Pomidory są dostępne w sklepach przez cały rok, ale w okresie wiosenno-letnim smakują najlepiej. Piękny zapach, czerwony kolor, soczysty i słodki miąższ sprawia, że chętnie zjadane są przez wielu w różnej postaci. To, że pomidory są pyszne wiedzą wszyscy, ale nie wszyscy wiedzą, że są też bardzo zdrowe. Skoro tak, to czy pies może jeść pomidory? Czy możemy się dzielić tym pysznym warzywem z naszymi czworonogami?
Pójdź na skróty
Czy pomidory to dobra przekąska dla psa?
Z reguły nie powinniśmy psu podawać ludzkiego jedzenia, ale tyczy się to głównie mocno przetworzonych i doprawionych posiłków. Kto by się nie złamał, jak patrzą na niego błagalne psie oczy, a z pyska leci ślinka. Warto jednak wiedzieć, którymi produktami można się dzielić z czworonogiem bez szkody dla jego zdrowia. Jeśli zastanawiacie się, czy psy mogą jeść pomidory? Odpowiedź brzmi: TAK! Możemy podczas szykowania śniadania i krojenia pomidora, dać mu mały kawałek, aby posmakował czegoś nowego.
Pomidory w diecie psa – bogactwo witamin
Co wiemy o pomidorach? Pomidory należą do rodziny warzyw psiankowatych. Warzywa te poza cennymi witaminami, zawierają w sobie również kilka szkodliwych składników. W pomidorach znajduje się tomatyna i solanina, ale wyłącznie w łodygach, liściach i zielonych niedojrzałych pomidorach, których przecież się nie spożywa. Należy pilnować, aby nasz pieseł nie częstował się tymi częściami i wszystko będzie dobrze.
Zobacz także: Czy pies może jeść ogórki?
Pomidory są niskokaloryczne i mają dużą zawartość wody, dlatego też dobrze nawodnią psa w upalne dni. Bez problemu szczeniak, dorosły pies, pies senior, czy nawet pies z nadwagą mogą jeść pomidory. Jedzenie pomidorów niesie wiele korzyści, gdyż w warzywie tym kryje się spora dawka cennych składników:
- likopen, który pozytywnie wpływa na pracę serca i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, a także jest ważnym składnikiem wzmacniającym kości
- błonnik, wspomagający pracę układu trawiennego
- beta-karoten
- witamina A, pozytywnie wpływa na wzrok
- witamina C, wzmacnia odporność
- potas
- kwas foliowy
Czy pomidory powinny się znaleźć w diecie psa?
Pomidory to warzywo, które może znaleźć się w diecie psa. Podawane od czasu do czasu uzupełni psi organizm w dodatkowe składniki odżywcze. Należy jednak pilnować, aby pies nie jadł łodyg i liści pomidorów, gdyż może to doprowadzić do zatrucia organizmu psa.
Objawy zatrucia po zjedzeniu przez psa liści, łodyg lub niedojrzałych pomidorów:
- ból brzucha
- wymioty
- biegunka
- osłabienie
- spowolnienie pracy serca
- ślinotok
- napady padaczkowe
Bardzo rzadko dochodzi do zatrucia psa pomidorami, ale sytuacje takie mogą się pojawić. Jak wiadomo, psy lubią częstować się wszystkim, co mają w zasięgu pyska. Dlatego też trzeba dobrze zabezpieczyć grządki z pomidorami i doniczki z krzewami stojące na balkonie. Wystąpienie któregokolwiek objawu zatrucia u psa jest jednoznaczne z wizytą u weterynarza.
Jak podawać psu pomidory?
Tak jak w przypadku innych warzyw i owoców, pomidory należy podawać okazjonalnie i w niezbyt dużych ilościach. Przed podaniem psu surowego pomidora należy go dokładnie umyć i pozbawić wszystkich zielonych części. Kroimy go na mniejsze kawałki, wrzucamy do miski psa i obserwujemy, jak się nimi zajada. Inną formą podania jest przygotowanie domowego sosu lub soku pomidorowego bez żadnych dodatkowych przypraw. Psu można również zaserwować zblendowane pomidory. Nie wszystkie psy muszą lubić smak pomidorów, ale ich fanów jest wielu. Sprawdźcie, czy wasz pies zalicza się do tej grupy, czy raczej pomidory nie trafiają w jego gust.
Pies może jeść pomidory, także pomidory koktajlowe. Warunek jest jeden, pomidory muszą być czerwone i bardzo dojrzałe. Zielone elementy, czyli łodyga, liście, a także kwiaty są dla psa szkodliwe i ich należy unikać. Dostarczając psu odpowiedniej dawki witamin każdego dnia, sprawimy, że będziemy mieli w domu szczęśliwego i pełnego energii czworonoga.