Czy pies może jeść borówki amerykańskie?

Czy pies może jeść borówki?

Borówka to mały, okrągły, ciemnoniebieski owoc, który rośnie na krzewach w ciepłym klimacie. Te ciemnoniebieskie kuleczki są wyjątkowo słodkim owocem, który można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Borówka amerykańska doskonale nadaje się do przetworów, można z niej robić soki i konfitury. W okresie letnim najlepiej smakuje solo albo w połączeniu z innymi owocami. Borówki są pysznym i zdrowym smakołykiem dla nas, ale czy borówka dla psa jest tak samo zdrowa i bezpieczna? Czy psy mogą jeść borówki amerykańskie?

Czy borówki amerykańskie to dobra przekąska dla psa?

Borówki amerykańskie to owoce pełne antyoksydantów, błonnika i witamin. Zarówno dorośli, jak i dzieci chętnie po nie sięgają, bo ich miąższ jest niezwykle słodki. Jak wiemy wiele owoców goszczących na naszych stołach, może trafić również w odpowiedniej ilości do misek naszych czworonogów. Jak zatem to jest z tymi borówkami, czy pies może jeść borówki amerykańskie?, odpowiedź brzmi TAK! Borówki stanowią zdrowy przysmak dla naszych futrzanych przyjaciół. Trzeba jednak pamiętać, aby podawać psu tylko kilka sztuk naraz, ponieważ zbyt duża ilość może spowodować rozstrój żołądka.

O ile borówki są bezpieczne i zdrowe dla psa, o tyle domowe przetwory, ciasta i muffinki z borówkami nie powinny być podawane psom, gdyż znajduje się w nich zbyt duża ilość cukru, który jest dla psów niebezpieczny.

Borówki w diecie psa – bogactwo witamin

Borówka dla psa jest bezpieczna i dostarcza jego organizmowi wielu cennych witamin i minerałów. Warto zatem zadbać o dietę czworonoga i podawać mu od czasu do czasu borówki. Owoce ten jest niskokaloryczny, w 100 gramach borówek znajduje się niecałe 60 kcal. Ponadto borówka dla psa jest korzystna, gdyż w 85% składa się z wody i dodatkowo nawadnia psi organizm. Borówki to doskonałe źródło:

 • witamin A, C, K
 • witamin z grupy B
 • manganu
 • błonnika
 • przeciwutleniaczy
 • antyoksydantów
 • fitochemikaliów, roślinnych substancji chemicznych mających właściwości zdrowotne

Korzyści płynące z podawania psu borówek

Borówki to zdrowa przekąska nie tylko dla ludzi, ale także dla psów. Jeśli chodzi o podawanie psu borówek, kluczem jest umiar. Kilka borówek dziennie to wszystko, czego potrzebuje Twój pies. Korzyści, jakie daje podawanie borówka dla psa:

 • reguluje pracę układu trawiennego
 • pomaga w zaparciach, ułatwiając wypróżnianie
 • wzmacnia system odpornościowy psa
 • ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające
 • wpływa na poprawę wzroku
 • reguluje ciśnienie tętnicze krwi
 • poprawia kondycję sierści i skóry

Zobacz także: Czy pies może jeść maliny?

Wszystkie te korzyści mogą pomóc Twojemu psu pozostać zdrowym i szczęśliwym. Jeśli więc szukasz zdrowej przekąski dla swojego psa, borówki są świetnym rozwiązaniem. Pamiętaj, żeby podawać je z umiarem.

Jak podawać psu borówki?

Jeśli chcesz podawać psu borówki, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, upewnij się, że borówki dla psa są świeże i umyte. Możesz podać psu kilka całych jagód lub pokroić je na mniejsze kawałki. Zacznij od małej ilości, żeby zobaczyć, jak pies zareaguje, i powoli zwiększaj ilość, jeśli widzisz, że owoc ten posmakował Twojemu psu. Owoce borówki amerykańskiej najlepiej podawać w formie surowej, wtedy mają najwięcej witamin dla psa. Borówki można podać bezpośrednio do miski albo wykorzystać jako nagrodę podczas treningu. Chcąc sprawić swojemu psu przyjemność w upalne dni, borówka dla psa może posłużyć do przygotowania psich lodów. Wystarczy zblendować lub rozgnieść borówki widelcem i je zamrozić.

Niektóre psy mogą być uczulone na borówki, więc obserwuj, czy nie występują u nich reakcje niepożądane, takie jak wymioty lub biegunka.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile borówek może zjeść pies, ale na ogół bezpiecznie jest dać psu kilka kuleczek jako przysmak. Jednak, jak w przypadku każdego jedzenia, ważne jest, aby obserwować psa podczas jedzenia borówek i upewnić się, że nie zje ich zbyt wiele, ponieważ może to spowodować rozstrój żołądka. Jeśli nie jesteś pewien, ile borówek podać swojemu psu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

 

Borówki są łatwo dostępnym owocem, zwłaszcza w okresie letnim od czerwca do sierpnia. Jeśli masz borówki w swoim ogrodzie, to uważaj, aby pies sam się nimi nie częstował. Zawsze kontroluj, ile borówek dostaje Twój pies. Zbyt duża ilość borówek może się skończyć nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi.

 

Zostaw komentarz