Czy pies może jeść ryż?

Czy pies może jeść ryż

Samodzielne komponowanie posiłków dla psa nie jest prostym zadaniem. Dlatego też wielu opiekunów czworonogów korzysta z gotowych, odpowiednio zbilansowanych karm. W ten sposób dostarczają organizmowi psa wszystkiego, czego potrzebuje. Jeśli ktoś decyduje się na samodzielne gotowanie dla psa, to musi wiedzieć jedno. W misce psa poza mięsem, musi się również znaleźć jakiś wypełniacz, a także warzywa i owoce. Stąd też pojawiają się pytania, czy pies może jeść ryż jaśminowy, brązowy? Czy ryż to odpowiedni dodatek do codziennej diety psa i w jakich ilościach powinien być podawany psu?

Czy ryż to dobre uzupełnienie diety psa?

Wiadomo, że w diecie psa mięso i białko zwierzęce odgrywa bardzo ważną rolę. Jednak to nie wszystko, aby pies mógł się prawidłowo rozwijać. Psu do codziennego funkcjonowania potrzebna jest również dawka węglowodanów, a także innych witamin. Czy ryż powinien znaleźć się w diecie psa i czy pies może jeść ryż?, odpowiedź brzmi TAK! Ryż, podobnie jak makaron jest jednym z wielu wypełniaczy, dających psu uczucie sytości. Ryż wykorzystywany jest w uzupełnianiu samodzielnych, domowych posiłków, a także jest jednym ze składników gotowych, sklepowych suchych i mokrych karm dla psa.

Na domową dietę psa powinno składać się mięso, warzywa i owoce. Psu należy dostarczyć taką samą ilość produktów mięsnych, węglowodanów i warzyw. Proporcje 1:1:1 powinny być ściśle przestrzegane. Nie można zmniejszać porcji mięsa i uzupełniać jej zwiększeniem porcji węglowodanów, czyli ryżu. Nie tędy droga. Zachowanie odpowiednich proporcji sprawi, że nasz pupil będzie tryskał energią i dobrym zdrowiem.

Ryż w diecie psa – co cennego znajduje się w ryżu

W diecie psa najważniejsze jest zachowanie odpowiednich proporcji i dostarczenie mu wszystkich niezbędnych miko- i makroelementów. Ryż jest w składzie wielu sklepowych karm i stanowi wypełniacz domowych posiłków psa. Warto wiedzieć, że ryż dla psa to łatwo przyswajalne węglowodany, dające uczucie sytości na dłużej, a przy tym jest lekkostrawny. W ryżu dobrej jakości znajdują się cenne składniki:

  • żelazo
  • wapń
  • błonnik, który wpływa pozytywnie na perystaltykę jelit
  • witamina D
  • niacyna
  • ryboflawina

Czy ryż powinien się znaleźć w diecie psa?

Jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań typu alergia czy nietolerancja, to ryż może być podawany psu. Jak wspomniano wyżej, w ryżu znajduje się wiele cennych składników, które wraz z jego jedzeniem trafiają do organizmu psa.

Ryż w diecie psa

Jaki ryż będzie najlepszy dla psa?

Jak we wszystkim najważniejsza jest jakość. Ryż będzie stanowił w diecie psa ważny składnik, jeśli sięgniemy po odpowiedni rodzaj ryżu. Należy wystrzegać się karm, w których znajduje się ryż paszowy, gdyż nie ma on wiele wspólnego z prawdziwym ryżem, poza samą nazwą. Ryż paszowy dla psa jest jedynie zapychaczem bez żadnych wartości odżywczych.

Decydując się na podawanie psu ryżu, warto sięgnąć po ryż brązowy, albo biały. Pewnie domyślacie się, że ryż brązowy jest lepszą opcją dla psa, gdyż jest mniej przetworzony i dostarczy psu więcej błonnika oraz wartości odżywczych. Minusem ryżu brązowego jest to, że obciążona on nieco bardziej układ pokarmowy psa, nie jest tak lekko strawny, jak ryż biały. Wybierając ryż dla psa przy biegunce lub innych problemach żołądkowych lepiej zdecydować się na ryż biały. Produkt ten potrafi zatrzymać dolegliwości biegunkowe u psa, dzięki temu, że ryż pochłania nadmiar wody z żołądka i jelit.

Jak podawać psu ryż?

Przed podaniem psu ryżu należy go dokładnie przepłukać pod zimną wodą, aby pozbyć się nadmiaru skrobi. Ryż należy gotować w nieosolonej wodzie, najlepiej do momentu rozgotowania, czyli dobrze jest lekko wydłużyć zalecany czas gotowania. Ryż stanowi dodatek do posiłku. Pies może jeść ryż z mięsem i warzywami, takie połączenie będzie dla psa najwłaściwsze. W przypadku problemów żołądkowych należy podać psu sam biały ryż.

Czy pies może być uczulony na ryż i jak się to objawia?

Psy, podobnie jak ludzie cierpią na różnego rodzaju alergie i nietolerancje pokarmowe. Psy mogą być uczulone na ryż. Dlatego też podając psu ryż po raz pierwszy, należy go bardzo uważnie obserwować, aby w razie niepokojących objawów móc szybko zareagować. Alergia na ryż u psa objawia się najczęściej: biegunką, wymiotami, wysypką, nadmiernym drapaniem się psa, wypadaniem sierści, a także apatią. W takich sytuacjach należy jak najszybciej udać się do weterynarza, który najprawdopodobniej zaleci wyeliminowanie ryżu z diety pas z domowych posiłków. W przypadku podawania psu gotowej suchej karmy konieczne będzie dokładne sprawdzenie jej składu i wybranie takiej, w której nie będzie nawet śladowych ilości ryżu. Wybór karm dla psów jest ogromny, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem karmy bezzbożowej, która będzie służyła naszemu psu alergikowi i nie będzie miała w swoim składzie ryżu. Jeśli chodzi o psy mające problemy z cukrzycą, to lepiej jest im podawać brązowy ryż, gdyż ma on niższy indeks glikemiczny.

 

Pies może jeść ryż, ale powinien on stanowić jeden ze składników psiego posiłku. Jeśli chcecie samodzielnie przyrządzać posiłki dla psa, to pamiętajcie, aby pies dostawał ryż z mięsem i warzywami. W taki sposób dostarczycie mu odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i witamin. A wasz pies będzie zadowolony i zdrowy.

Zostaw komentarz