Najbardziej pożądaną dla psa przekąską jest to, co akurat w danym momencie je ich opiekun. Niektórzy nie ugną się pod naciskiem błagalnego wzroku psa, a inni się złamią, jak tylko pies na nich spojrzy. Nie dzielenie się ludzkim jedzeniem z czworonogiem wynika z troski o jego zdrowie. Nie wszystko, co znajduje się na ludzkim stole, będzie dobre dla naszego pupila. Warto zatem sprawdzić, czy pies może jeść gruszki? Czy zajadając się tym pysznym owocem, będziemy mogli bez obaw podać kawałek naszemu pupilowi?
Pójdź na skróty
Czy gruszki to dobra przekąska dla psa?
Odmian gruszy jest wiele, jedne bardziej, inne mniej znane. O gruszkach wiadomo tyle, że mają nieco wydłużony kształt, są słodkim owocem, chętnie wykorzystywanym do deserów i przetworów. Gruszki są zdrowym owocem, dostarczającym ludzkiemu organizmowi wielu witamin. Czy tak samo zdrowe są dla psów? Czy pies może jeść gruszki?, odpowiedź brzmi TAK. Gruszkami możemy dzielić się z naszym czworonogiem.
Gruszki w diecie psa – bogactwo witamin
Podobno owoce to samo zdrowie i w przypadku gruszek to stwierdzenie jest prawdą. Gruszka w większości składa się z wody, dlatego też jest owocem raczej o niskiej kaloryczności, w 100 gramach gruszek znajduje się 60 kcal. Ponadto gruszki są bogate w:
- jod, który usprawnia pracę tarczycy
- brom
- miedź
- potas, wpływający pozytywnie na pracę układy krwionośnego, serca i nerek
- witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B
- kwas foliowy, stanowi doskonałe wsparcie układu nerwowego
- błonnik, poprawiający pracę układu trawiennego
Zobacz także: Czy pies może jeść jabłka?
Jak podawać psu gruszki?
Chcąc sprawić swojemu psu przyjemność i poczęstować go jakimś owocem można sięgnąć po gruszki. Jednak nie należy podawać psu gruszek ze słoika, czy puszki dostępnych w sklepach. Gruszek nie powinno się poddawać żadnej obróbce termicznej. Najzdrowszą i najlepszą przekąską dla psa będą świeże gruszki. Należy jednak pamiętać, aby przed podaniem, dobrze umyć owoc i usunąć ogonek, oraz gniazdo nasienne. Nie należy psu podawać całej gruszki, gdyż pestki mogą wywołać u psa problemy żołądkowe. Gruszkę można podzielić na mniejsze kawałki, adekwatne do wielkości psa, tak aby pies się nie zadławił owocem. W upalne dni, przed podaniem psu gruszki można ją dodatkowo schłodzić w lodówce lub włożyć na kilka chwil do zamrażarki. Gruszki będą stanowiły też doskonały dodatek do psich ciasteczek. Pies może jeść gruszki, ale w rozsądnych ilościach. Gruszki są owocem bogatym w błonnik, podanie psu zbyt dużej ilości gruszek na raz może wywołać u psa biegunkę. Choć sytuacje takie zdarzają się bardzo rzadko.
Gruszki można dopisać do listy owoców, które może jeść nasz pies. Owoc ten jest w pełni bezpieczny i stanowi doskonałe urozmaicenie diety psa. Zarówno dorosły pies, jak i pies senior może jeść gruszki. Jeśli chodzi o szczeniaka, to tu należy uważać, bo z powodu dużej zawartości błonnika i nie do końca wykształconego układu trawiennego młodego psiaka, nawet nieduża ilość może wywołać u szczeniaka rewolucje żołądkowe, a tego byśmy nie chcieli.