Nikt nie lubi jeść w samotności. Powszechnie wiadomo, że jedzenie w towarzystwie smakuje dużo lepiej. Psy bardzo chętnie towarzyszą nam w codziennych posiłkach, czy to oznacza, że powinniśmy się z nimi dzielić naszym jedzeniem? Z całą pewnością nie wszystko, co znajduje się na naszych talerzach, jest przeznaczone również dla psów. Dbając o ich zdrowie i odpowiednią sprawność fizyczną musimy też zadbać o psią dietę. Nasuwa się zatem jedno z wielu pytań: czy pies może jeść makaron? Czy przyrządzając dla siebie posiłek z makaronem, możemy się nim podzielić z naszym psem bez szkody dla jego zdrowia?
Pójdź na skróty
Czy makaron to dobra przekąska dla psa?
Nie raz już powtarzaliśmy, że psia dieta powinna się opierać w głównej mierze na mięsie. Przygotowywanie domowych posiłków dla psa może przysporzyć wielu problemów, bo poza ustaleniem odpowiednich proporcji, trzeba pamiętać o gramaturze i dostarczeniu psu wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju witamin. Nie jest to prosta sprawa. Dlatego dużo łatwiejszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z gotowych, pełnowartościowych karm. Posiadacze psów mają dobre chęci, chcą urozmaicać dietę swoich czworonogów i wprowadzić w ich życie nowe smaki. Owoce i warzywa w diecie psa są mile widziane, ale czy pies może jeść makaron? Odpowiedź brzmi: TAK! Psu można podawać od czasu do czasu makaron.
Makaron w diecie psa – jaki makaron będzie najlepszy dla psa?
Makaron jest produktem bogatym w węglowodany i cechuje się dość wysoką kalorycznością. Dlatego też należy z nim uważać, gdyż podając psu makaron zbyt często, możemy szybko zauważyć dodatkowe kilogramy na wadze. Makaron powinien być dodatkiem do psiego posiłku, w którym kluczową rolę odgrywa mięso i warzywa. Makaron jest bogaty w węglowodany. Ciemny makaron jest lepszy, gdyż poza porcją węglowodanów dostarcza psu również błonnika, który pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego.
Jeżeli Twój pies posiada jakiekolwiek alergie, to musisz to wziąć pod uwagę, decydując się na podawanie psu makaronu. U psów uczulonych na jajka nie jest wskazane podawanie makaronu jajecznego, gdyż mogą u psa pojawić się: wymioty, biegunka, zmiany na skórze czy świąd.
Czy makaron powinien się znaleźć w diecie psa?
Makaron nie musi, ale może znaleźć się w diecie psa. Niektórzy traktują makaron jako swojego rodzaju wypełniacz-zapychacz. Dodanie makaronu do posiłku sprawia, że jest on syty i treściwy. Warto jednak wiedzieć, że układ trawienny psa jest zbudowany nieco inaczej niż nasz ludzki, dlatego jest on w mniejszym stopniu przystosowany do trawienia węglowodanów. A makaron to w głównej mirze węglowodany.
Czy szczeniak może jeść makaron?
Szczeniaki nie mają do końca wykształconego układu trawiennego, ich małe brzuchy są delikatne i bardzo wrażliwe. Należy bardzo uważać, co się wrzuca do miski szczeniaka. Jeśli chodzi o makaron, to może on być podawany szczeniakowi. Makaron stanowi doskonały dodatek do samodzielnie przygotowywanych posiłków dla szczeniaka, uzupełni on porcję jedzenia w węglowodany. Należy jednak pamiętać, że szczeniak potrzebuje białka, więc w jego diecie kluczową rolę odgrywa mięso.
Jak podawać psu makaron?
Skoro już ustaliliśmy, że pies może jeść makaron. Pamiętaj o kilku zasadach:
- makaron powinien być gotowany al dente i bez dodatku soli
- jasny makaron należy gotować krótko, aby był al dente, wówczas ma dużo niższy indeks glikemiczny niż rozgotowany makaron
- ciemny makaron ma niższy indeks glikemiczny, na dłużej daje uczucie sytości, ponieważ dłużej się trawi
- ciemne makarony są źródłem dodatkowych witamin z grupy B, a także żelaza
- makaron z mąki razowej ma większą zawartość błonnika, pomaga tym samym w regulacji pracy jelit
- nigdy nie podawaj psu surowego makaronu, może to doprowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego i wywołać biegunkę lub wymioty u psa
Wiecie już, czy pies może jeść makaron. Pamiętajcie teraz o tym, aby nie podawać go zbyt często. Wybierając makaron dla psa lepiej zdecydować się na makaron pełnoziarnisty, który jest zdrowszą opcją niż jasny makaron. Makaron należy gotować krótko, w nieosolonej wodzie i podawać po wystygnięciu. Najlepiej, aby makaron stanowił wyłącznie uzupełnienie posiłku psa, a nie był jego głównym składnikiem.