Czy pies może jeść płatki owsiane?

Czy pies może jeść płatki owsiane?

Słysząc płatki owsiane, każdemu na myśl przychodzi owsianka. Jest to popularne śniadanie w wielu częściach świata i można do niej dodawać owoce, orzechy i przyprawy. Płatki owsiane są dobrym źródłem błonnika i białka, stanowią zdrowy element diety i bardzo pożywne śniadanie. Szykując posiłek dla siebie, w głowie zaraz pojawia się pytanie, czy pies może jeść płatki owsiane? Warto sprawdzić, czy płatki owsiane dla psa są zdrowe i czy można się podzielić odrobiną owsianki ze swoim czworonogiem.

Czy płatki owsiane to dobra przekąska dla psa?

Płatki owsiane, serwowane w postaci owsianki, czy każdej innej formie są uważane za zdrowy i pożywny posiłek. Płatki to doskonałe źródło witamin, minerałów i przede wszystkim dobrego błonnika. Korzystnie wpływają na nasz organizm, a co z naszymi czworonogami. Czy pies może jeść płatki owsiane?, odpowiedź brzmi TAK. Twój pies może jeść płatki owsiane. Z całą pewnością takie urozmaicenie diety psa przyniesie mu sporo korzyści. Przypominamy jednak, aby płatki owsiane dla psa były traktowane jako dodatek do codziennej diety, a nie zastąpienie pełnowartościowego posiłku.

Płatki owsiane w diecie psa – bogactwo witamin

Dbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę psa, to najważniejsze zadanie opiekunów czworonogów. Dostarczając psu wszystkich witamin, sprawiamy, że pies jest zdrowy, szczęśliwy i pełen energii. Płatki owsiane to doskonałe źródło witamin i minerałów dla Twojego psa. Należy podkreślić, że płatki owsiane mają sporo kalorii, bo w 100 gramach płatków znajduje się około 380 kcal. Kaloryczność dość duża, ale za to dostarczają organizmowi sporą dawkę energii i są sytym posiłkiem.

Surowe płatki owsiane są dużo bardziej kaloryczne niż gotowane płatki owsiane dla psa. W 100 g surowych płatków owsianych znajduje się około 380 kcal, a w gotowanych płatkach owsianych jest jedynie 60 kcal.

Poza tym płatki owsiane dla psa nie mają być regularnie dodawane do miski psa, a mają stanowić dodatek do codziennej diety, co trzeba uwzględnić w całodziennej kaloryczności. Płatki owsiane dla psa to źródło:

 • witamin A, E
 • witamin z grupy B
 • błonnika
 • żelaza
 • magnezu
 • fosforu
 • ryboflawiny
 • beta-glukanów

Wszystkie powyższe witaminy i minerały pozytywnie wpływają na funkcjonowanie psiego organizmu. Warto jednak pamiętać o umiarze i wiedzieć jak przygotować płatki owsiane dla psa.

Płatki owsiane są kaloryczne, więc zbyt częste ich podawanie może przyczynić się do szybkiego przyrostu masy ciała psa. Lepiej nie podawać płatków owsianych psom z nadprogramowymi kilogramami.

Korzyści płynące z podawania psu płatków owsianych

Jeśli szukasz zdrowego i pożywnego sposobu na urozmaicenie diety swojego psa, to owsianka jest świetnym rozwiązaniem. To nie tylko pełnowartościowe ziarno, które jest pełne błonnika, witamin i minerałów, ale ma też wiele korzyści zdrowotnych dla psów. Korzyści płynące z podawania psu płatków owsianych:

 • regulują pracę układu pokarmowego psa. Płatki owsiane są naturalnym źródłem rozpuszczalnego błonnika, który może pomóc w wypełnieniu stolca i ułatwić jego oddawanie. Może to być szczególnie pomocne dla psów, które mają skłonność do zaparć lub biegunek.
 • poprawiają metabolizm i wspomagają przemianę materii.
 • pomagają utrzymać zdrową i lśniącą sierść psa.
 • wzmacniają układ odpornościowy psa.

Płatki owsiane są również dobrym wyborem dla psów z alergią lub wrażliwością, ponieważ są pokarmem hipoalergicznym. Jeśli Twój pies jest uczulony na przykład na pszenicę lub kukurydzę, płatki owsiane są bezpiecznym alternatywnym zbożem, które możesz wypróbować. A ponieważ nie jest to powszechny alergen, jest mało prawdopodobne, że spowoduje rozstrój żołądka.

Jak podawać psu płatki owsiane?

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy płatki owsiane są dobrym pokarmem dla twojego psa, odpowiedź brzmi: tak! Płatki owsiane są nie tylko zdrowym i pożywnym pokarmem dla psów, ale także świetnym sposobem na utrzymanie zdrowej wagi. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać, podając psu płatki owsiane. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jak przygotować płatki owsiane dla psa. Nieprawidłowo ugotowane płatki owsiane mogą być trudne do strawienia przez psa i mogą spowodować rozstrój żołądka. Pamiętaj o dokładnym ugotowaniu płatków przed podaniem ich psu. Płatki owsiane są o tyle wdzięcznym produktem, że wystarczy je zalać odpowiednią ilością wrzątku i odstawić na około 10 minut. Płatki w tym czasie wypiją całą wodę i napęcznieją. Możesz też gotować płatki owsiane przez 2 minuty i odstawić do wystygnięcia. W zależności od tego, jaką chce się otrzymać konsystencję, czy bardziej gęstą, czy płynną należy dolać więcej, lub mniej wody. Najlepiej wsypać płatki do garnka i zalać ja całkowicie wodą, wody można dolać w każdym momencie i w ten sposób regulować jej gęstość. Zbyt mała ilość wody w płatkach owsianych sprawi, że pies będzie miał problem z ich jedzeniem i może doprowadzić do zaparć u psa. Płatki owsiane nie muszą być przygotowywane na wodzie, do ich przyrządzenia można użyć mleka, jeśli Twój pies nie jest uczulony na laktozę, albo bulionu warzywnego i uzupełnić o porcję zdrowych warzyw. Ponadto płatki owsiane można zmielić i dodać bezpośrednio do mokrej karmy albo wykorzystać jako bazę do przygotowania domowych psich ciasteczek.

Owsianka dla psa

Płatki owsiane dla psa mogą być serwowane w różny sposób, jednak owsianka to najlepsza i najszybsza forma podania. Ważne jest jednak, by upewnić się, że owsianka dla psa jest zwykła i niesłodzona, ponieważ słodzona owsianka może być dla niego szkodliwa. Do owsianki dla psa można dodać szereg zdrowych składników, mowa o dozwolonych owocach, warzywach, czy nawet mięsie. Unikaj podawania psu płatków owsianych z dodatkiem soli, rodzynek, albo czekolady, ponieważ są to produkty szkodliwe dla psów. Owsianka dla psa ze zdrowymi owocami sprawi, że Twój pies otrzyma wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze.

 

Płatki owsiane dla psów są doskonałym źródłem niezbędnych witamin i minerałów. Jeśli więc szukasz zdrowego i pożywnego sposobu na urozmaicenie diety swojego psa, płatki owsiane są świetnym rozwiązaniem. Płatki owsiane zdrowym dodatkiem do diety Twojego psa i są dobrym sposobem na dostarczenie mu potrzebnych składników odżywczych. Pamiętaj jednak, żeby najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że to dobry wybór dla Twojego czworonoga.

Zostaw komentarz