Odpowiednio zbilansowana dieta psa to podstawa jego zdrowia i długowieczności. Opiekunowie często się zastanawiają, czy sucha karma, którą podają psu, zaspokaja wszystkie jego potrzeby. Pojawiające się wątpliwości sprawiają, że od czasu do czasu do miski psa trafiają inne przysmaki. Wszystko po to, aby urozmaicić i wzbogacić, wydawać by się mogło monotonną dietę. Zatem, czy pies może jeść wątróbkę? Czy wątróbka drobiowa, wołowa, albo wieprzowa to dobre uzupełnienie diety psa?
Czy wątróbka to dobra przekąska dla psa?
Jedni ją uwielbiają, inni na sam jej widok mają odruch wymiotny. O gustach i smakach się nie dyskutuje. Jednak większość psów chętnie zajrzy do miski, jak będzie w niej leżała wątróbka. Wokół wątróbki powstaje wiele mitów. Niektórzy uważają, że wątróbka to niezbyt dobry wybór, gdyż narząd ten zajmuje się oczyszczaniem organizmu z toksyn, co jednak istotne ich nie magazynuje. Dlatego też, jeśli cały czas zastanawiacie się, czy pies może jeść wątróbkę?, odpowiedź brzmi: TAK, ale niezbyt często. Oznacza to, że nie powinno się jej podawać psu częściej nić 2 razy w tygodniu. Z powodzeniem można ją traktować jako przysmak podczas treningów. Wątróbkę można wykorzystać jako bazę do przygotowania psich ciasteczek.
Wątróbka w diecie psa – bogactwo witamin
Wątróbka zaliczana jest do podrobów, co oznacza, że można ją kupić w przystępnej cenie. Wprowadzenie wątróbki do diety psa może mu wyjść na zdrowie. Wątróbka jest niskokaloryczna i ma w sobie niewielkie ilości tłuszczu, a za to wiele innych cennych witamin. Wątróbka dla psa jest bogata w:
- witaminy A, D, E, K oraz witaminy z grupy B
- żelazo
- fosfor
- kwas foliowy
W wątróbce znajduje się duża dawka witaminy A i na to trzeba uważać. Jej przedawkowanie może prowadzić do osłabienia mięśni, problemów żołądkowych i pogorszenia kondycji skóry i sierści psa. Dlatego też, jeśli chcesz podawać wątróbkę swojemu psu, rób to okazjonalnie. Tak jak wszystko, tak i wątróbka w nadmiarze może szkodzić.
Czy wątróbka powinna się znaleźć w diecie psa?
Wątróbka drobiowa, wołowa, czy cielęca to doskonałe uzupełnienie diety psa. Podkreślamy słowo uzupełnienie. Nie należy jej traktować jako głównego składnika psich posiłków, a jedynie jako dodatek. Stojąc następnym razem przed ladą sklepową i zastanawiając się, czy pies może jeść wątróbkę drobiową, albo wołową teraz już wiesz, że tak. Wątróbka drobiowa jest najtańszą opcją, ale warto od czasu do czasu zdecydować się również na wątróbkę kaczą, albo indyczą. Pies z całą pewnością nie pogardzi też wątróbką wołową, czy cielęcą. Jak widzicie, odmian i możliwości jest wiele. Jeśli jednak wasz pies nie przepada za wątróbką, to nie podawajcie mu jej na siłę. Niektóre psy nie są zainteresowane wątróbką, gdyż niekiedy może ona mieć gorzkawy posmak. Wynika to z tego, że wątroba znajduje się blisko woreczka żółciowego i jego pęknięcie sprawia, że żółć się rozlewa, a wątróbka ma cierpki, gorzki smak. Warto kupować podroby wyłącznie ze sprawdzonych miejsc. Jedna popsuta wątróbka, sprawi, że cały przyrządzana porcja będzie do wyrzucenia.
Jak podawać psu wątróbkę?
Sposób podania psu wątróbki to kolejna kwestia, która może chodzić po głowie opiekunów czworonogów. Wątróbka może być podawana na surowo albo można ją ugotować. Dla kogo, jaka opcja? Jeśli Wasz pies jest na diecie BARF, wówczas do jego miski trafia surowa wątróbka. Tylko pamiętajcie o zachowaniu odpowiednich proporcji. Niech wątróbka będzie uzupełnieniem. Z kolei opiekunowie na co dzień korzystający z gotowych karm albo samodzielnie przyrządzający posiłki swojemu psu, powinni podawać psu gotowaną wątróbkę. Wątróbka musi być dokładnie umyta, następnie gotuje się ją do miękkości w nieosolonej wodzie. Ponadto wątróbka może posłużyć jako baza do przygotowania psich ciasteczek albo domowego psiego pasztetu. Forma podania zależy też w dużej mierze od preferencji Waszego psa, w końcu to mu chcecie sprawić przyjemność.
Reasumując, wątróbka jest tania, zdrowa i może trafić do psiej miski. Jednak należy pamiętać, żeby pies nie jadł wątróbki codziennie, bo może się to negatywnie odbić na jego zdrowiu. Jeśli dopiero zaczynacie podawanie psu wątróbki, to róbcie to powoli. Drastyczna zmiana diety i wprowadzanie nowych smaków może skończyć się rewolucją żołądkową u psa. Wszystko z głową i umiarem.