Czy pies może jeść kukurydzę?

Czy pies może jeść kukurydzę?

Kukurydza jest warzywem pochodzącym z Meksyku. Jest rośliną ciepło- i światłolubną, uprawianą już od wielu wieków. W życiu codziennym dość często spożywamy kukurydzę, czy to w formie kukurydzy konserwowej dodawanej do sałatek, czy też w formie popcornu. Na pewno nie raz zadałeś, czy zadałaś sobie pytanie, czy pies może jeść kukurydzę? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, o czym przekonasz się czytając poniżej.

Czy kukurydza to dobra przekąska dla psa?

Czy pies może jeść kukurydzę? Tak, psy mogą jeść kukurydzę. Kukurydza jest dla psów dobrym źródłem węglowodanów i błonnika. Jest też pokarmem niskotłuszczowym i niskokalorycznym. Jednak niektóre psy mogą być uczulone na kukurydzę. Jeśli Twój pies ma jakiekolwiek alergie, przed podaniem mu kukurydzy skonsultuj się z weterynarzem.

Kukurydza w diecie psa – bogactwo witamin

Kukurydza dla psa jest dobrym źródłem witamin i minerałów, a także pokarmem niskotłuszczowym i bogatym w błonnik. W 100 gramach kukurydzy znajduje się 110 kcal.  Kukurydza jest też dobrym źródłem białka i węglowodanów. W kukurydzy można znaleźć takie witaminy i minerały jak:

 • witamina A, C, E
 • witaminy z grupy B
 • magnez
 • potas
 • fosfor
 • cynk
 • selen
 • żelazo

Wartość odżywcza kukurydzy w diecie psa jest często przedmiotem dyskusji. Niektórzy eksperci uważają, że kukurydza jest niezbędnym składnikiem zbilansowanej diety dla psów, podczas gdy inni twierdzą, że jest to nic innego, jak składnik wypełniający, który nie ma żadnej wartości odżywczej. Jaka jest więc prawda? Kukurydza jest dobrym źródłem węglowodanów i białka, a także zawiera wiele witamin i minerałów. Należy jednak pamiętać, że większość składników odżywczych w kukurydzy znajduje się w jej ziarnie, podczas gdy reszta rośliny składa się głównie z niestrawnego błonnika. Z tego powodu zaleca się, żeby psy spożywały tylko ziarna ugotowane lub zmielone na posiłek. Chociaż kukurydza może być zdrowym elementem diety psa, należy pamiętać, że nie powinna być jedynym źródłem pożywienia. Psy potrzebują wielu różnych składników odżywczych, żeby zachować zdrowie, a kukurydza powinna stanowić tylko niewielką część ich ogólnej diety.

Korzyści płynące z podawania psu kukurydzy

Karmienie psa kukurydzą przynosi także pewne korzyści, do których można zaliczyć:

 • poprawę wzroku
 • odpowiednią regulację funkcjonowania układu odpornościowego
 • obniżenie poziomu cholesterolu
 • regulację pracę jelit

Jak podawać psu kukurydzę?

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, podając psu kukurydzę. Kukurydza jest warzywem skrobiowym, podobnie jak ziemniaki i nie jest tak łatwo strawna jak inne warzywa. Dlatego przed podaniem psu kukurydzy należy ją ugotować. Kukurydza zawiera też dużo cukru, więc najlepiej podawać ją z umiarem. Psy, które spożywają zbyt dużo cukru, mogą mieć problemy zdrowotne, takie jak otyłość i cukrzyca. Podając psu kukurydzę, pamiętaj o usunięciu ziaren z kolby. Kawałki kolby mogą być dla psa zagrożeniem w postaci zadławienia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące karmienia psa kukurydzą, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Czy pies może jeść popcorn?

Niektóre osoby zastanawiają się, czy pies może jeść popcorn? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: psy nie powinny jeść popcornu, gdyż zawiera on ostre łuski, mogące podrażnić dziąsła i podniebienie naszego pupila. Popcorn zawiera także niezdrowe dodatki wpływające negatywnie na psa, takie jak: sól, masło czy cukier. Oczywiście jeśli pies przez przypadek zje kilka ziaren popcornu nic mu się nie powinno stać, ale nie należy umyślnie mu go podawać.

 

Tak, jak w przypadku innych pokarmów należy zwrócić uwagę w jakiej formie i ilości podajemy naszemu pupilowi kukurydzę. Może ona korzystnie wspomagać jego dietę, jednak nadmiar kukurydzy w diecie psa, może mu zaszkodzić.

 

Zostaw komentarz