo zdrowy owoc, którym chętnie się zajadamy, ale czy kiwi dla psa będzie odpowiednie? Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące wiele osób pytanie, czy pies może jeść kiwi?
Pójdź na skróty
Czy kiwi to dobra przekąska dla psa?
Kiwi jest egzotycznym owocem, które do Polski importowane jest najczęściej z Chile. Przez wiele osób kiwi jest zaliczane do grupy superfoods, z uwagi na to, że jest bardzo zdrowe i bogate w składniki odżywcze. To prawdziwa bomba witaminowa dla nas, a co z naszymi czworonogami. Czy pies może jeść kiwi?, odpowiedź brzmi: TAK, ale w niewielkich ilościach. Kiwi jest bogate w witaminy i nie zawiera żadnych szkodliwych dla psa substancji. Jeśli wasz pies polubił kiwi, to śmiało możecie się z nim podzielić, od czasu do czasu kawałkiem tej pysznej bomby witaminowej. Musimy jednak zaznaczyć, że kiwi dla psa nie niesie tyle korzyści co dla nas. Nie wszystkie zawarte w kiwi witaminy i składniki odżywcze będą przyswojone i wykorzystane przez psa.
W sklepach można spotkać się też z tzw. mini kiwi. Owoce te są dużo mniejszych rozmiarów i nie pokrywa je włochata, brązowa skórka. Mini kiwi są zielone i można je jeść w całości. Jeśli trafiliście na ten rodzaj i zastanawiacie się, czy pies może jeść mini kiwi?, to odpowiedź również brzmi: TAK, ale podobnie, jak w przypadku dużego kiwi, w niezbyt dużych ilościach.
Kiwi w diecie psa – bogactwo witamin
Nie wszystkie psy będą lubiły kiwi, z uwagi na smak owocu. Niekiedy zdarzają się wyjątkowo słodkie okazy, a innym razem niezwykle kwaśne, co wywołuje pewien grymas na twarzy. Owoce z reguły są bardziej kaloryczne niż warzywa. Jeśli chodzi o kiwi, to w 100 gramach owocu znajduje się około 90-100 kcal. Ponadto kiwi dla psa jest źródłem:
- witamin C, E, K
- witamin z grupy B
- magnezu
- potasu
- fosforu
- kwasu Omega-3
- błonnika
Kiwi może być podawane w odpowiednich ilościach również psom cierpiącym na cukrzycę, bo ma średni indeks glikemiczny.
Korzyści płynące z podawania psu kiwi
Jeśli jakiś owoc zaliczany jest do grupy superfoods, to oznacza, że jest naprawdę super nie tylko, jeśli chodzi o smak, ale również, jeśli chodzi o korzyści, jakie czerpie człowiek z jego spożywania. Dla ludzi kiwi jest jak najbardziej zalecane. Kiwi dla psa nie jest szkodliwe i też można mu je podawać jako przekąskę od czasu do czasu. Trzeba jednak zaznaczyć, że niestety kiwi nie niesie dla psów aż tylu zdrowotnych korzyści co dla ludzi. Niemniej są pewne korzyści, jakie daje kiwi dla psa:
- ma pozytywny wpływ na prace układu trawiennego
- kontroluje utrzymywanie ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie
- pomaga w minimalizowaniu objawów astmy, dzięki zawartej w kiwi witaminie C
- wspiera układ odpornościowy psa
- zapobiega utracie wzroku, dzięki zawartej w kiwi zeaksantynie i luteinie
- pomaga w uporaniu się ze stanami zapalnymi
- poprawia kondycję skóry i sierści, wszystko za sprawą witaminy C, niezbędnej w procesie syntezy kolagenu
Jak widać, korzyści z jedzenia kiwi są ogromne, ale nie spodziewajmy się cudów. Trudno będzie je zauważyć, podając psu sporadycznie niewielkie ilości kiwi. Warto jednak wiedzieć, że dla opiekunów czworonogów jedzących kiwi korzyści będą bardziej zauważalne. Zdrowy i pełny energii człowiek, to też zdrowy i zadowolony piesełek.
Jak podawać psu kiwi?
Skoro już wiadomo, że pies może jeść kiwi, w odpowiednich, czyli niezbyt dużych ilościach, warto jeszcze dowiedzieć się, jak podawać psu kiwi. Owoc kiwi przyniesiony ze sklepu przed podaniem musi być umyte i obrane. Brązowa skórka kiwi, z delikatnym meszkiem nie powinna trafiać do psiej miski, bo poza tym, że jest trudna do pogryzienia i może zatkać przewód pokarmowy, zawiera też spore ilości błonnika. Z kiwi należy też usunąć twarde elementy znajdujące się na końcach owocu. Kiwi dla psa należy pokroić na mniejsze kawałki, plasterki, albo rozgnieść na papkę. Opiekun najlepiej zna swojego czworonoga i może podjąć decyzję, jakie wielkości kiwi będą dla niego odpowiednie. Kiwi może być dla psa dobrą przekąską w upalne dni. Wystarczy rozgnieść owoc, rozsmarować go na macie do lizania i włożyć na kilkanaście minut do zamrażarki. Szybki i łatwy sposób na przygotowanie domowych psich lodów. Jeśli chodzi o mini kiwi, to nie trzeba go obierać, ale w przypadku małych ras psów, warto je mimo wszystko przekroić na ćwiartki, aby nie dopuścić do zadławienia psa.
Podając psu coś po raz pierwszy, zacznijcie od niewielkiej ilości i obserwujcie psa, jeśli nie zaobserwujecie niczego niepokojącego, to przy kolejnej próbie możecie podać nieco większy kawałek.
Zobacz także: Czy pies może jeść winogrono?
Znacie już odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść kiwi. Możecie kolejny produkt dopisać do listy owoców dozwolonych dla psów. Dieta psa nie musi być monotonna, można ją urozmaicać o różne warzywa i owoce, ale zanim coś wrzucicie do psiej miski, sprawdźcie, czy oby na pewno nie jest to toksyczne dla psów. Natomiast wszystkie dozwolone owoce i warzywa traktujcie wyłącznie jako okazjonalne przekąski.