Czy pies może jeść kurczaka?

Czy pies może jeść kurczaka?

Odpowiednio zbilansowana dieta psa to klucz do długiego, zdrowego życia. Wielu właścicieli o tym wie i zanim wrzuci coś dodatkowe do psiej miski, dokładnie bada temat. Czy pies może jeść kurczaka? Najlepszy będzie gotowany, czy surowy kurczak dla psa? No i najważniejsze pytanie, czy pies może jeść kości z kurczaka? Pytań krążących wokół tematu kurczaka dla psa jest wiele, my postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czy kurczak dla psa to dobry pomysł?

Nie da się ukryć, że kurczak to mięso, które często gości na polskich stołach. Wynika to z faktu, że jest stosunkowo tanie, delikatne w smaku, zdrowe, łatwe i szybkie w przygotowaniu. Jednak wielu opiekunów czworonogów, stara się unikać kurczaka, bo słyszało o nim wiele złego. Pies może być uczulony na kurczaka, tak samo, jak na wiele innych produktów. Zresztą podobnie jak ludzie, nie zawsze wszystko wszystkim smakuje i nie zawsze wszystko, wszystkim służy. Zatem, czy pies może jeść kurczaka?, odpowiedź brzmi: TAK! Kurczak to dobre i delikatne mięso, które z powodzeniem można wprowadzić do diety psa. Tak jak w przypadku innych produktów zawsze należy robić to stopniowo i obserwować reakcję psa na kurczaka. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek reakcji alergicznych należy odstawić kurczaka i skonsultować jego podawanie z weterynarzem.

Kurczak w diecie psa – bogactwo witamin

Ogólnie kurczak jest zdrowym mięsem. Jednak nie można go rozpatrywać w całości, gdyż każda jego część ma nieco inny skład. Przykładowo pierś z kurczaka dla psa będzie dobra, gdyż ma mało kalorii, dużo białka i niewiele tłuszczu. Jeśli chodzi o udko z kurczaka, to jest ono bardziej kaloryczne, ma więcej tłuszczu i mniej białka. Jak wiadomo białko zwierzęce w diecie psa, odgrywa bardzo ważną, można nawet rzec, że kluczową rolę. Kurczak to nie tylko białko i tłuszcze, można w nim znaleźć również:

  • witaminy z grupy B
  • witaminy A, E, D
  • magnez
  • cynk
  • selen

Witaminy i składniki mineralne zawarte w kurczaku pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego psiego organizmu i kondycję skóry. Kurczak jest mięsem lekkostrawnym, dlatego też doskonale sprawdzi się u psów z delikatnym żołądkiem. Często się słyszy, że na problemy trawienne poleca się ryż z kurczakiem dla psa.

Co z kurczaka jest najlepsze dla psa?

Białko zwierzęce jest potrzebne psu do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. W kurczaku jest go odpowiednio dużo i jest ono dobrze przyswajalne. Dlatego też kurczak może być podawany również psom z problemami żołądkowymi. Jednak nie można się ograniczać wyłącznie do kurczaka w diecie psa. Psu należy zapewnić odpowiednio zbilansowaną dietę, białko to nie wszystko. W psiej diecie potrzebne są też tłuszcze. Warto zatem do psiej miski wrzucać nie tylko pierś z kurczaka, ale również inne części kurczaka, które mają więcej tłuszczu, ale są równie zdrowe i smaczne. Wasze psy ucieszą się, jak w ich misce pojawi się skrzydełko, udko, czy szyja z kurczaka.

Zobacz także: Czy pies może jeść wątróbkę?

Czy każdy pies jest uczulony na kurczaka?

O alergii na kurczaka u psów mówi się bardzo często. Prawdą jest to, że kurze białko potrafi wywołać alergię pokarmową u psów. Jednak nie każdy pies jest uczulony na kurczaka. Trudno przewidzieć, które czworonogi wykażą taką zależność, a które będą zajadały się kurczakiem i nic im nie będzie. Niestety trzeba to sprawdzić na własnej, a raczej na psiej skórze. Warto jednak wiedzieć, jakie są objawy alergii na białko u psów:

  • zacieki pod oczami
  • przewlekłe i nawracające stany zapalne uszu
  • wzdęcia i gazy
  • świąd i zaczerwienienie skóry
  • biegunka

W przypadku pojawienia się, któregoś z objawów alergii u psa na kurczaka, trzeba go wyeliminować z diety i obserwować psa. Jeśli po wyeliminowaniu kurczaka na 2-3 miesiące objawy alergii ustąpią, to jest to jasny komunikat, że nasz pies jest uczulony na kurczaka. Jeśli jednak mimo eliminacji drobiu z diety psa, nieprzyjemne dolegliwości nadal występują, to oznacza to, że pies jest uczulony na coś innego. Zawsze trzeba dążyć do tego, aby zlokalizować czynnik uczulający i go wyeliminować z psiej diety.

