Czy pies może jeść melona?

Czy pies może jeść melona?

Melon jest bardzo smacznym owocem, który idealnie gasi pragnienie. Pewnie wiele osób zdziwi informacja, że melon nie jest spokrewniony z arbuzem, a bliżej mu do ogórka. Melon jest warzywem z rodziny dyniowatych i jest to jeden z gatunków ogórka. Czy melona można dopisać do listy produktów dozwolonych psom? Jeśli zastanawiacie się, czy pies może jeść melona?, to już spieszymy z odpowiedzią.

Czy melon to dobra przekąska dla psa?

Melon to sporych rozmiarów owoc, a jego miąższ jest w pełni bezpieczny dla psa. Zatem jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy pies może jeść melona?, odpowiedź brzmi: TAK. Należy jednak melona traktować jako przekąskę podawaną psu od czasu do czasu. W melonie jest spora dawka cukru, dzięki czemu większości psom melon bardzo smakuje, jednak zbyt duże ilości mogą prowadzić do szybkiego przybierania na wadze. Z kolei zawarty w melonie błonnik, może być przyczyną częstych i nagłych biegunek.

Melon w diecie psa – bogactwo witamin

Skoro melon to krewny ogórka, to oczywiste jest, że znajduje się w nim głównie woda i odrobina cukrów. W 100 gramach melona znajduje się nieco ponad 50 kcal. Melon idealnie ugasi pragnienie zarówno Twoje, jak i Twojego pupila. Jednak woda to nie wszystko, melon jest również źródłem:

  • witamin z grupy B
  • witaminy A, C, D
  • magnezu
  • potasu
  • żelaza
  • wapnia
  • beta-karotenu
  • błonnika

Zobacz także: Czy pies może jeść arbuza?

Jak widać, miąższ melona jest bardzo bogaty w witaminy i minerały, które warto dostarczać ludzkiemu i psiemu organizmowi. Badań na temat pozytywnego wpływu melona na zdrowie jest niewiele, ale wiadomo, że jedząc ten owoc regularnie, zmniejsza się ryzyko wystąpienia nowotworów i miażdżycy. Dzięki zawartemu w melonie błonnikowi bardzo dobrze regulowane są procesy trawienne. Nie można jednak przesadzać z melonem w diecie psa, gdyż jego nadmiar może powodować u psów biegunki.

Jak podawać psu melon?

Wiadomo już, że pies może jeść melona. Jednak trzeba jeszcze wiedzieć, jak można podać psu melona. Nigdy nie podajemy psu melona w całości, może i wygląda on jak fajna, duża piłka do zabawy, ale nią nie jest. Melon ma dość twardą, grubą skórę, której należy się pozbyć. W środku owocu znajdują się małe pestki, które też trzeba usunąć. Obranego melona najlepiej podzielić na mniejsze kawałki, w zależności od wielkości psa. Melona można również zblendować i zamrozić, taka forma będzie dobrą opcją na upalne dni. Żaden pies nie pogardzi lodami z melona. Zblendowanym melonem można również wypełnić zabawki typu kong lub maty do lizania.

 

Jak następnym razem zobaczycie melona w sklepie, to już wiecie, że pies może jeść melona i można spokojnie go wrzucić do wózka. Każdy melon czy to żółty (miodowy), czy kantalupa może znaleźć się w diecie i misce psa. Dobrze jest wiedzieć, że są owoce, którymi można się dzielić z czworonogiem. Melon doskonale nawadnia, więc warto go wprowadzić do diety psa zwłaszcza w ciepłe, letnie dni. Pamiętajcie tylko, że tak jak i inne owoce, tak i melon dla psa ma być wyłącznie dodatkiem i ciekawym urozmaiceniem diety, a nie jej stałym elementem.

Zostaw komentarz