Czy pies może jeść czekoladę?

Czy pies może jeść czekoladę

Przyznajcie się kto nie lubi czekolady? Pojawia się ona praktycznie w każdym domu, czy to w postaci czekolady gorzkiej, mlecznej czy białej. A jak człowiek zaczyna coś jeść, to pies melduje się tuż obok i patrzy błagalnym spojrzeniem, licząc choćby na mały kawałek.

Jeśli zastanawiacie się, czy pies może jeść czekoladę? Odpowiedź jest bardzo prosta NIE!, pies nie powinien jeść czekolady. W kuchni dostępnych jest wiele produktów, którymi można dzielić się z czworonogami, aby urozmaicić dietę psa i sprawić mu przyjemność, ale czekoladę należy zostawić tylko dla siebie.

Dlaczego pies nie może jeść czekolady?

Czekolada to jedna z tych ludzkich przekąsek, której nie należy podawać psów. Pewnie zastanawiacie się dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Odpowiedź jest prosta czekolada ma w swoim składzie teobrominę, która jest dla psów toksyczna. Ludzki organizm nie ma problemu z trawieniem tego składnika. Nasze czworonogi niestety nie są w wstanie metabolizować teobrominy tak szybko jak ludzie. Ponadto psy nie potrafią wydalać związków, które zawiera czekolada. Prowadzi to do nagromadzenia się toksycznych substancji w ciele czworonoga. Jednorazowe spożycie zbyt dużej ilości czekolady, albo systematyczne spożywanie małych ilości może prowadzić do poważnych chorób, zatrucia, a nawet śmierci. W czekoladach deserowych stężenie teobrominy jest wyższe niż w czekoladach mlecznych, czy białych. Jednak mimo to psu nie należy podawać żadnego rodzaju czekolady!

Dlaczego czekolada jest trująca dla psa?

Czekolada jest trująca dla psa, bo psi organizm nie metabolizuje teobrominy, składnika czekolady. Proces ten jest na tyle powolny, że teobromina odkłada się powoli w organizmie i stopniowo dobija do stężenia, które staje się niebezpieczne dla jego zdrowia. Przyjmuje się, że dla psa czy innego stworzenia śmiertelna dawka teobrominy to 100-300 mg na kilogram masy ciała. Na zatrucie czekoladą szczególnie narażone są psy ras małych i miniaturowych, u których nawet mała ilość czekolady może być tragiczna w skutkach.

 

Jeśli w twoim domu często gości czekolada, to pamiętaj aby przechowywać ją poza zasięgiem wzroku czworonoga. Nawet chwila nieuwagi, może się źle skończyć dla twojego pupila.

 

Jakie są objawy zatrucia czekoladą?

Nie jesteśmy wstanie pilnować naszego psiaka przez cały czas, wystarczy moment nieuwagi i pozostawiona na stoliku kawowym czekolada znika w brzuchu czworonoga bezpowrotnie. Warto zatem wiedzieć, że pierwsze objawy zatrucia czekoladą pojawiają się po 1-4 godzinach od jej spożycia. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić:

  • nadpobudliwość
  • chwiejny krok, problemy z utrzymaniem równowagi
  • dyszenie
  • wzmożone pragnienie, nadmierne picie wody
  • częstsze niż normalnie oddawanie moczu
  • ślinienie
  • drgawki, drżenie mięśni
  • osłabienie, apatia
  • wymioty
  • biegunka
  • przyspieszona akcja serca
  • podwyższone ciśnienie krwi
  • sztywnienie mięśni
  • spadek lub podwyższenie temperatury ciała
  • obecność krwi w moczu

Zobacz także: Czy pies może jeść awokado?

Co zrobić jak pies zje czekoladę?

W sytuacji, gdy wiesz, że twój pies zjadł czekoladę najważniejsze jest zachowanie spokoju i ustalenie kiedy to miało miejsce oraz ile kawałków czekolady mógł spożyć nasz pupil. Jedna, czy dwie kostki czekolady dla psa ważącego kilkadziesiąt kilogramów nie stanowi dawki śmiertelnej i nie zagraża jego życiu. Trzeba jednak zadbać o to, aby taka sytuacja się więcej nie powtórzyła.

Jeśli wiemy, że nasz pies zjadł czekoladę i miało to miejsce kilkanaście, albo kilkadziesiąt minut wcześniej możemy spróbować wywołać u niego wymioty. W tym celu należy podać psu prosto do pyska wodę utlenioną. Przyjmuje się, że powinno to być 1-2 ml płynu na kg masy ciała, jednak nie więcej niż 50 ml. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni co do czasu w jakim pies zjadł czekoladę i stosowania powyższej metody, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Weterynarz w gabinecie będzie mógł przeprowadzić płukanie żołądka i poda psu kroplówkę, bogatą w witaminy i minerały. Działania podjęte przez doświadczonego lekarza w znacznym stopniu przyspieszą proces oczyszczania organizmu psa z toksyn.

 

Jeszcze raz podkreślmy, że pies nie powinien jeść czekolady. Warto znaleźć inne przekąski np. warzywa, albo owoce, które posmakują twojemu psu i będą jednocześnie zdrowym urozmaiceniem diety.

Zostaw komentarz