Często się słyszy, że kurczaki są nafaszerowane antybiotykami i hormonami, ale to MIT! Zgodnie z polskim i unijnym prawem podawanie kurczakom hormonów i antybiotyków podczas odchowu jest zabronione. W przypadku stosowania kuracji antybiotykowej, na kurczaki nakładany jest okres karencji, Tak długo, jak w organizmie kurczaków krążą antybiotyki, tak długo nie można dokonać ich uboju.

Jak podawać psu kurczaka?

Kurczak jest na tyle wdzięcznym produktem, że można go podawać na różne sposoby. Opiekunowie czworonogów najlepiej znają potrzeby i gusta swoich psów, dzięki czemu mogą dobrać taką dietę, która będzie dla nich najlepsza. Jedni sobie nie wyobrażają, a inni zastanawiają się, czy pies może jeść surowego kurczaka? Surowy kurczak dla psa będzie odpowiedni, jeśli wprowadzona została dieta BARF i pies jest przyzwyczajony do jedzenia surowego mięsa. Najczęstszą spotykaną formą jest gotowany kurczak dla psa. Gotowane mięso jest delikatne i w dalszym ciągu zachowuje wszystkie swoje wartości odżywcze i walory smakowe. Ugotowanie kurczaka dla psa nie jest ani skomplikowane, ani też czasochłonne. Wystarczy umyć mięso i warzywa np. marchewkę i pietruszką, całość wrzucić do garnka i gotować do miękkości w nieosolonej wodzie.

Surowy kurczak dla psa

W wielu polskich domach w niedzielę serwowany jest rosół. W okresie jesienno-zimowym nic nie smakuje lepiej niż gorąca porcja rosołu. Czasami coś zostaje z domowego obiadu i w głowie pojawia się pytanie, czy pies może gotowane mięso z rosołu? Odpowiadamy: kategorycznie NIE! Mięso to jest mocno doprawione, więc nie jest odpowiednie dla psa.

Suszony kurczak dla psa to sposób na doskonałą i zdrową przekąskę, którą można zabrać na spacer. Można samodzielnie przygotować suszonego kurczaka albo kupić gotowe ciasteczka. Na rynku dostępnych jest wiele firm, w których ofercie znajdzie się suszony kurczak dla psa, albo inne ciasteczka dla psa z kurczakiem.

Czy pies może jeść kości z kurczaka?

Temat samego kurczaka wzbudza wiele kontrowersji wśród opiekunów psów, ale jeszcze więcej dyskusji wzbudza kwestia tego, czy pies może jeść kości z kurczaka? Odpowiedź na to pytanie pewnie niektórych zaskoczy, ale brzmi TAK! Pies może jeść kości z kurczaka, pod warunkiem, że nie zostały one wcześniej poddane żadnej obróbce termicznej. Zatem pies, który nie wykazuje żadnych alergii i problemów zdrowotnych, może jeść surowe kości z kurczaka. Psy, które są na diecie BARF, powinny wręcz dostawać surowe kości kurczaka, mowa o udkach, skrzydełkach i kurzych szyjach. Surowe kości dla psa są lekko strawne i mają wiele cennych właściwości. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy surowe kości kurczaka podamy psu, który nie jest przyzwyczajony do tego typu przysmaków. Nagła zmiana diety może spowodować u psa rozstrój żołądka, biegunkę, wymioty. Psy jedzące zbyt łapczywie mogą połykać zbyt duże kawałki, co może skutkować zadławieniem lub zaczopowaniem się przewodu pokarmowego.

Czy pies może jeść kości z kurczaka?

Kości dla psa — O tym pamiętaj!

Niebezpieczne dla psa są kości z kurczaka gotowane, pieczone lub poddane innej obróbce termicznej. Wysoka temperatura sprawia, że kości dla psa stają się ciężkostrawne, twarde i sztywne, a pod wpływem gryzienia rozpadają się na mniejsze, podłużne, ostro zakończone kawałki. Podanie psu takich kości z kurczaka może się dla niego źle skończyć. Może dojść do skaleczenia pyska, podniebienia, uszkodzenia przełyku, przewodu pokarmowego czy nawet przerwania ściany żołądka. Ostre kawałki kości mogą się wbić w któryś odcinek przewodu pokarmowego i wywołać stan zapalny. W takich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego pod narkozą. Nadmiar kości może też wywołać u psa zaparcia.

Kurczak dla psa jest jak najbardziej wskazany. W składzie wielu karm suchych i mokrych znajduje się kurczak. Trzeba jednak pamiętać, że każdy psi organizm jest inny i różnie psy mogą zareagować na wprowadzenie do psiej diety gotowanego kurczaka. Psy będące na diecie BARF mogą dostawać surowego kurczaka, jak również surowe kości z kurczaka. Jednak kurczak to nie wszystko, aby Twój pies był silny i zdrowy. Pamiętaj o odpowiednio zbilansowanej diecie czworonoga.

Zostaw komentarz