Czy pies może jeść rodzynki?

Czy pies może jeść rodzynki

Wielbicieli rodzynek jest wielu. Trudno sobie wyobrazić prawdziwy, pyszny sernik bez dodatku rodzynek. Rodzynki stanowią doskonałe uzupełnieniu wielu deserów i domowych wypieków. Przez niektórych chętnie zjadane są same, bez żadnych innych dodatków. W gruncie rzeczy rodzynki to nic innego jak suszone winogrona. Odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść rodzynki, jest taka sama, jak na pytanie, czy pies może jeść winogrono?

Czy rodzynki to dobra przekąska dla psa?

Skoro winogrono jest szkodliwe dla psów, to analogicznie można by stwierdzić, że rodzynki dla psa też nie są wskazane. Jeśli przyrządzacie domowy deser i spadnie wam rodzynka na podłogę, to podnieście ją szybciej niż wasz pies. Chyba już się domyślacie, jaka jest odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść rodzynki? NIE!. W żadnym wypadku i w żadnej sytuacji nie należy podawać psu rodzynek. Zjedzenie nawet kilku sztuk rodzynek przez psa może się dla niego bardzo źle skończyć.

Co kryją rodzynki?

Rodzynki są niczym innym jak suszonymi winogronami bezpestkowymi. Więc skoro pies nie może jeść winogrona, to tym samym nie wolno mu podawać rodzynek. Poza toksycznymi substancjami, które mogą doprowadzić do zatrucia psa, w rodzynkach znajduje się bardzo duża ilość cukru. Dlatego też rodzynki to bardzo kaloryczna przekąska. Rodzynki bogate są również w błonnik, niewielkie ilości białka, tłuszczu, a także zawierają witaminy z grupy B, miedź oraz żelazo. Rodzynki mają jeszcze jeden cenny składnik, są bogate w przeciwutleniacze, które w naturalny sposób spowalniają procesy starzenia. Dla ludzi wymienione składniki są jak najbardziej zdrowe i mile widziane w codziennej diecie. Jednak suszone winogrona nie powinny znaleźć się w diecie naszego psa.

Ile rodzynek szkodzi psu?

Ustalenie, ile rodzynek może zaszkodzić psu?, nie jest proste. W dalszym ciągu naukowcy nie ustalili, jaka dokładnie substancja znajdująca się w suszonych winogronach, czyli rodzynkach wywołuje zatrucie u psa. Dla własnego spokoju i zdrowia psa najlepiej nie podawać czworonogom nawet jednej czy dwóch rodzynek. Niektóre źródła podają, że już 3 gramy rodzynek mogą wywołać objawy zatrucia, a dla niektórych psów być nawet dawką śmiertelną. Z całą pewnością są osobniki, które w pewnym stopniu są uodpornione na działanie toksyny zawartej w winogronach i rodzynkach. Jednak lepiej tego nie sprawdzać!

Objawy zatrucia u psa po zjedzeniu rodzynek

Po zjedzeniu rodzynek u psa występują podobne objawy jak po zjedzeniu winogrona. Kilka godzin po spożyciu rodzynek może pojawić się u psa ból brzucha, wymioty, biegunka. W kolejnym stadium zatrucie rodzynkami przejawia się apatią, brakiem apetytu. W najostrzejszym stadium zatrucia mniej więcej dwie doby po zjedzeniu przez psa rodzynek dochodzi do niewydolności nerek i w skrajnym przypadkach nawet do śmierci zwierzęcia. Dlatego też tak ważna jest szybka reakcja właściciela.

Co zrobić, gdy pies zje rodzynki?

Jeśli wiesz, że twój pies zjadł rodzynki, albo go na tym przyłapałeś, to jak najszybciej musicie się zgłosić do przychodni weterynaryjnej. Tylko fachowo i na czas udzielona pomoc sprawi, że Twój pies wyzdrowieje. Weterynarz najprawdopodobniej po wstępnym przebadaniu psa wykona płukanie żołądka, aby pies zwrócił wszystkie zjedzone rodzynki. Z kolei przy ostrych wymiotach, podaje się leki przeciwwymiotne. Psu podaje się również kroplówkę, aby nie doszło do odwodnienia i uszkodzenia nerek.

 

Rodzynki, czyli suszone winogrona nie mogą być podawane psom. Ta przekąska jest przeznaczona wyłącznie dla ludzi i niech tak zostanie. Psy będą zadowolone, a ich ogony będą merdały wesoło, jak podacie im inną zdrową przekąskę, a jest z czego wybierać. Wiele owoców i warzyw może trafić do psiej miski.

Zostaw komentarz