Chyba wszyscy kojarzą hasło: „Pij mleko, będziesz wielki!”. Człowiek w pierwszych miesiącach swojego życia pije wyłącznie mleko matki, podobnie jest w przypadku psów i nowo narodzonych szczeniąt. Początkowo szczeniaki żywią się wyłącznie mlekiem matki. Skoro mleko jest tak dobre w pierwszych miesiącach życia, to czy pies później może pić mleko? Czy mleko dostarcza psu jakichś witamin i jest dla niego zdrowe?
Pójdź na skróty
Czy mleko jest dobre dla psa?
W pierwszych miesiącach życia mleko matki jest najlepszą i najzdrowszą opcją. Dostarcza ono szczeniakowi wszystkiego, czego mu potrzeba do prawidłowego rozwoju. Mleko pochodzące od matki jest najodpowiedniejsze dla szczeniaka z kilku powodów. Przede wszystkim w mleku tym znajdują się odpowiednie wartości odżywcze, jest ono odpowiednio tłuste i zawiera przeciwciała, dzięki którym u szczeniąt wzmacnia się układ immunologiczny. Mleko krowie, kozie, czy owcze nie jest w stanie zapewnić szczeniakowi tego, co mleko pochodzące od psiej matki. Warto nadmienić, że mniej więcej w drugim miesiącu życia u szczeniaków zaczyna zanikać enzym laktazy i przestają one przyswajać laktozę. Jest to czas, kiedy powinno się powoli rezygnować z podawania psu mleka.
Czy mleko jest zdrowe dla psa?
Mleko jest źródłem wapnia, więc wydawać by się mogło, że jest ono mile widziane w codziennym jadłospisie psa. Produkt ten jest niezbędny w pierwszych miesiącach życia szczeniaka, ale później nie ma konieczności podawania psu mleka. Nawet nie jest to wskazane.
Mleko jest bogate w:
- wapń
- laktozę, którą bardzo dobrze trawią szczeniaki, ale dorosłe psy zatracają zdolność trawienia laktozy
- dodatkowe kalorie, mleko krowie jest dość kaloryczne, co może przyczynić się do nadwagi u psa
- białko-kozeina, co również jest dla psa szkodliwe
Czy mleko powinno się znaleźć w diecie psa?
Nie wszyscy ludzie tolerują laktozę, podobnie sytuacja wygląda w przypadku psów. U osobników, u których dojdzie do zaniku laktazy, może wystąpić nietolerancja laktozy i po spożyciu mleka np. od krowy pojawią się u niego problemy zdrowotne.
Nietolerancja laktozy u psa może przejawiać się:
- biegunkami i wymiotami
- problemami żołądkowymi, bólami brzucha
- wzdęciami i nieprzyjemnymi gazami
- ogólnym osłabieniem organizmu psa i apatią
Poza nietolerancją laktozy, u niektórych osobników może wystąpić alergia na białko zawarte w mleku. Niektórzy nie są wstanie odróżnić alergii od nietolerancji laktozy. W przypadku alergii na mleko, u psów pojawiają się takie objawy jak:
- nadmierne drapanie się, uporczywy świąd
- zaczerwienienie oczu i zapalenie spojówek
- zaczerwienie uszu i częste trzepanie uszami
- problemy skórne
- wzdęcia i biegunki
Czy dorosły pies może pić mleko krowie?
Dolewając mleka do porannej kawy opiekunowie, zastanawiają się czy mogą się nim podzielić ze swoim czworonogiem. Czy dorosły pies może pić mleko krowie? W przypadku dorosłych psów mleko nie jest najlepszą formą urozmaicania psiej diety. W mleku krowim znajduje się cukier mleczny, czyli laktoza. Do trawienia laktozy niezbędny jest enzym laktaza, który w przypadku psów zanika wraz z wiekiem. O ile szczenięta posiadają ten enzym, o tyle u dorosłych psów zdolność trawienia laktozy jest mocno ograniczona.
Skoro największy problem stanowi laktoza i to, że psy jej nie trawią, to czy pies może pić mleko bez laktozy? Teoretycznie tak, ale nie ma ku temu żadnych przesłanek. Większość psów chętnie wypije mleko, czy to z laktozą, czy mleko bez laktozy, ale nie przyniesie mu ono żadnych korzyści, poza miłym urozmaiceniem codziennej diety. Pod warunkiem, że podasz psu małą ilość mleka. Zbyt częste podawanie psu mleka może się dla niego skończyć problemami żołądkowymi i ostrą biegunką.
Pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody i to jest najważniejsze. W przypadku dorosłych psów mleko nie jest wskazane, więc jeśli Twój pies nie zna smaku mleka, bo nigdy mu go nie podawałeś, nie musisz tego zmieniać. Mleko nie jest produktem, które powinno się znaleźć w diecie dorosłego psa.