Czy pies może jeść kurkumę?

Czy pies może jeść kurkumę?

Bez przypraw nasze jedzenie byłoby mdłe i nijakie. Chętnie po nie sięgamy, bo nie dość, że przyprawy dodają charakteru naszym daniom, to jeszcze mają wiele prozdrowotnych korzyści. Oczywiście nie wszystkie przyprawy, które są zdrowe dla nas, będę też odpowiednie dla naszego czworonoga. Zatem jeśli skupimy się na kurkumie, musimy sobie zadać pytanie, czy pies może jeść kurkumę? Czy kurkuma dla psa jest zdrowa i bezpieczna?

Czy kurkuma to dobra przekąska dla psa?

O właściwościach zdrowotnych kurkumy można by pisać bardzo dużo. Kurkuma nie jest czymś nowym, nie jest to chwilowy trend i moda na tę przyprawę. Kurkuma jest używana od tysięcy lat, ma charakterystyczny pomarańczowy kolor i intensywny smak. Na temat prozdrowotnych właściwości kurkumy jest prowadzonych wiele badań. Badania dotyczą również wpływu kurkumy na organizm czworonoga. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy pies może jeść kurkumę?, odpowiedź brzmi: TAK! Kurkuma dla psa jest bezpieczna i jak najbardziej wskazana. Podawanie kurkumy psu niesie wiele korzyści.

Kurkuma w diecie psa – bogactwo witamin

Kurkuma to przyprawa należąca do rodziny imbirowatej, pochodząca z Azji, ma charakterystyczny orientalny zapach i smak. To, co należy wiedzieć o kurkumie to fakt, że ta złocista przyprawa ma silnie barwiące działanie. Potrafi zafarbować na pomarańczowo potrawę, dłonie i wszystko dookoła. Dlatego też podczas używania kurkumy należy być bardzo ostrożnym. Kurkuma jest przyprawą dość kaloryczną, gdyż w 100 gramach znajduje się aż 354 kcal. Nie należy się tym zrażać, gdyż kurkuma dla psa jest podawana w niedużych ilościach. Ponadto kurkuma jest źródłem:

  • sodu
  • potasu
  • błonnika
  • wapnia
  • żelaza
  • magnezu

Najważniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina i to ona ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Kurkuma dla psa to cenne uzupełnienie diety i wzmocnienie jego układu odpornościowego. Dbając o zdrowie psa, warto suplementować psu kurkumę.

Korzyści płynące z podawania psu kurkumy

Kurkuma to cenny składnik, który warto wprowadzić do psiej diety. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzać z jej ilością. Wszystko w nadmiarze może zaszkodzić. Korzyści, jakie daje kurkuma dla psa:

  • na ból, kurkuma idealnie się sprawdza jako zastępczy środek przeciwbólowy dla psa, badania potwierdzają, że kurkuma zmniejsza obrzęki i łagodzi ból
  • na raka, może brzmi to dziwnie, ale kurkuma wykorzystywana jest, aby zatrzymać postępowanie raka; kurkuma zabija komórki rakowe, czyli ma działanie przeciwnowotworowe; profilaktycznie stosowana kurkuma dla psa zapobiega występowaniu nowotworów, hamuje namnażanie się guzów i występowanie przerzutów
  • pomaga w zwalczaniu zapalenia stawów
  • pozytywnie wpływa na pracę serca, zmniejszając poziom cholesterolu
  • wspiera pracę wątroby, ma działanie żółciopędne i żółciotwórcze
  • poprawia trawienie, pomaga w pozbyciu się wzdęć, kolek i problemów żołądkowo-jelitowych
  • pomaga uporać się z zapaleniem jelit
  • hamuje starzenie się psiego organizmu i zmniejsza oznaki demencji
  • działa przeciwdepresyjnie, liczne prowadzone badania wykazały, że kurkuma zwiększa uwalnianie się dopaminy
  • pomaga w pozbyciu się pasożytów

Jak podawać psu kurkumę?

Bardzo często kurkuma jest jednym ze składników gotowych suchych i mokrych karm dla psów. Jednak w sklepowych karmach zawartość kurkumy jest niewielka, znajdujące się w niej dawki kurkumy nie pozwalają na czerpanie wszystkich prozdrowotnych korzyści. Sproszkowana kurkuma może być stosowana jako dodatek do codziennej porcji jedzenia albo można zaopatrzyć się w sklepach zoologicznych w gotowe przysmaki dla psów, w których jest odpowiednia dawka kurkumy. Kurkuma jest nie tylko zdrowa, ale też podbija smak karmy. Podając psu sproszkowaną kurkumę, warto do niej dodać nieco oleju, wówczas zawarte w niej cenne składniki będą lepiej przyswajalne. Dozwolone jest także podawanie psu świeżej kurkumy, startej na tarce. Trzeba jednak pamiętać, aby kurkuma pochodziła ze sprawdzonych, najlepiej ekologicznych upraw.
 

To ile kurkumy dla psa będzie odpowiednie, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć wiek psa, jego wielkość i stan zdrowia. Dawkowanie kurkumy dla psa ma ogromne znaczenie. Podawanie psu zbyt małej dawki kurkumy nie przyniesie oczekiwanych efektów i nie wpłynie na jego ogólny stan zdrowia, tak jak byśmy chcieli. Z kolei podawanie psu zbyt dużej ilości kurkumy może zadziałać odwrotnie i negatywnie odbić się na zdrowiu psa. Najczęściej powielaną informacją na temat dawkowania kurkumy dla psa jest 15-20 mg kurkumy na kilogram masy ciała psa. W ten sposób można szybko wyliczyć dzienną dawkę kurkumy dla psa. Kurkuma ma jeszcze jedną właściwość, mianowicie działa wiążąco, czyli zagęszcza kał. Wprowadzając kurkumę do diety psa, warto zacząć od mniejszych dawek i stopniowo je zwiększać, cały czas obserwując psa i zapewniając mu stały dostęp do świeżej wody. Dostępna jest również kurkuma w tabletkach dla psa. Ta forma podania jest niezwykle wygodna, dawkowanie kurkumy jest podane na opakowaniu. Tabletki z kurkumą dla psów są dość drogie.

Przed wprowadzeniem czegoś nowego do diety psa zalecamy porozmawiać z własnym weterynarzem, który dobrze zna naszego czworonoga. Kurkuma może różnie oddziaływać na organizm psa w połączeniu z innymi lekami, wręcz zaburzać ich działanie. Jeśli Twój pies ma problemy zdrowotne i przyjmuje inne leki, konsultacja z weterynarzem jest obowiązkowa.

 

Kurkuma dla psa jest dobrym suplementem diety. Nie jest toksyczna, a ponadto jest przez psi organizm dobrze tolerowana i przyswajana. Korzyści podawania psu kurkumy jest wiele, więc warto ją wprowadzić do psiej diety, pamiętając o tym, ile kurkumy dla psa jest wskazane. Chcąc zauważyć pierwsze efekty działania kurkumy, należy uzbroić się w cierpliwość i być systematycznym. Zioła mają działanie długofalowe, ale na ich pierwsze efekty trzeba czasami trochę poczekać. Nigdy jednak nie zwiększaj dawki kurkumy dla psa, chcąc przyspieszyć jej działania. Każdy produkt podawany w nadmiarze może zaszkodzić. Przedawkowanie kurkumy jest mało prawdopodobne, ale może się zdarzyć, uważaj, aby nie przedobrzyć.

Zostaw komentarz