Czy pies może jeść brokuły?

Czy pies może jeść brokuły?

Brokuły są dość specyficznym warzywem i nie wszyscy za nimi przepadają. Mają jednak grono zwolenników, którzy mogliby je jeść na okrągło i wykorzystują brokuły do przygotowania różnych dań. Nie ważne czy je lubimy, czy nie, bezapelacyjnie brokuły są bardzo zdrowe i warto je wprowadzić do swojej diety. A jak to jest z dietą psa? Czy pies może jeść brokuły? Czy brokuły dla psa są zdrowym urozmaiceniem diety, czy może lepiej ich unikać i zastąpić jakimś innym warzywem…

Czy brokuły to dobra przekąska dla psa?

Psy są mięsożercami, podkreślaliśmy to wiele razy i cały czas będziemy o tym wspominać. Dbając o odpowiednio zbilansowaną dietę psa, trzeba o tym pamiętać. Warzywa i owoce stanowią doskonałe urozmaicenie i uzupełnienie, dlatego warto też je wprowadzać do psiej diety. Trzeba tylko wiedzieć jakie warzywa są odpowiednie. Weźmy na tapet brokuły, czy pies może jeść brokuły?, odpowiedź brzmi TAK! Oczywiście w odpowiednich ilościach. Podając psu brokuły zbyt często i w zbyt dużych ilościach może pojawić się u psa problem z nieprzyjemnymi gazami i biegunkami. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. W brokułach znajdują się izotiocyjaniany, które w zbyt dużych ilościach mogą doprowadzić do podrażnienia psiego układu pokarmowego.

Brokuły w diecie psa – bogactwo witamin

Brokuł to warzywo należące do rodziny kapustnych, uważane za przodka kalafiora. Niekiedy można się spotkać z tym, że brokuł nazywany jest zielonym kalafiorem. Osoby dbające o dietę i przywiązujące uwagę do tego, co jedzą, często wprowadzają brokuły do swojego jadłospisu. Brokuły cechują się niską zawartością tłuszczu. Warzywo to jest niskokaloryczne, w 100 gramach brokułów znajduje się niecałe 40 kcal. Ponadto brokuły są cennym źródłem:

  • witamin A, C, K
  • kwasu foliowego
  • wapnia
  • potasu
  • magnezu
  • błonnika

Podając psu brokuły, dbamy o jego ogólną dobrą kondycję. W brokułach zawarte są antyoksydanty, zmniejszające ryzyko wystąpienia nowotworów. Brokuły pozytywnie też wpływają na stawy, wzrok psa. Warto dodać, że brokuły mogą być podawane psom z nadwagą i psom cierpiącym na cukrzycę.

Zobacz także: Czy pies może jeść kalafior?

Brokuł należy do rodziny warzyw kapustnych, dlatego też jedzone w nadmiarze mogą powodować nieprzyjemne gazy.

Jak podawać psu brokuły?

Zawsze najwięcej witamin znajduje się w surowych warzywach. Tak jest również w przypadku brokułów. Najlepszy będzie surowy brokuł dla psa albo ewentualnie brokuł przygotowany na parze. Przed podaniem, tak jak każde warzywo, brokuł należy dokładnie umyć, podzielić na mniejsze kawałki i gotować lub przygotować na parze bez dodatku jakichkolwiek przypraw. Łodyga jest najtwardszą częścią brokułu, z tego też względu lepiej nie podawać jej psom w jednym kawałku, bo może dojść do zadławienia. Wielkość różyczek brokułu należy dostosować do wielkości naszego czworonoga. Brokuł łatwo podzielić na mniejsze kawałki. Dla mniejszych psów albo psich seniorów brokuł można rozgnieść widelcem, albo zblendować na jednolitą papkę i w ten sposób podać psu. Brokuł będzie stanowił doskonałe uzupełnienie psiej diety, ale również sprawdzi się jako dodatek do przygotowania domowych psich ciasteczek.

Nigdy nie podawaj psu gorących brokułów. Poczekaj, aż brokuł wystygnie i wtedy pozwól się cieszyć psu pyszną i zdrową przekąską.

 

Brokuły są warzywem stosunkowo tanim, ogólnodostępnym i prostym w przygotowaniu. Brokuł dla psa jest jak najbardziej wskazany, ale tak jak nie wszyscy ludzie, tak i nie wszystkie psy będą za nim przepadały. Warto jednak przemycić, choć niewielkie ilości brokułów, gdyż to pozytywnie wpłynie na zdrowie czworonoga. Brokuły dla psa to dobry wybór, są zdrowe i można wspólnie z psem się nimi zajadać. Przypominamy, że to tylko dodatek do psiej diety, który nie zastąpi porcji mięsa.

Zostaw komentarz